معرفی وبلاگ
حضرت آیت الله خامنه ای در نشست اندیشه های راهبردی ؛ نقش و سهم بانوان را در نظام اسلامی ممتاز و بی بدیل دانستند و خاطر نشان کردند : " نقش بانوان در دوران مبارزه پیروزی انقلاب اسلامی ، بعداز انقلاب بویژه دوره بسیار سخت دفاع مقدس و در عرصه های مختلف ، نقش مؤثر ، ممتاز و بی جایگزینی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست ." از نگاه رهبر انقلاب اسلامی ، اولین کسی که نقش و جایگاه ممتاز بانوان را درک کرد و زمینه ساز نقش افرینی برجسته زنان در عرصه های مختلف شد ، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود.
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
لينك دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 889398
تعداد نوشته ها : 1937
تعداد نظرات : 211
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

اگر خسته هستيد، بخوانيد!

 


شما با چند راهكار ساده اما كارآمد آشنا خواهيد شد كه با رعايت آن‌ها مي‌توانيد انرژي بيشتري داشته باشيد و كمتر خسته شويد.


 

 
خستگيبدن ما با تبديل كردن انواع غذاها به گلوكز (قند ساده)، انرژي مورد نياز روزانه‌اش را كسب مي‌كند. به همين خاطر، بعد از مدتي گرسنگي يا تشنگي شديد، خسته و بي‌رمق مي‌شويم و حس مي‌كنيم كه قند خون مان كاهش يافته است.

بدن ما از طريق جذب انواع مواد مغذي (چربي‌ها، پروتئين‌ها و كربوهيدرات‌ها يا قندها)، سوخت مورد نيازش را تأمين مي‌كند و اگر ما درست غذا بخوريم و بدانيم كه داريم چه مي‌خوريم، مي‌توانيم اين سوخت را به تدريج وارد بدن كنيم تا سطح قندخون مان ظرف مدت كوتاهي بعد از غذا خوردن، دوباره پايين نيايد و مجبور نشويم غذاي ديگري بخوريم و دچار اضافه وزن شويم.

شما با چند راهكار ساده اما كارآمد آشنا خواهيد شد كه با رعايت آن‌ها مي‌توانيد سوخت كمتري را وارد بدن تان كنيد و در عوض، انرژي بيشتري داشته باشيد.

 

»» تعادل را در دريافت انرژي رعايت كنيد

اصلاً لازم نيست براي افزايش انرژي يا جلوگيري از اضافه شدن وزن تان، يك برنامه غذايي سخت و عجيب و غريب را ترتيب دهيد. فقط كافي است همان مواد غذايي مفيدي را كه تا حالا مي‌خورديد، در زماني مناسب و به اندازه مصرف كنيد.

اگر قرار است امروز در خانه بمانيد و كار زيادي هم نداريد و در نتيجه بدن تان به انرژي بالايي نياز ندارد، حجم ناهارتان را كم كنيد و به جاي شير و بيسكوييت در ميان وعده، يك يا دو وعده ميوه يا يك ليوان دوغ كم نمك بخوريد.

بدن شما ماشين نيست كه برنامه‌اي از پيش نوشته شده، به او بدهيد؛ پس شما مي‌توانيد با توجه به نياز و فعاليت روزانه‌تان، حجم وعده‌هاي غذايي‌تان را نيز كم يا زياد كنيد.

»»‌ هيچ وعده‌اي را حذف نكنيد

خيلي‌ها به خصوص آن‌هايي كه قصد لاغر شدن دارند، به راحتي مصرف صبحانه، ناهار يا حتي ميان‌وعده‌هايشان را حذف مي‌كنند و نمي‌دانند كه اين كار نه تنها آن‌ها را لاغر نمي‌كند، بلكه باعث افزايش وزن شان هم مي‌شود!

كساني كه مدام خسته‌اند و ضعف دارند، بايد يك آزمايش خون بدهند و اگر ديدند ضعف شان به خاطر كم‌خوني است، به جاي پرخوري، يك رژيم متناسب با وضعيتشان بگيرند و مصرف آهن را در رژيم روزانه‌شان بيشتر كنند.

