معرفی وبلاگ
حضرت آیت الله خامنه ای در نشست اندیشه های راهبردی ؛ نقش و سهم بانوان را در نظام اسلامی ممتاز و بی بدیل دانستند و خاطر نشان کردند : " نقش بانوان در دوران مبارزه پیروزی انقلاب اسلامی ، بعداز انقلاب بویژه دوره بسیار سخت دفاع مقدس و در عرصه های مختلف ، نقش مؤثر ، ممتاز و بی جایگزینی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست ." از نگاه رهبر انقلاب اسلامی ، اولین کسی که نقش و جایگاه ممتاز بانوان را درک کرد و زمینه ساز نقش افرینی برجسته زنان در عرصه های مختلف شد ، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود.
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
لينك دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 889400
تعداد نوشته ها : 1937
تعداد نظرات : 211
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

اگر خسته هستيد، بخوانيد!

 


شما با چند راهكار ساده اما كارآمد آشنا خواهيد شد كه با رعايت آن‌ها مي‌توانيد انرژي بيشتري داشته باشيد و كمتر خسته شويد.


 

 
خستگيبدن ما با تبديل كردن انواع غذاها به گلوكز (قند ساده)، انرژي مورد نياز روزانه‌اش را كسب مي‌كند. به همين خاطر، بعد از مدتي گرسنگي يا تشنگي شديد، خسته و بي‌رمق مي‌شويم و حس مي‌كنيم كه قند خون مان كاهش يافته است.

بدن ما از طريق جذب انواع مواد مغذي (چربي‌ها، پروتئين‌ها و كربوهيدرات‌ها يا قندها)، سوخت مورد نيازش را تأمين مي‌كند و اگر ما درست غذا بخوريم و بدانيم كه داريم چه مي‌خوريم، مي‌توانيم اين سوخت را به تدريج وارد بدن كنيم تا سطح قندخون مان ظرف مدت كوتاهي بعد از غذا خوردن، دوباره پايين نيايد و مجبور نشويم غذاي ديگري بخوريم و دچار اضافه وزن شويم.

شما با چند راهكار ساده اما كارآمد آشنا خواهيد شد كه با رعايت آن‌ها مي‌توانيد سوخت كمتري را وارد بدن تان كنيد و در عوض، انرژي بيشتري داشته باشيد.

 

»» تعادل را در دريافت انرژي رعايت كنيد

اصلاً لازم نيست براي افزايش انرژي يا جلوگيري از اضافه شدن وزن تان، يك برنامه غذايي سخت و عجيب و غريب را ترتيب دهيد. فقط كافي است همان مواد غذايي مفيدي را كه تا حالا مي‌خورديد، در زماني مناسب و به اندازه مصرف كنيد.

اگر قرار است امروز در خانه بمانيد و كار زيادي هم نداريد و در نتيجه بدن تان به انرژي بالايي نياز ندارد، حجم ناهارتان را كم كنيد و به جاي شير و بيسكوييت در ميان وعده، يك يا دو وعده ميوه يا يك ليوان دوغ كم نمك بخوريد.

بدن شما ماشين نيست كه برنامه‌اي از پيش نوشته شده، به او بدهيد؛ پس شما مي‌توانيد با توجه به نياز و فعاليت روزانه‌تان، حجم وعده‌هاي غذايي‌تان را نيز كم يا زياد كنيد.

»»‌ هيچ وعده‌اي را حذف نكنيد

خيلي‌ها به خصوص آن‌هايي كه قصد لاغر شدن دارند، به راحتي مصرف صبحانه، ناهار يا حتي ميان‌وعده‌هايشان را حذف مي‌كنند و نمي‌دانند كه اين كار نه تنها آن‌ها را لاغر نمي‌كند، بلكه باعث افزايش وزن شان هم مي‌شود!

كساني كه مدام خسته‌اند و ضعف دارند، بايد يك آزمايش خون بدهند و اگر ديدند ضعف شان به خاطر كم‌خوني است، به جاي پرخوري، يك رژيم متناسب با وضعيتشان بگيرند و مصرف آهن را در رژيم روزانه‌شان بيشتر كنند.

وقتي شما يك وعده غذايي يا ميان وعده را حذف مي‌كنيد، ميل و اشتهايتان به غذاهاي چرب و شيرين در وعده بعدي بيشتر مي‌شود و بدون هيچ كنترلي در وعده‌هاي بعدي، غذا مي‌خوريد. به همين دليل، متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند روزي 5 وعده غذا (اصلي و ميان وعده) بخوريد؛ حتي اگر يكي، دو تا از اين وعده‌ها سالاد بدون سس يا انواع ميوه يا يك ليوان شير كم‌چرب باشد.

 

»» كالري دريافتيتان را بين وعده‌ها تقسيم كنيد

كالري مورد نياز بدن، با توجه به سن، جنس و فعاليت روزانه بدن تعيين مي‌شود كه اين كالري بايد به تدريج و به صورت متناسب از صبح تا شب وارد بدن شود. اگر فرض كنيم كه نياز روزانه بدن ما 1400 كيلوكالري در روز است، بهتر است در هر يك از وعده‌هاي صبحانه، ناهار و شام، 400 كيلوكالري (روي هم 1200 كيلوكالري) و در ميان وعده‌ها هر كدام 100 كيلوكالري (روي هم 200 كيلوكالري) دريافت كنيم.

 

چاقي

 

اگر اضافه‌وزن داريد، توقعتان را پايين بياوريد

بيشتر افرادي كه اضافه وزن دارند و تصميم مي‌گيرند لاغر شوند، دوست دارند كه يك‌شبه، ره صد ساله را بپيمايند و به همين خاطر، حجم زيادي از كالري دريافتي روزانه‌شان را پايين مي‌آورند.

كم كردن ناگهاني انرژي دريافتي روزانه، باعث خستگي، بي‌حوصلگي و عصبي شدن افراد مي‌شود. به همين خاطر، اغلب متخصصان رژيم درماني توصيه مي‌كنند كه بيشتر از يك درصد از وزن تان را در هفته كم نكنيد تا انرژي‌تان تحليل نرود و برنامه رژيم تان را نيمه‌كاره رها نكنيد. هميشه يادتان باشد كه بايد به اندازه نياز بدن تان انرژي دريافت كنيد تا سالم بمانيد.

 

»»‌ آب پرتقال بنوشيد

نوشيدن مقادير مناسبي از آب مركبات، به خصوص آب پرتقال، باعث دريافت ميزان قابل‌قبولي از ويتامين C مي‌شود. از آنجا كه يكي از وظايف ارزشمند ويتامين C در بدن، سوزاندن چربي‌ها و تبديل آن‌ها به انرژي است، شما مي‌توانيد با نوشيدن يك ليوان آب پرتقال به عنوان ميان وعده، هم انرژي لازم را از ميان‌وعده‌تان كسب كنيد و هم جلوي تجمع چربي‌ها را بگيريد. فقط حواستان باشد كه به اين آب‌ميوه طبيعي، شكر و نمك اضافه نكنيد. توت‌فرنگي، كيوي و طالبي هم از ديگر منابع خوب ويتامين C هستند كه مي‌توانيد آن‌ها را جايگزين آب پرتقال كنيد.

 

اگر ضعف داريد آزمايش بدهيد

خيلي‌ها، به خصوص بعضي خانم‌ها، پس از كمي كار كردن خسته مي‌شوند و به اصطلاح خودشان، دست و پايشان ديگر جان ندارد! آن‌ها براي به دست آوردن دوباره انرژي، به مصرف خوراكي‌هاي مختلف و شيرين روي مي‌آورند و با اين كارشان، نه تنها انرژي از دست رفته خود را جبران نمي‌كنند؛ بلكه روز به‌روز هم چاق‌تر مي‌شوند.