وقتي شما يك وعده غذايي يا ميان وعده را حذف مي‌كنيد، ميل و اشتهايتان به غذاهاي چرب و شيرين در وعده بعدي بيشتر مي‌شود و بدون هيچ كنترلي در وعده‌هاي بعدي، غذا مي‌خوريد. به همين دليل، متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند روزي 5 وعده غذا (اصلي و ميان وعده) بخوريد؛ حتي اگر يكي، دو تا از اين وعده‌ها سالاد بدون سس يا انواع ميوه يا يك ليوان شير كم‌چرب باشد.

 

»» كالري دريافتيتان را بين وعده‌ها تقسيم كنيد

كالري مورد نياز بدن، با توجه به سن، جنس و فعاليت روزانه بدن تعيين مي‌شود كه اين كالري بايد به تدريج و به صورت متناسب از صبح تا شب وارد بدن شود. اگر فرض كنيم كه نياز روزانه بدن ما 1400 كيلوكالري در روز است، بهتر است در هر يك از وعده‌هاي صبحانه، ناهار و شام، 400 كيلوكالري (روي هم 1200 كيلوكالري) و در ميان وعده‌ها هر كدام 100 كيلوكالري (روي هم 200 كيلوكالري) دريافت كنيم.

 

چاقي

 

اگر اضافه‌وزن داريد، توقعتان را پايين بياوريد

بيشتر افرادي كه اضافه وزن دارند و تصميم مي‌گيرند لاغر شوند، دوست دارند كه يك‌شبه، ره صد ساله را بپيمايند و به همين خاطر، حجم زيادي از كالري دريافتي روزانه‌شان را پايين مي‌آورند.

كم كردن ناگهاني انرژي دريافتي روزانه، باعث خستگي، بي‌حوصلگي و عصبي شدن افراد مي‌شود. به همين خاطر، اغلب متخصصان رژيم درماني توصيه مي‌كنند كه بيشتر از يك درصد از وزن تان را در هفته كم نكنيد تا انرژي‌تان تحليل نرود و برنامه رژيم تان را نيمه‌كاره رها نكنيد. هميشه يادتان باشد كه بايد به اندازه نياز بدن تان انرژي دريافت كنيد تا سالم بمانيد.

 

»»‌ آب پرتقال بنوشيد

نوشيدن مقادير مناسبي از آب مركبات، به خصوص آب پرتقال، باعث دريافت ميزان قابل‌قبولي از ويتامين C مي‌شود. از آنجا كه يكي از وظايف ارزشمند ويتامين C در بدن، سوزاندن چربي‌ها و تبديل آن‌ها به انرژي است، شما مي‌توانيد با نوشيدن يك ليوان آب پرتقال به عنوان ميان وعده، هم انرژي لازم را از ميان‌وعده‌تان كسب كنيد و هم جلوي تجمع چربي‌ها را بگيريد. فقط حواستان باشد كه به اين آب‌ميوه طبيعي، شكر و نمك اضافه نكنيد. توت‌فرنگي، كيوي و طالبي هم از ديگر منابع خوب ويتامين C هستند كه مي‌توانيد آن‌ها را جايگزين آب پرتقال كنيد.

 

اگر ضعف داريد آزمايش بدهيد

خيلي‌ها، به خصوص بعضي خانم‌ها، پس از كمي كار كردن خسته مي‌شوند و به اصطلاح خودشان، دست و پايشان ديگر جان ندارد! آن‌ها براي به دست آوردن دوباره انرژي، به مصرف خوراكي‌هاي مختلف و شيرين روي مي‌آورند و با اين كارشان، نه تنها انرژي از دست رفته خود را جبران نمي‌كنند؛ بلكه روز به‌روز هم چاق‌تر مي‌شوند.

انرژي بدن شما بعد از 7 تا 8 ساعت خواب، حسابي پايين مي‌آيد و تنها چاره جبران اين كاهش انرژي، خوردن يك صبحانه، آن هم از نوع مفصل است.

 

كساني كه مدام خسته‌اند و ضعف دارند، بايد يك آزمايش خون بدهند و اگر ديدند ضعف شان به خاطر كم‌خوني است، به جاي پرخوري، يك رژيم متناسب با وضعيتشان بگيرند و مصرف آهن را در رژيم روزانه‌شان بيشتر كنند؛ مثلاً به جاي غذاهاي خيلي شيرين، گوشت قرمز، اسفناج يا عدس بخورند.

 

»» صبحانه مفصل بخوريد

انرژي بدن شما بعد از 7 تا 8 ساعت خواب، حسابي پايين مي‌آيد و تنها چاره جبران اين كاهش انرژي، خوردن يك صبحانه، آن هم از نوع مفصل است.

شما مي‌توانيد با خوردن يك صبحانه درست و حسابي مثل تخم‌مرغ آب‌پز با نان سبوس‌دار يا نان سبوس‌دار با عسل و كنجد و چيزهايي شبيه اين‌ها، انرژي‌تان را تا پيش از وعده ناهار تأمين كنيد و با خوردن يك ميان وعده سبك مثل يك ليوان شير كم‌چرب، ميل و ولع خود را براي صرف ناهار بيش ‌از اندازه، كنترل كنيد.

در ضمن، خوردن صبحانه كامل به شما اجازه نمي‌دهد كه وسوسه خوردن انواع هله‌هوله‌هاي پركالري در ميانه روز به سراغتان بيايد و به اين طريق ديگر دچار اضافه وزن هم نمي‌شويد.

 

 

ميان وعده هاي شور

»» در انتخاب ميان ‌وعده‌هايتان دقت كنيد

همان‌طور كه تا اينجا متوجه شديد، مصرف ميان وعده براي كنترل اشتها و جلوگيري از پرخوري در وعده‌هاي اصلي غذا بسيار اهميت دارد، اما مهم‌تر از آن، انتخاب يك خوراكي مناسب و انرژي‌زاست كه بتواند براي بدنمان مفيد باشد.

ما به هيچ‌وجه مصرف خوراكي‌هايي مثل لبنيات پرچرب، چيپس، پفك و ساير تنقلات چرب و شور و پركالري را براي ميان وعده‌ها توصيه نمي‌كنيم و در عوض به شما پيشنهاد مي‌كنيم كه سيب آغشته به كره بادام‌زميني، شير يا دوغ كم‌چرب، سالاد ميوه، سالاد هويج، كلم و گوجه‌فرنگي يا انواع مغزهاي خام را در ميان‌وعده‌هايتان امتحان كنيد. اين‌طوري، مي‌توانيد انرژي مورد نياز روزانه‌تان را از يك راه درست به دست آوريد و نگران اضافه وزن هم نباشيد.

 

»» اگر بعد از ظهرها ورزش مي‌كنيد، عصرانه‌تان را مفصل‌تر بخوريد

خيلي‌ها عادت دارند كه بعد از ظهرها براي پياده‌روي يا دويدن به پارك بروند، يا پس از ساعت كاري‌شان در يك باشگاه ورزشي ثبت‌نام مي‌كنند كه كمي در روز تحرك داشته باشند. بنابراين، امكان گرسنگي اين افراد در اواخر روز و ميلشان به شام بسيار بيشتر از سايرين است. پس ما به همه آن‌هايي كه اهل ورزش بعد از ظهر هستند، پيشنهاد مي‌كنيم كه يك عصرانه مفصل بخورند تا هم انرژي بعد از ظهر تا شب شان را به دست آورند، و هم اينكه شام را سبك‌تر ميل كنند و راحت‌تر بخوابند. اين عصرانه مفصل مي‌تواند انواع نان‌هاي سبوس‌دار همراه يك پياله ماست كم‌چرب اما چكيده، يا يك عدد سيب‌زميني پخته شده با كمي كره بادام‌زميني و نان باشد.

 

 

كوچك كردن شكم در 6 هفته!

 

 


 

هرگاه اسم رژيم مي‌آيد، ممكن است در ابتدا چيز سختي به نظر برسد، در صورتي كه اصلاً اين‌گونه نيست. منظور از رژيم، نخوردن نيست كه كاري سخت باشد بلكه رژيم يعني درست خوردن.

 


 
 
كوچك كردن شكم در 6 هفته!

 

تناسب اندام هم به شما زيبايي مي‌بخشد و هم سلامتي. در اكثر آقايان و خانم‌هايي كه مشكل چربي شكم دارند، كه تعداد آن‌ها بسيار زياد است، يك باور غلط مشترك وجود دارد و آن باور اين است كه فكر مي‌كنند براي از بين بردن چربي‌هاي شكم و پهلو، بايد حركات ورزشي مربوط به اين نواحي را انجام دهند، در حالي كه كاملاً اشتباه است.