انرژي بدن شما بعد از 7 تا 8 ساعت خواب، حسابي پايين مي‌آيد و تنها چاره جبران اين كاهش انرژي، خوردن يك صبحانه، آن هم از نوع مفصل است.

 

كساني كه مدام خسته‌اند و ضعف دارند، بايد يك آزمايش خون بدهند و اگر ديدند ضعف شان به خاطر كم‌خوني است، به جاي پرخوري، يك رژيم متناسب با وضعيتشان بگيرند و مصرف آهن را در رژيم روزانه‌شان بيشتر كنند؛ مثلاً به جاي غذاهاي خيلي شيرين، گوشت قرمز، اسفناج يا عدس بخورند.

 

»» صبحانه مفصل بخوريد

انرژي بدن شما بعد از 7 تا 8 ساعت خواب، حسابي پايين مي‌آيد و تنها چاره جبران اين كاهش انرژي، خوردن يك صبحانه، آن هم از نوع مفصل است.

شما مي‌توانيد با خوردن يك صبحانه درست و حسابي مثل تخم‌مرغ آب‌پز با نان سبوس‌دار يا نان سبوس‌دار با عسل و كنجد و چيزهايي شبيه اين‌ها، انرژي‌تان را تا پيش از وعده ناهار تأمين كنيد و با خوردن يك ميان وعده سبك مثل يك ليوان شير كم‌چرب، ميل و ولع خود را براي صرف ناهار بيش ‌از اندازه، كنترل كنيد.

در ضمن، خوردن صبحانه كامل به شما اجازه نمي‌دهد كه وسوسه خوردن انواع هله‌هوله‌هاي پركالري در ميانه روز به سراغتان بيايد و به اين طريق ديگر دچار اضافه وزن هم نمي‌شويد.

 

 

ميان وعده هاي شور

»» در انتخاب ميان ‌وعده‌هايتان دقت كنيد

همان‌طور كه تا اينجا متوجه شديد، مصرف ميان وعده براي كنترل اشتها و جلوگيري از پرخوري در وعده‌هاي اصلي غذا بسيار اهميت دارد، اما مهم‌تر از آن، انتخاب يك خوراكي مناسب و انرژي‌زاست كه بتواند براي بدنمان مفيد باشد.

ما به هيچ‌وجه مصرف خوراكي‌هايي مثل لبنيات پرچرب، چيپس، پفك و ساير تنقلات چرب و شور و پركالري را براي ميان وعده‌ها توصيه نمي‌كنيم و در عوض به شما پيشنهاد مي‌كنيم كه سيب آغشته به كره بادام‌زميني، شير يا دوغ كم‌چرب، سالاد ميوه، سالاد هويج، كلم و گوجه‌فرنگي يا انواع مغزهاي خام را در ميان‌وعده‌هايتان امتحان كنيد. اين‌طوري، مي‌توانيد انرژي مورد نياز روزانه‌تان را از يك راه درست به دست آوريد و نگران اضافه وزن هم نباشيد.

 

»» اگر بعد از ظهرها ورزش مي‌كنيد، عصرانه‌تان را مفصل‌تر بخوريد

خيلي‌ها عادت دارند كه بعد از ظهرها براي پياده‌روي يا دويدن به پارك بروند، يا پس از ساعت كاري‌شان در يك باشگاه ورزشي ثبت‌نام مي‌كنند كه كمي در روز تحرك داشته باشند. بنابراين، امكان گرسنگي اين افراد در اواخر روز و ميلشان به شام بسيار بيشتر از سايرين است. پس ما به همه آن‌هايي كه اهل ورزش بعد از ظهر هستند، پيشنهاد مي‌كنيم كه يك عصرانه مفصل بخورند تا هم انرژي بعد از ظهر تا شب شان را به دست آورند، و هم اينكه شام را سبك‌تر ميل كنند و راحت‌تر بخوابند. اين عصرانه مفصل مي‌تواند انواع نان‌هاي سبوس‌دار همراه يك پياله ماست كم‌چرب اما چكيده، يا يك عدد سيب‌زميني پخته شده با كمي كره بادام‌زميني و نان باشد.

 

 

كوچك كردن شكم در 6 هفته!

 

 


 

هرگاه اسم رژيم مي‌آيد، ممكن است در ابتدا چيز سختي به نظر برسد، در صورتي كه اصلاً اين‌گونه نيست. منظور از رژيم، نخوردن نيست كه كاري سخت باشد بلكه رژيم يعني درست خوردن.

 


 
 
كوچك كردن شكم در 6 هفته!

 

تناسب اندام هم به شما زيبايي مي‌بخشد و هم سلامتي. در اكثر آقايان و خانم‌هايي كه مشكل چربي شكم دارند، كه تعداد آن‌ها بسيار زياد است، يك باور غلط مشترك وجود دارد و آن باور اين است كه فكر مي‌كنند براي از بين بردن چربي‌هاي شكم و پهلو، بايد حركات ورزشي مربوط به اين نواحي را انجام دهند، در حالي كه كاملاً اشتباه است.

شما براي از بين بردن چربي‌هاي شكم و پهلو بايد از تمرينات هوازي استفاده كنيد. مثل تمرينات دويدن، پياده‌روي تند، دوچرخه ثابت، تردميل و … البته انجام ورزش‌هاي شكم نيز لازم است، اما در درجه دوم اهميت قرار دارد. در واقع براي آب كردن چربي‌هاي شكم بايد 3 كار را همزمان انجام داد.

 

»»»  نبردي آسان با چربي‌هاي شكم و پهلو

 

رژيم غذايي، ورزش هوازي و تمرينات براي تقويت عضلات شكم

 

شرط اول: رژيم غذايي

هرگاه اسم رژيم مي‌آيد، ممكن است در ابتدا چيز سختي به نظر برسد در صورتي كه اصلاً اين‌گونه نيست. منظور از رژيم، نخوردن نيست كه كاري سخت باشد بلكه رژيم يعني درست خوردن. لازم نيست خيلي رژيم سفت و سختي را رعايت كنيد، چرا كه در اين برنامه 6 هفته‌اي براي آب كردن شكم، از ورزش هم استفاده مي‌شود. پس صرفاً كارهاي زير را ظرف اين 6 هفته انجام دهيد:

اول: سرخ كردني و روغن را به مدت 6 هفته فراموش كنيد.

دوم: از هر نوع ماده قندي مصنوعي مثل آب نبات، قند و شكلات پرهيز كنيد.

سوم: مصرف مواد نشاسته‌اي مثل نان، برنج، سيب زميني و… را در حد توان به حداقل رسانده و مصرف آب را به حداكثر برسانيد.

چهارم: هنگام گرسنگي سعي كنيد بيشتر از ميوه و سبزيجات استفاده كنيد.

شايد بسياري از شما عزيزان از دست دادن چربي شكم و پهلو برايتان بيشتر از جنبه زيبايي مهم باشد، اما چيزي كه اهميت بيشتري دارد مسئله سلامتي است تا زيبايي.

 

 

شرط دوم: ورزش هوازي

 

 

ورزش‌هاي هوازي اثرات بسيار مفيدي در سلامت قلب و عروق دارند و همچنين باعث از بين بردن چربي‌هاي بدن مي‌شوند. ما در اين برنامه 6 هفته‌اي، بيشتر نيازمند اثرات چربي سوزي آن‌ها هستيم.

در اين 6 هفته كافي است شما حداقل هفته‌اي 5 روز و به مدت يك ساعت، ورزش‌هاي هوازي انجام دهيد. اگر در ابتداي كار، روزي يك ساعت برايتان دشوار است از روزي 15 دقيقه شروع كنيد و هر يك تا دو روز يك‌بار، مقدار آن را 5 تا 10 دقيقه افزايش دهيد تا به روزي يك ساعت برسيد. از تمام ورزش‌هاي هوازي به منظور چربي سوزي در اين برنامه 6 هفته‌اي مي‌توان استفاده كرد، اما ورزش‌هايي كه كارايي بهتري براي چربي سوزي شما دارد عبارتند از: پياده روي خيلي تند، دويدن آرام، تردميل و دوچرخه ثابت.

 

كوچك كردن شكم در 6 هفته!

 

 

 

 

 

 

 

شرط سوم: تمرينات شكم

هدف اين قسمت از برنامه اين است كه عضلات شكم شما فرم زيبايي بگيرند و قوام آن‌ها افزايش يابد. بنابراين وقتي چربي‌هاي شكم شما (توسط رژيم غذايي و برنامه ورزشي هوازي) آب شدند، عضلات زير آن‌ها فرم يافته و زيبا مي‌شوند و اين همان چيزي است كه بنام عضلات 6 تكه‌اي شكم ناميده مي‌شود. پس براي قوام گرفتن و زيبا كردن عضلات شكم، هفته‌اي 4 نوبت و در هر نوبت تمرينات زير را انجام دهيد:

دراز و نشست: روي زمين به پشت دراز بكشيد و در حالي كه دست‌هايتان پشت سر است، از كمر خم شده و تا حدي بالا بياييد كه آرنجتان به زانوهايتان كه خم هستند بخورند. اين حركت را هر جلسه 3 نوبت و در هر نوبت، حداقل 20 تكرار انجام دهيد.

پا دوچرخه: روي زمين دراز بكشيد، دست‌ها پشت سر، زانو خم و ساق موازي با سطح زمين باشد. سپس حركاتي شبيه به دوچرخه سواري را در هوا با پاها انجام دهيد. اين حركت را نيز هر جلسه 3 نوبت و هر نوبت 3 دقيقه انجام دهيد.

بالا آوردن پاها در حالت خوابيده: در حالت خوابيده به پشت پاهايتان را به صورت مستقيم بالا بياوريد تا حدي كه استخوان باسن از زمين بلند شود. سپس به آرامي پاها را به موقعيت اول برگردانيد. اين حركت را نيز هر جلسه 3 نوبت و در هر نوبت حداقل 20 تكرار انجام دهيد.

با انجام دقيق برنامه‌هاي بالا مطمئن باشيد كه ظرف 6 هفته و چه بسا كمتر، چربي‌هاي شكم را به ميزان زيادي از دست خواهيد داد و اين موضوع را به وضوح در سايز دور كمر مشاهده خواهيد كرد.

شايد بسياري از شما عزيزان از دست دادن چربي شكم و پهلو برايتان بيشتر از جنبه زيبايي مهم باشد، اما چيزي كه اهميت بيشتري دارد مسئله سلامتي است تا زيبايي. اگر شما چربي‌هايتان را از بين نبريد، رفته رفته و با افزايش سن، نه تنها از بين بردن آن‌ها سخت‌تر مي‌شود، بلكه خطر ابتلا به بيماري‌هاي زيادي مثل ديابت، فشار خون، بيماري قلبي، سرطان و… در شما افزايش مي‌يابد. پس از همين حالا شروع كنيد، اراده به خرج دهيد، مصمم و جدي باشيد تا به نتيجه برسيد.

 

 

سه شنبه پانزدهم 12 1391 10:17

محل كار: با ميوه مغزتان را خوشحال كنيد

 


تغذيه‌ي مناسب تأثير مستقيمي روي عملكرد خوب و همچنين بي نظمي و آشفتگي ناقل‌هاي عصبي دارد. اصلي‌ترين دليل آشفتگي و بي نظمي ناقل‌ها وضعيت اسيدي بدن است.


 
كارمند
 

 

حتي تراكتور هم موقع كار كردن نياز به سوخت دارد؛ من و شما كه جاي خود داريم. نمي‌شود كه مدام چشمتان به پرونده‌هاي تلنبار شده روي ميز كار و يا به صفحه‌ي مانيتورتان باشد و از مغز و بدنتان غافل شويد. اين كه كارتان را جدي مي‌گيريد و با سخت كوشي تمام كار مي‌كنيد خدا قوت ما را بپذيريد، اما به فكر سلامت روح  و جسمتان نيز باشيد.

با ما همراه باشيد تا بگوييم چگونه بايد سر كار مغزتان را خوشحال و راضي نگه داريد.

 

مغز: هر چه باشد فرمانده است

مغز حدود 2 درصد وزن كل بدن ما را تشكيل مي‌دهد و با اين حال به تنهايي حدود 20 درصد مواد مغذي دريافتي از مواد غذايي را مطالبه مي‌كند. بايد بدانيد كه غذاي اصلي مغز قند است. براي اينكه مغزتان خوب كار كند لازم است كه قند مصرف كنيد اما نه هر قندي! مغز ما به «قندهاي خوب» نياز دارد. قندهاي خوب نيز در ميوه ها و به ويژه در سيب و توت فرنگي به ميزان كافي وجود دارد.

 

قند خوبم آرزوست

اگر خودتان را از قندها محروم كنيد به اين معني است كه مغزتان را از غذاي اصلي‌اش محروم كرده‌ايد. با اين حال توجه داشته باشيد كه قندهاي تصفيه شده و غير طبيعي سودي براي مغز و بدن ندارند. بايد اين قندها را با قندهاي خوب جايگزين كنيد. حتماً مي‌پرسيد قند خوب چيست؟ قندهايي كه شاخص گليسمي پاييني دارند جزو قندهاي خوب محسوب مي‌شوند. گليسمي همان قندي است كه در خون ما وجود دارد. گلوسيدهاي مصرف شده در هنگام گوارش به گلوكز تبديل مي‌شوند و براي همين هم گليسمي يا همان قند خون را بالا مي‌برند.

هر ماده‌ي غذايي حاوي شاخص گليسمي پايين مانند ميوه هاي خام، باعث افزايش زياد گلوكز در بدن نمي‌شود. بعضي‌ها با شنيدن اينكه غذاي اصلي مغز قند است به سمت مصرف مواد غذايي خيلي شيرين مي‌روند كه قند خون را بالا مي‌برد. اين كار اشتباه است. قندهايي كه شاخص گليسمي بالايي دارند مانند قندهاي تصفيه شده، بدن را خسته و اسيدي مي‌كنند. در اين صورت است كه نرون هاي مغز يا همان سلول‌هاي عصبي عملكرد ضعيفي از خود نشان مي‌دهند. توصيه مي‌كنيم براي اينكه خستگي را از مغزتان به در كنيد و بتوانيد با انرژي دو چندان به كارتان ادامه دهيد سيب و توت فرنگي ميل كنيد كه شاخص گليسمي شان به ترتيب 35 و 40 است.

 

اندر حكايت ناقل‌هاي عصبي

ناقل‌هاي عصبي وظيفه‌ي اتصال مغز به ارگان‌هاي ديگر بدن را بر عهده دارند. زماني كه ناقل‌هاي عصبي به درستي كار مي‌كنند سيگنال‌هاي ارسال شده توسط مغز نيز از كيفيت بالايي برخوردار هستند. اما زماني كه اين سيگنال‌ها به درستي كار نكنند ورق برمي‌گردد و سلامت جسم و روح به هم مي‌خورد.