شما براي از بين بردن چربي‌هاي شكم و پهلو بايد از تمرينات هوازي استفاده كنيد. مثل تمرينات دويدن، پياده‌روي تند، دوچرخه ثابت، تردميل و … البته انجام ورزش‌هاي شكم نيز لازم است، اما در درجه دوم اهميت قرار دارد. در واقع براي آب كردن چربي‌هاي شكم بايد 3 كار را همزمان انجام داد.

 

»»»  نبردي آسان با چربي‌هاي شكم و پهلو

 

رژيم غذايي، ورزش هوازي و تمرينات براي تقويت عضلات شكم

 

شرط اول: رژيم غذايي

هرگاه اسم رژيم مي‌آيد، ممكن است در ابتدا چيز سختي به نظر برسد در صورتي كه اصلاً اين‌گونه نيست. منظور از رژيم، نخوردن نيست كه كاري سخت باشد بلكه رژيم يعني درست خوردن. لازم نيست خيلي رژيم سفت و سختي را رعايت كنيد، چرا كه در اين برنامه 6 هفته‌اي براي آب كردن شكم، از ورزش هم استفاده مي‌شود. پس صرفاً كارهاي زير را ظرف اين 6 هفته انجام دهيد:

اول: سرخ كردني و روغن را به مدت 6 هفته فراموش كنيد.

دوم: از هر نوع ماده قندي مصنوعي مثل آب نبات، قند و شكلات پرهيز كنيد.

سوم: مصرف مواد نشاسته‌اي مثل نان، برنج، سيب زميني و… را در حد توان به حداقل رسانده و مصرف آب را به حداكثر برسانيد.

چهارم: هنگام گرسنگي سعي كنيد بيشتر از ميوه و سبزيجات استفاده كنيد.

شايد بسياري از شما عزيزان از دست دادن چربي شكم و پهلو برايتان بيشتر از جنبه زيبايي مهم باشد، اما چيزي كه اهميت بيشتري دارد مسئله سلامتي است تا زيبايي.

 

 

شرط دوم: ورزش هوازي

 

 

ورزش‌هاي هوازي اثرات بسيار مفيدي در سلامت قلب و عروق دارند و همچنين باعث از بين بردن چربي‌هاي بدن مي‌شوند. ما در اين برنامه 6 هفته‌اي، بيشتر نيازمند اثرات چربي سوزي آن‌ها هستيم.

در اين 6 هفته كافي است شما حداقل هفته‌اي 5 روز و به مدت يك ساعت، ورزش‌هاي هوازي انجام دهيد. اگر در ابتداي كار، روزي يك ساعت برايتان دشوار است از روزي 15 دقيقه شروع كنيد و هر يك تا دو روز يك‌بار، مقدار آن را 5 تا 10 دقيقه افزايش دهيد تا به روزي يك ساعت برسيد. از تمام ورزش‌هاي هوازي به منظور چربي سوزي در اين برنامه 6 هفته‌اي مي‌توان استفاده كرد، اما ورزش‌هايي كه كارايي بهتري براي چربي سوزي شما دارد عبارتند از: پياده روي خيلي تند، دويدن آرام، تردميل و دوچرخه ثابت.

 

كوچك كردن شكم در 6 هفته!

 

 

 

 

 

 

 

شرط سوم: تمرينات شكم

هدف اين قسمت از برنامه اين است كه عضلات شكم شما فرم زيبايي بگيرند و قوام آن‌ها افزايش يابد. بنابراين وقتي چربي‌هاي شكم شما (توسط رژيم غذايي و برنامه ورزشي هوازي) آب شدند، عضلات زير آن‌ها فرم يافته و زيبا مي‌شوند و اين همان چيزي است كه بنام عضلات 6 تكه‌اي شكم ناميده مي‌شود. پس براي قوام گرفتن و زيبا كردن عضلات شكم، هفته‌اي 4 نوبت و در هر نوبت تمرينات زير را انجام دهيد:

دراز و نشست: روي زمين به پشت دراز بكشيد و در حالي كه دست‌هايتان پشت سر است، از كمر خم شده و تا حدي بالا بياييد كه آرنجتان به زانوهايتان كه خم هستند بخورند. اين حركت را هر جلسه 3 نوبت و در هر نوبت، حداقل 20 تكرار انجام دهيد.

پا دوچرخه: روي زمين دراز بكشيد، دست‌ها پشت سر، زانو خم و ساق موازي با سطح زمين باشد. سپس حركاتي شبيه به دوچرخه سواري را در هوا با پاها انجام دهيد. اين حركت را نيز هر جلسه 3 نوبت و هر نوبت 3 دقيقه انجام دهيد.