 

بعضي از ويتامين‌هاي موجود در ميوه ها تمركز و قدرت حافظه و مغز را بالا مي‌برند. اگر در بين وعده هاي غذايي ميوه ميل كنيد اولاً به بالا رفتن حالت قليايي بدن كمك مي‌كند و ثانياً ويتامين‌هايي مانند ويتامين‌هاي B، C و E قابل توجهي دريافت مي‌كنيد

 

 

تغذيه‌ي مناسب تأثير مستقيمي روي عملكرد خوب و همچنين بي نظمي و آشفتگي ناقل‌هاي عصبي دارد. اصلي‌ترين دليل آشفتگي و بي نظمي ناقل‌ها وضعيت اسيدي بدن است. در اين صورت است كه بدن دچار بيماري‌هاي جدي، دردهاي جسمي و روحي مي‌شود. در اين صورت اهميت تغذيه پررنگ‌تر مي‌شود. مواد غذايي مختلف مانند ميوه‌هاي خام بدن را اسيدزدايي مي‌كنند. به اين ترتيب نيز به عملكرد خوب ناقل‌هاي عصبي مانند دوپامينيا سروتونين كمك مي‌كنند. اين ناقل‌ها به آرامش مغز، ابتكار عمل و مقابله با استرس‌هاي كاري كمك زيادي مي‌كنند.

 

ويتامين‌هاي مغز

اكسيداسيون يكي از عوامل مهم پيري و ضعف عملكرد مغز محسوب مي‌شود. برخي از ويتامين‌هاي موجود در ميوه‌ها نمي‌گذارند مغز پير و فرتوت شود. به عنوان مثال ويتامين B را در نظر بگيريد. كمبود ويتامين‌هايB1 ،B2  و B3 مي‌توانند باعث بروز مشكلاتي مانند از بين رفتن تمركز، ضعف قدرت يادگيري و مشكلات حافظه شوند. بر عكس جذب ميزان قابل توجه و كافي ويتامين B باعث بهبود عملكرد حافظه و سرعت فعاليت مغز مي‌شود.

به عنوان مثال انگور منبع فوق‌العاده‌ي ويتامين B محسوب مي‌شود. ويتامين B6 موجود در اين ميوه به ساخت ناقل‌هاي عصبي نيز كمك زيادي مي‌كند.

 

تمركز و قدرت بالاي مغز به كمك ميوه

بعضي از ويتامين‌هاي موجود در ميوه ها تمركز و قدرت حافظه و مغز را بالا مي‌برند. اگر در بين وعده هاي غذايي ميوه ميل كنيد اولاً به بالا رفتن حالت قليايي بدن كمك مي‌كند و ثانياً ويتامين‌هايي مانند ويتامين‌هاي B، C و E قابل توجهي دريافت مي‌كنيد. اين ويتامين‌ها براي مقابله با فراموشي و عدم تمركز تأثير زيادي دارند. به عنوان مثال آجيل‌ها منبع فوق‌العاده‌ي ويتامين E محسوب مي‌شوند. به اين ترتيب توصيه مي‌كنيم چند عدد ميوه به سر كارتان ببريد. زماني كه احساس كرديد كم كم خستگي بر شما غلبه كرده است دست از كار بكشيد و ميوه ميل كنيد. در اين صورت مغزتان با قند و ويتامين‌هاي اساسي تغذيه مي‌شود و تمركز و كارايي مغزتان بالا مي‌رود.

 

پنج شنبه سوم 12 1391 12:24

چربي سوز مي‌خواهيد: اين‌ها را ميل كنيد

 


 

محققان و متخصصان تغذيه به افرادي كه قصد لاغري دارند مواد غذايي مفيدي را معرفي كرده‌اند كه قادرند چربي‌هاي بدن را بسوزانند. توصيه مي‌كنيم تا جايي كه مي‌توانيد اين مواد غذايي را جايگزين مواد غذايي پركالري كنيد.

 
 

 

در مصرف هيچ ماده‌ي غذايي زياده‌روي نكنيد. صبور باشيد و با اراده‌ي تمام به سوي خوش اندامي گام برداريد.

شير

كلسيم و محصولات لبني

اگر شير نوش جان مي‌كنيد تا استخوان‌هايتان محكم‌تر شود اين نكته را هم در نظر داشته باشيد كه شير ضد اشتهاست. يعني به راحتي شما را سير مي‌كند. بايد بدانيد افرادي كه با كمبود كلسيم مواجه هستند چربي‌هاي بيشتري ذخيره مي‌كنند و كمتر مي‌توانند اشتهاي خود را كنترل كنند. خانم‌هاي زير 50 سال و آقايان زير 70 سال بايد روزانه حدود 1000 ميلي گرم كلسيم جذب كنند. حتماً مي‌دانيد كه محصولات لبني منبع فوق‌العاده كلسيم هستند.

بايد اين را هم بدانيد كه اين مواد غذايي مفيد باعث تحريك متابوليسم يا همان سوخت و ساز چربي‌ها مي‌شوند. نتايج پژوهش‌ها نشان مي‌دهد ميزان چربي‌هاي افراد چاقي كه روزانه 3 محصول لبني مصرف كرده‌اند به طور قابل توجهي كاهش يافته است. اگر مصرف محصولات لبني و جذب كلسيم با كاهش ميزان كالري‌هاي دريافتي همراه باشد شما به راحتي وزن كم مي‌كنيد.

نتايج پژوهش‌هايي كه در سال 2010 انجام شده نشان مي‌دهد نوشيدن شير بدون خامه بعد از ورزش نه تنها به آب شدن چربي‌ها كمك مي‌كند بلكه باعث مي‌شود كه قدرت عضلاني بالا رفته و بافت‌هاي استخواني تقويت شود. توصيه مي‌كنيم روزانه سه پياله از محصولات لبني بدون چربي ميل كنيد و ورزش را در برنامه‌ي روزانه‌تان بگنجانيد.

 

روغن نارگيل

در دنياي لاغري و خوش اندامي چربي‌هاي اشباع شده آوازه‌ي خوبي ندارند اما چربي‌هاي موجود در نارگيل مي‌تواند به لاغري شما كمك كند. نتايج پژوهشي كه در سال 2009 در برزيل انجام شد نشان داد مصرف روغن نارگيل تأثير خوبي روي آب شدن چربي‌هاي شكمي افراد چاق داشته است. البته توجه داشته باشيد ميزان چربي‌هاي اشباع شده نبايد بيش از 10 درصد چربي‌هاي دريافتي روزانه را تشكيل دهند. بهتر است روغن نارگيل يا شير در الويت قرار بگيرد.

 

اسيدهاي چرب اشباع نشده

اسيدهاي چرب اشباع نشده‌ي مونو انباشتگي چربي‌هاي دور شكم را كاهش مي‌دهند. براي همين توصيه مي‌كنيم كه روزانه مقداري از اين چربي‌ها را مصرف كنيد. براي يادآوري بايد بگوييم كه اين اسيدهاي چرب در زيتون، روغن زيتون، گردو، دانه ها و مغزها، شكلات سياه و آووكادو وجود دارد. توجه داشته باشيد كه اسيدهاي چرب اشباع نشده ي پُلي موجود در ماهي و دانه ها و مغزهاي روغني نيز به خوش اندامي شما كمك زيادي مي‌كنند.