بالا آوردن پاها در حالت خوابيده: در حالت خوابيده به پشت پاهايتان را به صورت مستقيم بالا بياوريد تا حدي كه استخوان باسن از زمين بلند شود. سپس به آرامي پاها را به موقعيت اول برگردانيد. اين حركت را نيز هر جلسه 3 نوبت و در هر نوبت حداقل 20 تكرار انجام دهيد.

با انجام دقيق برنامه‌هاي بالا مطمئن باشيد كه ظرف 6 هفته و چه بسا كمتر، چربي‌هاي شكم را به ميزان زيادي از دست خواهيد داد و اين موضوع را به وضوح در سايز دور كمر مشاهده خواهيد كرد.

شايد بسياري از شما عزيزان از دست دادن چربي شكم و پهلو برايتان بيشتر از جنبه زيبايي مهم باشد، اما چيزي كه اهميت بيشتري دارد مسئله سلامتي است تا زيبايي. اگر شما چربي‌هايتان را از بين نبريد، رفته رفته و با افزايش سن، نه تنها از بين بردن آن‌ها سخت‌تر مي‌شود، بلكه خطر ابتلا به بيماري‌هاي زيادي مثل ديابت، فشار خون، بيماري قلبي، سرطان و… در شما افزايش مي‌يابد. پس از همين حالا شروع كنيد، اراده به خرج دهيد، مصمم و جدي باشيد تا به نتيجه برسيد.

 

 

سه شنبه پانزدهم 12 1391 10:17

كدام غلات صبحانه براي شما مناسب تر است؟

 

كدام غلات صبحانه براي شما مناسب تر است؟
 
 

غلات صبحانه كه بيشتر ما آن را با نام كورن فلكس يا برشتوك مي شناسيم، شكل حجيم شده غلاتي مانند ذرت، گندم، برنج يا جو هستند. يعني با چرخ و خمير كردن بلغور غلات مختلف و تحت فشار قرار دادن آن ها، محصولي حجيم، هوادار و شكننده توليد مي شود

غلات صبحانه انواع مختلفي دارند و نوع مصرف آن هم در بين مردم متفاوت است. به همين دليل در اين بخش سعي كرده ايم شما را با انواع اين محصول آشنا كنيم و بگوييم كه كدام محصول برايتان مناسب تر است.

بهتر است تمام افراد هنگام خريدن غلات صبحانه به جدول ارزش غذايي و مواد تشكيل دهنده آن ها نگاهي بيندازند و از خريد محصولاتي كه چربي ترانس يا اشباع دارند، خودداري كنند. غلات صبحانه غني شده با انواع ريزمغذي ها از جمله آهن و ويتامين هاي مختلف هم به ساير محصولات مشابه، برتري دارند.

در ضمن، هر چقدر شكر غلات صبحانه بيشتر باشد، انرژي آن هم بالاتر و فيبرش پايين تر است، بنابراين خريد محصولات كم شيرين از انواع پر از شكر و كالري آن ها بهتر است. اين ها توصيه هايي كلي بودند، توصيه هاي جزيي تر را در ادامه با هم مرور مي كنيم.

غلات فيبردار براي چاق ها

معمولاً غلات صبحانه به دو دليل از يك وعده صبحانه معمولي كالري بالاتري دارند؛ اول اينكه خوردنشان بسيار ساده است و افراد حجم بيشتري از آن ها را در يك وعده غذايي مصرف مي كنند و دوم اينكه شكر موجود در اين محصولات باعث بالاتر رفتن كالري مي شود.

ضمن اينكه بيشتر افراد عادت دارند غلات صبحانه را با شير بخورند و اگر اين شير هم از نوع پرچرب باشد، صبحانه تبديل به يك بمب انرژي خواهد شد، بنابراين بهتر است افرادي كه از اضافه وزن و چاقي رنج مي برند، غلات صبحانه رژيمي كه شكر كمتري دارند يا اصلاً شكر ندارند انتخاب كنند. غلات غني شده با فيبر خوراكي هم كه بهترين گزينه براي اين گروه افراد محسوب مي شوند.