افرادي كه از كمبود منيزيم، زينك، ويتامين C و يا ويتامين E رنج مي‌برند ميل

بيشتري به ذخيره‌ي چربي‌ها داشته و چاق‌تر مي‌شوند

 

در واقع افرادي كه چربي‌هاي اشباع نشده ي بيشتري مصرف مي‌كنند متابوليسم بدنشان بالاتر است و كالري‌هاي بيشتري مي‌سوزانند. توجه داشته باشيد در حالت كلي سوخت و ساز اين چربي‌ها راحت‌تر و سريع‌تر از چربي‌هاي اشباع شده صورت مي‌گيرد.

 

معمولاً ما اسيدهاي چرب امگا 6 بيشتري نسبت به امگا 3 ها مصرف مي‌كنيم. حتماً سعي كنيد مصرف امگا 3 ها را بالا ببريد. براي اين كار از مصرف تخم كتان، گردو، لوبيا، ماهي آزاد و روغن زيتون غافل نشويد. توجه داشته باشيد كه امگا 3 ها خواص ضدالتهابي دارند و براي پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي عروقي و افسردگي موثرند. ميزان نياز خانم‌ها به امگا 3 ها روزانه 1.1 گرم است و اين ميزان براي آقايان 1.6 گرم تخمين زده شده است.

پروتئين‌ها

پروتئين براي سلامت پوست، مو، ناخن، استخوان‌ها، عضلات و غيره لازم و ضروري است. از اين گذشته اين مواد مغذي مفيد براي كاهش وزن و خوش اندامي نيز موثرند. نتايج پژوهشي كه در سال 2002 در آمريكا انجام شد نشان مي‌دهد كه پروتئين‌ها باعث ايجاد سيري شده و سرعت متابوليسم را بعد از صرف غذا بالا مي‌برند. به عقيده‌ي متخصصان ميزان نياز روزانه‌ي خانم‌ها به پروتئين 40 گرم و براي آقايان 56 گرم مي‌باشد.

 

ويتامين C

از همان كودكي شنيده‌ايد كه مصرف ويتامين C براي پيشگيري از سرماخوردگي مفيد است. اما آيا مي‌دانيد همين ويتامين براي لاغري هم موثر است؟ نتايج پژوهش‌هايي كه در كانادا انجام شده نشان مي‌دهد كه كمبود برخي از مواد مغذي ضروري بدن باعث بروز چاقي و اضافه وزن مي‌شود. در واقع افرادي كه از كمبود منيزيم، زينك، ويتامين C و يا ويتامين E رنج مي‌برند ميل بيشتري به ذخيره‌ي چربي‌ها داشته و چاق‌تر مي‌شوند. اين ذخيره‌ي چربي‌ها به ويژه در ناحيه‌ي شكم بيشتر است. بايد بدانيد كه خانم‌ها بايد روزانه 75 ميلي گرم و آقايان 90 ميلي گرم ويتامين C دريافت كنند.

 

عسل

به عقيده‌ي برخي از متخصصان اگر عسل كه يك ماده‌ي قندي طبيعي است جايگزين قند شود سرعت افزايش وزن و ذخيره‌ي چربي‌ها كاهش مي‌يابد. عسل خواص ضدباكتريايي و ضد ويروسي دارد و براي خوش اندامي نيز مفيد است. بايد بدانيد كه اين ماده غذايي شيرين و پرطرفدار ميزان قند خون را ثابت نگه مي‌دارد و سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌كند. اگر مقداري دارچين هم به عسلتان اضافه كنيد تأثير چربي سوزي آن چند برابر مي‌شود.

 

كاكائو

شكلات‌هاي سياهي كه كاكائوي بيشتري دارند سرشار از آنتي اكسيدان هاي فنوليك بوده و خدمت زيادي به سلامتي ما مي‌كنند. به عقيده‌ي متخصصان كاكائو عصب‌ها را از آسيب و التهاب دور مي‌كند، مقاومت پوست را در برابر آسيب‌هاي اشعه هاي ماوراي بنفش بالا مي‌برد، سيري طولاني مدتي ايجاد كرده و خلق و خوي شما را بهتر مي‌كند. اگر مي‌خواهيد ذخيره و انباشتگي چربي‌ها را كاهش دهيد از مصرف كاكائو غافل نشويد و در عين حال در مصرف آن زياده‌روي هم نكنيد.

 

فيبر

 

فيبرها

ساليان سال است كه متخصصان لاغري توصيه مي‌كنند وعده‌ي غذايي را با مصرف سالاد آغاز كنيد. مي‌پرسيد چرا؟ به خاطر اينكه سالاد سرشار از فيبر بوده و براي همين احساس سيري ايجاد مي‌كند و شما را از پرخوري و زياده‌روي دور نگه مي‌دارد. از مصرف سالاد در وعده هاي غذايي خود غافل نشويد. در اين صورت علاوه بر جذب ويتامين‌هاي لازم گام موثري براي لاغري و خوش اندامي خود نيز بر مي‌داريد.

 

سركه

سركه شاخص گليسمي غذاهايي كه مصرف كرده‌ايد را پايين مي‌آورد. يعني ميزان قندي كه از طريق مصرف مواد غذايي وارد خون شده است را كاهش مي‌دهد. نتايج يك پژوهش ژاپني كه در سال 2009 انجام شد نشان مي‌دهد سركه جلوي انباشتگي چربي‌ها را مي‌گيرد. بايد بدانيد كه فيبرها و سركه دو سلاح موثر براي كاهش اشتها و همچنين چربي سوزي هستند. پس سالادهايتان را با سركه مصرف كنيد.

 

 

افسران - از فوايد لبخند زدن

 

1. لبخند جذابتان مي كند

همه ما به سمت افراديكه لبخند مي زنند كشيده مي شويم. لبخند يك كشش و جذبه فوري ايجاد مي كند. دوست داريم نسبت به آنها شناخت پيدا كنيم.

2. لبخند حال و هوايتان را تغيير مي دهد.

دفعه بعدي كه احساس بي حوصلگي و ناراحتي كرديد، لبخند بزنيد. لبخند به بدن حقه مي زند.

3. لبخند مسري است.

لبخند زدن برايتان شادي مي آورد. با لبخند زدن فضاي محيط را هم شادتر مي كنيد و اطرافيان را مانند آهن ربا به سمت خود مي كشيد.

4. لبخند زدن استرس را از بين مي برد.

وقتي استرس داريد، لبخند بزنيد. با اينكار استرستان كمتر مي شود و مي توانيد براي بهبود اوضاع وارد عمل شويد.

5. لبخند زدن سيستم ايمني بدن را تقويت مي كند.

به اين دليل عملكرد ايمني بدن تقويت مي شود كه شما احساس آرامش بيشتري داريد. با لبخند زدن از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگي جلوگيري كنيد.

6. لبخند زدن فشارخونتان را پايين مي آورد.

وقتي لبخند مي زنيد، فشارخونتان به طرز قابل توجهي پايين مي آيد. لبخند بزنيد و خودتان امتحان كنيد.

7. لبخند زدن اندورفين، سروتونين و مسكن هاي طبيعي بدن را آزاد مي كند.

تحقيقات نشان داده است كه لبخند زدن با توليد اين سه ماده در بدن باعث بهبود روحيه مي شود. مي توان گفت لبخند زدن يك داروي مسكن طبيعي است.

8. لبخند زدن چهره تان را جوانتر نشان مي دهد.

عضلاتي كه براي لبخند زدن استفاده مي شوند صورت را بالا مي كشند. پس نيازي به كشيدن پوست صورتتان نداريد، سعي كنيد هميشه لبخند بزنيد.

9. لبخند زدن باعث مي شود موفق به نظر برسيد.

به نظر مي رسد كه افراديكه لبخند مي زنند اعتماد به نفس بالاتري دارند و در كارشان بيشتر پيشرفت مي كنند.

10. لبخند زدن كمك مي كند مثبت انديش باشيد.

لبخند بزنيد. حالا سعي كنيد بدون از بين رفتن آن لبخند به يك مسئله منفي فكر كنيد. خيلي سخت است. وقتي لبخند مي زنيم بدن ما به بقيه بدن پيغام مي فرستد كه "زندگي خوب پيش مي رود". پس با لبخند زدن از افسردگي، استرس و نگراني دور بمانيد .

 

 

پنج شنبه سوم 12 1391 9:38

كلسترول,كاهش كلسترول بد,مواد غذايي مفيد براي كاهش چربي خون 

 

5 خوراكي براي كاهش كلسترول بد خون

متخصصان هندي مصرف پنج نوع غذا كه در كاهش كلسترول بد موثرند را توصيه كردند.اين متخصصان خوراك و مواد غذايي كه در ادامه معرفي مي‌شوند را در كاهش كلسترول مفيد مي‌دانند:

»» جو، خوراكي با فيبر بالا

خوردن يك كاسه بلغور جو مي‌تواند يك روش در كاهش سطح برخي ليپوپروتئين‌ها كه به عنوان كلسترول بد شناخته مي‌شوند باشد كه به صورت فيبر محلول است. اين فيبر محلول به كاهش جذب كلسترول در خون كمك مي‌كند. مصرف منظم حدود پنج گرم از اين فيبر محلول، بسيار مفيد است. جو در تهيه نان، كلوچه و انواع مختلفي از مواد غذايي به كار مي رود.

»» روغن زيتون

روغن زيتون حاوي عوامل كاهنده كلسترول و آنتي اكسيدان‌هاست كه به كاهش كلسترول بد كمك مي‌كند و اين در حالي است كه بر روي كلسترول خوب بي تاثير است. سعي كنيد در رژيم غذايي روزانه خود، 23 گرم روغن زيتون را جايگزين ساير روغن‌ها نماييد.

»» چاي سبز

نوشيدن يك فنجان چاي سبز مي‌تواند به ميزان قابل توجهي در كاهش كلسترول بد موثر باشد. چاي سبز همچنين مانع از لخته شدن خون مي‌شود و در محافظت از قلب و پيشگيري از سكته مغزي و بيماري‌هاي قلبي عروقي موثر است.

»» مغزها

به گفته متخصصان تغذيه، مغزها مهار كننده جذب كلسترول در خون هستند و در نتيجه باعث كاهش خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي مي‌شوند. مغزها حاوي مقدار كافي از پروتئين، فيبر، ويتامين‌ها و چربي‌هاي غيراشباع هستند و مي‌توانند كاهنده كلسترول باشند.

»» سويا

سويا به خودي خود يك غذاي ارزان و از نظر تغذيه كامل است و به كاهش كلسترول كمك مي‌كند. سويا يك منبع غني از ويتامين‌ها، كلسيم، فسفر و آهن است و همچنين جايگزين مناسبي براي چربي‌هاي حيواني محسوب مي‌شود.

 

منبع : salamatnews.com

 

شنبه هفتم 11 1391 14:2

sorfe معرفي راه هاي درمان سرفه

 

راه رهايي از سرفه چيست؟

به گزار آريا تاك و به نقل از پي سي پارسي:داروهاي ضد سرفه هم فقط به طور موقتي علائم آن را كاهش مي دهند و خيلي كم روي عفونت، سوزش و توليد خلط در مجاري تنفسي كه باعث ايجاد سرفه مي شوند، تاثير مي گذارند.

۱- آب و مايعات فراواني بنوشيد.

اين كار باعث نرم شدن خلط در قفسه سينه شما مي شود. اگر سرفه شما در اثر ابتلاي به سرماخوردگي يا آنفلوآنزا، به وجود آمده باشد، مصرف زياد آب و مايعات بهترين راه براي كاهش طول مدت آن است. حداقل روزانه ۸ ليوان آب بنوشيد. مي توانيد كمي آب ليمو ترش نيز به آن اضافه كنيد.

۲- هواي محيط زندگي خود را مرطوب نگه داريد.

هواي خشك باعث خارش گلو و ايجاد سرفه خشك مي شود، لذا بوسيله يك دستگاه بخور هواي خانه را مرطوب نگه داريد. هواي گرم و مرطوب، خلط را نرم كرده و راه هاي تنفسي را باز مي كند. اگر كمي هم قطره اكاليپتوس به آب دستگاه اضافه كنيد، خلط ها را سريع تر از بين مي برد، زيرا ريه ها را تحريك كرده و راه هاي بيني را پاك مي كند.
اگر دستگاه بخور نداريد، روي سرتان يك حوله بيندازيد و صورت خود را بر روي يك بخارهاي يك ظرف آب جوش بگيريد. چند دقيقه به آرامي زير حوله نفس بكشيد (در اصطلاح بخور دهيد) . چند بار در روز اين كار را تكرار كنيد.

۳- عسل بخوريد.

در يك بررسي روي كودكان ۲ سال به بالا كه مبتلا به عفونت دستگاه تنفسي فوقاني بودند، محققان قبل از خواب شبانه ۲ قاشق مرباخوري عسل به كودكان دادند. سپس دريافتند كه عسل به اندازه داروهاي ضد سرفه در كاهش سرفه هاي شبانه (در خواب) و بهبود كيفيت خواب كودكان موثر بوده است.

بهترين راه براي بهبود گلودرد و سرفه هاي آزاردهنده اين است كه عسل را در چاي كمرنگ يا آب گرم حل كنيد و بنوشيد.

اما به ياد داشته باشيد كه هرگز به كودكان زير يك سال ، عسل ندهيد، زيرا باعث بروز مسموميت بوتوليسم خطرناك در آنها مي شود.

 

۴- از مواد محرك موجود در هوا دوري كنيد.

مواد شيميايي موجود در تميز كننده ها و ضد عفوني كننده هاي خانگي و نيز در خوشبو كننده هاي هوا مي توانند مخاط گلو را اذيت كنند، سرفه را بدتر كنند و باعث سوزش چشم ها، گلو و دهان شوند. اگر مي خواهيد سرفه هايتان بهبود يابد، نبايد از مواد شيميايي پاك كننده با بوي تند و زننده استفاده كنيد.

نكته: سيگار نكشيد و در جاهايي هم كه دود سيگار وجود دارد، توقف نكنيد (يعني حتي در معرض دود سيگار افراد ديگر هم قرار نگيريد).

 

چهارشنبه بیست و هفتم 10 1391 11:40

سكته,سكته مغزي,پيشگيري از سكته مغزي

 

اين سبزي با سكته مقابله مي كند

اين سبزي خوشمزه خطر سكته مغزي را كاهش مي دهد.

نتايج مطالعات محققان فنلاندي نشان داد كه مصرف گوجه فرنگي خطر سكته مغزي را كاهش مي دهد. يكي از آنتي اكسيدان هاي موجود در گوجه فرنگي به نام ليكوپن (رنگدانه قرمز) در بروز اين اثر نقش دارد.

بسياري از مطالعات در گذشته نشان داده بودند كه گوجه فرنگي داراي فوايد بسيار زيادي براي سلامتي بدن است. در سال 2011 مركز ملي تكنولوژي و ايمني غذاي امريكا اظهار داشت كه مصرف گوجه فرنگي موجب محافظت در برابر سرطان، پوكي استخوان و بيماري هاي قلبي- عروقي مي شود.