استفاده از انواع ميوه ها و سبزي هاي خشك در غلات فيبردار باعث مي شود عملكرد دستگاه گوارش بهبود يابد و به همين دليل مصرف اين محصولات به افراد مبتلا به يبوست هم توصيه مي شود. شيرهاي كم چرب يا حتي بدون چرب يا آب ساده جوشيده و خنك شده هم مي توانند همراهان خوبي براي غلات فيبردار باشند. در اين صورت ديگر نگراني اي از مصرف چنين محصولاتي براي افراد چاق وجود نخواهد داشت.

البته فراموش نكنيد كه حتي مصرف يك وعده از كم كالري ترين غلات صبحانه هم حدود 170 تا 200 كيلوكالري انرژي به بدن مي رساند. بنابراين در خوردن انواع رژيمي اين محصولات هم نبايد زياده روي كرد.

غلات شكلاتي براي كودكان

معمولاً بچه ها عادت و تمايل چنداني به خوردن صبحانه ندارند و اين هنر والدين است كه چطور بتوانند فرزندان خود را به خوردن صبحانه تشويق كنند. غلات صبحانه شكلاتي يكي از جذاب ترين و خوشمزه ترين صبحانه هايي هستند كه مي توانند بچه ها را سر ميز غذا بكشانند.

اگر غلات شكلاتي نداريد، انواع ساده آن ها را با شيركاكائو مخلوط كنيد و جلوي فرزندتان بگذاريد.

اگر فرزندتان لاغر است، مي توانيد مقداري غلات شكلاتي را با مقداري از انواع حاوي مغز آن مخلوط كنيد و آن را با شير نيم چرب به فرزندتان بدهيد.

اگر كودكتان چاق است هم بايد غلات رژيمي را با غلات حاوي كشمش يا انواع ميوه هاي خشك مخلوط كنيد و آن را با شيركاكائوي بسيار كم شيرين و كم چربي كه خودتان از پيش آماده كرده ايد، به او بدهيد. تركيب غلات صبحانه با شيركاكائو باعث مي شود بچه هاي چاق متوجه ساده يا شكلاتي بودن دانه هاي غلات نشوند.

غلات مغزدار براي لاغرها

در بين انواع غلات صبحانه، تعدادي از آن ها با انواع مغزها از جمله فندق و گردو تركيب شده اند. برخي از اين محصولات، علاوه بر مغزها، حاوي عسل هم هستند يا با ريزمغذي هاي مختلفي غني شده اند. مصرف اين گروه محصولات به افرادي كه لاغر هستند و دوست دارند كمي وزنشان را بالا ببرند، توصيه مي شود.

چنين افرادي مي توانند شيري كه قرار است به غلات صبحانه اضافه كنند، با خرما و موز له شده تركيب كنند تا كالري دريافتيشان از وعده صبحانه تا حد ممكن افزايش يابد.

به طور كلي انواع غلات صبحانه سرشار از پروتئين و كربوهيدرات هستند بنابراين اگر افراد لاغر تمايلي به خوردن صبحانه يا ميان وعده ندارند، مي توانند اين محصولات را در برنامه غذايي خود بگنجانند تا هم كالري و هم مواد مغذي بيشتري دريافت كنند.

غلات بدون مغز براي سالمندان

بهتر است سالمندان براي آسان شدن جويدن غلات صبحانه، آن ها را حداقل 15 دقيقه پيش از مصرف با حجم مناسبي از شير مخلوط كنند. اين كار باعث مي شود بتوانند صبحانه نرم و باب دنداني را به سرعت براي خودشان مهيا كنند.

البته غلات صبحانه حاوي انواع مغزها كه جويدنشان با دندان مصنوعي سخت است يا محصولاتي كه حاوي مواد چسبنده اي مانند كشمش هستند، براي اين گروه توصيه نمي شود. در عوض خوردن غلاتي كه با آهن و انواع ويتامين ها غني شده اند و به جاي شكر، عسل دارند، براي اين عزيزان مناسب است.

 

 

دوشنبه بیست و هفتم 6 1391 14:50
۷ عادت غذايي غلط كه بايد آنها را ترك كنيد

 

۷ عادت غذايي غلط كه بايد آنها را ترك كنيد ...

 

افراط در مصرف كربوهيدرات ها، مصرف نكردن ميوه و سبزي، مصرف فست فودها، مصرف گوشت خام و نخوردن صبحانه از عادات نامناسب غذايي است.