در تحقيقات اخير مشخص شد كه غلظت بالاي ليكوپن در خون موجب 55 درصد كاهش خطر سكته مغزي مي شود. براي انجام اين تحقيق 1031 مرد فنلاندي بين سنين 46 تا 65 سال انتخاب شدند. غلظت ليكوپن خون آنها در ابتداي مطالعه و سپس به طور دوره اي در طي 12 سال مورد بررسي قرار گرفت.

در طي اين دوره 12 ساله 67 مورد سكته مغزي به ثبت رسيد. در ميان 258 مرد با سطح ليكوپن پايين در خون، 25 نفر به سكته دچار شدند در حالي كه در بين 259 مرد با غلظت بالاي ليكوپن در خون، 11 نفر مبتلا به سكته شدند.
همچنين مشخص شد در مرداني كه بالاترين غلظت ليكوپن را داشتند، خطر سكته 59 درصد كمتر از ساير افراد بود. اين محققان معتقدند كه رژيم غذايي سرشار از ميوه ها و سبزيجات (بيش از 5 واحد ميوه و سبزي در روز) خطر سكته را كاهش مي دهد.

 

ليكوپن چيست؟

ليكوپن يك رنگدانه كاروتنوئيدي قرمز است كه به فراواني در گوجه فرنگي يافت مي شود. اين رنگدانه در برخي ميوه ها مانند هندوانه، گريپ فروت صورتي، پاپايا و زردآلو نيز وجود دارد.

ليكوپن يك آنتي اكسيدان است كه در سلامت قلب و پيشگيري از سرطان موثر مي باشد.
در سال 2011 محققان دانشگاه ايلي نويز در شيكاگو اظهار داشتند كه ليكوپن در پيشگيري از سرطان پروستات نقش موثري ايفا مي كند. همچنين محققان ژاپني به اين نتيجه رسيدند كه گوجه فرنگي حاوي ماده اي است كه از بروز بيماري هاي عروقي جلوگيري مي كند.

منبع:seemorgh.com

 

دوشنبه بیست و پنجم 10 1391 11:22

الودگي, الودگي هواي تهران

 

آلودگي هوا و رژيم غذايي مناسب براي اين روزها

اگر چند سال پيش مي شنيديم كه هواي تهران در وضعيت هشدار قرار دارد، حسابي مي ترسيديم و جا مي خورديم و شايد حتي از ترس خفه شدن (!) از خانه بيرون نمي آمديم و ..

حالا مدت هاست كه ديگر آلودگي هواي تهران، حتي در حد هشدارش هم كسي را متعجب نمي كند و اين توصيه ها كه «گروه هاي آسيب پذير مانند بيماران قلبي، بيماران آسمي، سالمندان، بچه ها و ... از منزل خارج نشوند» يا «سعي كنيد سفرهاي درون شهري را به حداقل برسانيد و بيشتر از وسايل نقليه عمومي استفاده كنيد» و ... آنقدر تكراري است كه شايد ديگر رغبتي براي شنيدنش نباشد!

البته شايد بهتر باشد چند روزي را در تقويم به عنوان روزهاي آلودگي هوا ثبت و از پيش برايش برنامه ريزي كرد! به هر حال بحث آلودگي هوا تا زماني كه به صورت اساسي حل نشود، همچنان ادامه خواهد داشت؛ هر سال شادي زمستاني مان سياه مي شود و حتي يك تعطيلي ۳،۲ روزه هم نمي تواند از شدت سردرد و تهوع و تنگي نفس مان كم كند.

● حتي اگر سيگار نمي كشيد ...

هر فرد روزانه نزديك به ۲۲ هزار بار تنفس مي كند و تقريبا به ۱۵ كيلوگرم هوا در روز نياز دارد؛ معمولا انسان مي تواند به مدت ۵ هفته بدون غذا و ۵ روز بدون آب زنده بماند، اما بدون هوا حتي ۵ دقيقه هم نمي تواند زنده بماند. آمارهاي مرگ ومير در سال ۸۹ نشان مي دهد سالانه بيش از ۴ هزار و ۲۸ نفر بر اثر بيماري هاي تنفسي در تهران جان خود را از دست مي دهند. سال گذشته اين رقم افزايش يافت و به ۴ هزار و ۱۸۱ نفر رسيد و در ۶ ماه نخست امسال باز هم افزايش يافته و به ۲ هزار و ۹۹ نفر رسيده است.

البته آلودگي هوا فقط مختص شهر تهران نيست و همه ساكنان شهرهاي بزرگ و البته شهرهاي صنعتي كشورمان به نوعي دچار مسموميت شده و قرباني آلودگي هوا مي شوند. منوكسيد كربن، اكسيد نيتروژن، اكسيد سولفور، ذرات معلق در هوا و هيدروكربن ها از جمله همين مواد آلوده كننده است كه بدن انسان را در برابر عفونت هاي بيماري زا حساس تر كرده، مشكلات تنفسي، تحريك چشم و ناراحتي هاي قوه بويايي را افزايش مي دهد كه همه اين عوارض به شكل پررنگ تري در كودكان بروز مي كند. البته براي حفظ سلامت بدن مي توان نكاتي را در نظر گرفته و با رعايت شان از بروز شرايط اضطراري پيشگيري كنيم.

● بهترين و بدترين غذاها

در هواي آلوده بايد برخي مواد غذايي را مصرف كرد كه خاصيت خنثي كنندگي مواد سمي موجود در هوا را داشته باشند.

مصرف غذاهايي كه حاوي آنتي اكسيدان هاي سلنيوم و بتاكاروتن هستند هم توصيه مي شود؛ هنگام آلودگي هواي استنشاقي، مقدار زيادي راديكال آزاد در بدن توليد مي شود كه سبب كاهش توان فرد در انجام كارهاي روزمره زندگي شده و حتي در دراز مدت مي تواند بيماري هاي مزمن مانند بيماري قلبي عروقي و انواع سرطان را ايجاد كند. براي به حداقل رساندن عواقب ناشي از تجمع راديكال هاي آزاد در بدن مصرف آنتي اكسيدان ها را در رژيم غذايي افزايش دهيد. سبزيجات و ميوه هايي مثل طالبي، انبه، كدو تنبل، فلفل،اسفناج، كلم و زردآلو بتاكاروتن دارند. سلنيوم را هم مي توانيد در غذاهاي دريايي، مرغ، نان، آجيل و غلات سبوس دار پيدا كنيد.

E + C + D= ضد آلودگي

چه در خانه هستيد، چه در محل كار و چه پشت فرمان، از مواد غذايي مثل: كرفس، اسفناج، گوجه فرنگي، ليمو شيرين، نارنگي، پرتقال و برگه سبز كاهو استفاده كنيد كه غني از ويتامين C هستند. البته مصرف جوانه گندم، روغن هاي گياهي، گردو، بادام، زيتون، جگر و سبزيجات داراي برگ سبز كه منابع ويتامين E هستند را هم فراموش نكنيد. به خصوص اگر شغل تان طوري است كه بايد بيشتر در هواي آزاد باشيد؛ اين ويتامين مي تواند مسموميت ناشي از آلودگي هوا را خنثي كند.منابع مناسب ويتامين D هم شير، كره و زرده تخم مرغ هستند كه بايد در برنامه غذايي روزانه تان باشند.

پكتين بخوريد!

مواد غذايي كه سرشار از پكتين هستند، سرب موجود در هوا را مي گيرند و مانع از نفوذ سرب به سلول هاي بدن مي شوند؛ مصرف روزانه يك عدد سيب مي تواند عوارض ناشي از آلودگي هوا را كاهش داده و ميوه هايي مانند پرتقال و توت فرنگي نيز سرشار از پكتين بوده و براي كاهش عوارض آلودگي هوا مفيد هستند.

لبنيات كم چرب ميل كنيد

در هواي آلوده بايد بيشتر از هميشه شير، ماست و دوغ بنوشيد، زيرا فسفر، منيزيم و كلسيمي كه در لبنيات يافت مي شود، همگي خنثي كننده سموم هستند و براي كاهش صدمات دستگاه تنفسي و التهاب دستگاه گوارش ناشي از آلودگي هوا، بايد مصرف شير و لبنيات بيش از پيش شود.

مصرف شير و فراورده هاي آن باعث نرم شدن مخاط تنفسي فوقاني، مري و معده مي شود و به دليل وجود تركيبات مناسب براي رشد و نمو باكتري هاي مفيد كه عمل دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاينده را تنظيم مي كنند، التهابات و بيماري هاي دستگاه گوارش را كاهش مي دهد.

كمبود كلسيم = جذب سرب بيشتر!

افرادي كه كمبود كلسيم دارند، بيشتر در معرض خطر آلودگي با سرب قرار مي گيرند. چون گيرنده هاي فلزات ۲ ظرفيتي در بدن انسان به صورت رقابتي عمل مي كنند و در صورتي كه اين گيرنده ها، قبلا با فلزات مورد نياز بدن مانند آهن و كلسيم اشباع شده باشند، بدن كمتر در معرض آلودگي با سرب قرار مي گيرد براي جلوگيري از آلودگي زياد با سرب بهتر است لبنيات بيشتري مصرف كنيد كه منبع غني كلسيم هستند.

چرب و چيلي ها ممنوع!

در روزهايي كه آلودگي هوا بسيار زياد است، از غذاهاي چرب به خصوص چربي هاي جامد حيواني و گياهي استفاده نكنيد كه مصرف چنين غذاهايي فقط باعث تشديد كاهش توان بدني و ذهني شما در طول روز خواهد شد. پس استفاده از تنقلات كم ارزش مثل چيپس، پفك و نوشابه هاي گازدار را بي خيال شويد كه باعث اختلال جذب عناصر مفيد در بدن مي شود و مي تواند اثرات منفي آلودگي هوا را تشديد كند. مصرف موادي مثل سوسيس و كالباس هم به دليل داشتن مواد شيميايي و نگهدارنده، علاوه بر اين كه به خودي خود مضر و سرطان زاست، براي ساكنان شهرهايي كه هواي ناسالم دارد، به هيچ وجه توصيه نمي شود.

سير و پياز بخوريد

سير، پياز و تره فرنگي، هر قدر هم كه بوي آزاردهنده اي داشته باشند اما حاوي مقدار زيادي گوگرد هستند كه مي توانند از مخاط دستگاه تنفسي محافظت كنند.

نوشيدن آب زياد فراموش نشود

نوشيدن زياد آب به كليه ها كمك مي كند تا املاح اضافي از بدن خارج شود و ذرات آلودگي مدت كمتري در بدن باقي بماند.

خريد از وانتي ممنوع!

در روزهاي آلودگي هوا نبايد از وانتي هايي كه ميوه و سبزيجات تازه را در كنار خيابان ها مي فروشند يا مغازه هايي كه سبزيجات خود را بيرون از مغازه و در مسير عبور خودروها مي گذارند، ميوه و سبزي بخريد.

منبع:yjc.ir

 

يکشنبه بیست و چهارم 10 1391 14:39

علائم كمبود ويتامين هاي بدن,علائم كمبود آهن بدن

 

كمبود چه ويتامين ها و مواد معدني شما را بي حال مي كند؟

يك دانشيار انستيتو تحقيقات تغذيه كشور با بيان اينكه ضعف و بي حالي مي تواند علل تغذيه اي داشته باشد تاكيد كرد:

« آهن مهمترين ماده معدني است كه كمبود آن ضرورتا به شكل كم خوني بروز نمي كند بلكه از علائم اوليه كمبود اين ماده معدني مهم ضعف و بي حالي و خستگي مفرط و كاهش قدرت تمركز و ضعف در كار كردن است.»

دكتر تيرنگ نيستاني گفت:«ضعف و بي حالي مي تواند علل تغذيه اي داشته باشد بويژه اينكه كمبودهاي تغذيه اي در دوره كنوني به شكل باليني و آشكار كنترل شده است اما كمبود تحت باليني يا كمبود حاشيه اي مي تواند علائم گنگ و مبهمي داشته و در برخي مواقع خود را به شكل ضعف و بي حالي نشان مي دهد.

ضمن اينكه يادمان باشد انرژي داشتن ، شادابي و فعاليت مرتبط به توده ماهيچه اي بدن مي شود و افرادي كه بضاعت توده ماهيچه اي آنها كم است با وجود وزن مناسب دچار ضعف و بي حالي مي شوند.»

وي ادامه داد:«آهن مهمترين ماده معدني است كه كمبود آن ضرورتا به شكل كم خوني بروز نمي كند بلكه از علائم اوليه كمبود اين ماده معدني مهم ضعف و بي حالي و خستگي مفرط و كاهش قدرت تمركز و ضعف در كار كردن است بويژه كمبود آن در ميان زناني كه در سنين بارداري و يا دوره قاعدگي قرار دارند وجود دارد و با احساس اين علائم بايستي سريعا به پزشك متخصص مراجعه كرد.»

اين متخصص تغذيه و رژيم درماني افزود:

«كمبود برخي از ويتامين ها نيز همراه با ضعف و بي حالي است كه مي توان به ويتامين هاي گروه B به خصوص B2 و B6 و نياسين اشاره كرد كه با كمبود آن فرد دچار تحريك پذيري و عصبي بودن ، ضعف و بي حالي مي شود و در صورتي كه فردي از الگوي غذايي نامناسبي پيروي كند احساس ضعف و بي حالي كرده و بايد گفت با الگوي غذايي نابسامان فرد به درجاتي از ضعف و بي حالي دچار مي شود.»

اين دانشيار دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي ادامه داد:

«كمبود ويتامين D كه اكنون تنها به عنوان ويتامين استخوان ساز شناخته شده است موجب بروز ضعف و بي حالي مي شود و طي تحقيقات جديد انجام گرفته مشخص شده است كه در سالمندان تعداد دفعات به زمين خوردن كه موجب بروز شكستگي مي شود با كمبود اين ويتامين رابطه عكس دارد و هر چه اين ويتامين در بدن فرد كم باشد شانس دفعات زمين خوردن وي بيشتر است و در واقع انقباض ماهيچه اي با كمبود ويتامين D رابطه داشته و موجب بروز بي حالي و سستي در فرد مي شود.»

دكتر تيرنگ نيستاني افزود:«آفتاب مهمترين منبع ويتامين D است همچنين اين ويتامين در روغن كبد ماهي كه در جيره غذايي مردم ما رايج نيست موجود است و زرده تخم مرغ و قارچ نيز تا حدودي حاوي اين ويتامين هستند و اخيرا روش هايي در حال ابداع است كه قارچ ها را در معرض UV قرار مي دهند تا ميزان ويتامين D موجود در آن بالاتر رود.»

 

يکشنبه بیست و چهارم 10 1391 13:47
X