تغذيه در سالم زيستن انسان نقش مهمي دارد و عادت هاي بد غذايي، مي توانند بر سلامت تمام ارگان هاي بدن تأثير منفي بگذارند؛ بنابراين تمام افراد بايد براي حفظ سلامت خود، مجموعه اي از انواع گروه هاي غذايي را به تناسب در رژيم روزانه شان قرر دهند. در غير اين صورت و در اثر مصرف نامناسب اين گروه ها، بدن با آسيب هايي جدي مواجه خواهد شد. در ادامه به بررسي برخي از عادت هاي غذايي اشتباه و تأثير منفي آن ها بر دستگاه گوارش مي پردازيم.

 

 

كربوهيدرات

عادت اول : افراط در مصرف كربوهيدرات و ابتلا به كبد چرب

 

متأسفانه برخي از افراد، تمايل زيادي به مصرف انواع كربوهيدرات ها مانند نان و برنج دارند و در طول روز هم به اندازه كافي ميوه يا سبزي نمي خورند، در حالي كه گنجاندن حجم بالايي از كربوهيدرات ها در رژيم غذايي روزانه، باعث بروز چاقي مفرط مي شود.

از آنجا كه افراد چاق و پرخور، در كنار كربوهيدرات ها به مصرف غذاهاي چرب هم علاقه دارند، ابتلا به بيماري كبد چرب و عوارض ناشي از آن برايشان دور از انتظار نخواهد بود.

پس بد نيست كه با اندكي تغيير در سبك خورد و خوراك و كم كردن مصرف كربوهيدرات و چربي ها، احتمال ابتلا به كبد چرب را در خود كاهش دهيد.

 

 

عادت دوم : مصرف نكردن ميوه و سبزي و ابتلا به يبوست

 

در حالت عادي، خوردن ۳ وعده غذاي اصلي همراه ۲ ميان وعده، به تمام افراد سالم توصيه مي شود. نتايج مطالعه هاي مختلف نشان مي دهد كه مصرف ۵ وعده ميوه و سبزي در طول روز، خطر ابتلا به انواع سرطان ها از جمله سرطان هاي دستگاه گوارش را تا حد قابل قبولي كاهش مي دهد. پس اگر تا امروز اهل خوردن ميوه ها و سبزي ها نبوده ايد، بهتر است سبزي ها را در كنار وعده هاي اصلي غذايي و ميوه ها را هم در ميان وعده هايتان جاي دهيد.

نكته ديگر اين است كه شما مي توانيد با مصرف به اندازه فيبر غذايي كه به وفور در سبزي ها و ميوه ها وجود دارد، تحرك طبيعي دستگاه گوارش را حفظ كنيد.

كساني كه علاقه چنداني به خوردن ميوه ها و سبزي ها نشان نمي دهند، با كاهش دريافت فيبر غذايي، دچار كاهش تحرك طبيعي دستگاه گوارش و در نتيجه ابتلا به عوارض ناشي از آن مانند يبوست خواهند شد.

 

 

اعتياد به فست فود

عادت سوم : مصرف فست فود و ابتلا به ريفلاكس

 

متأسفانه گرايش به مصرف فست فودها و غذاهاي آماده، از بدترين ارمغان هاي زندگي ماشيني است. چربي بيش از اندازه و افزودني هايي مانند انواع سس يا پنيرهاي چربي كه به فست فودها اضافه مي شوند، از مهم ترين دلايل چاق شدن نسل امروز نسبت به نسل هاي گذشته است.

از طرف ديگر، افزودني ها، نگه دارنده ها و مواد تشكيل دهنده فست فودها با تأثير منفي بر دستگاه گوارش، باعث بالا رفتن احتمال ريفلاكس معده به مري مي شوند.

به عبارت ساده تر، كساني كه به اصطلاح دچار ترش كردن يا همان برگشت اسيد از معده به مري مي شوند، بايد مصرف فست فودها و غذاهاي حاضري را كنار بگذارند.

 

 

عادت چهارم : مصرف غذاهاي سرخ كردني و ابتلا به سرطان

 

برخي اوقات روغني كه قرار است غذا در آن سرخ شود، بيش از اندازه حرارت مي بيند كه باعث ايجاد تغييرات شيميايي در ساختمان روغن خواهد شد.

از طرف ديگر، امكان سوختن بخشي از قسمت هاي سطحي ماده خوراكي در طول فرآيند سرخ كردن وجود دارد. حرارت ديدن بيش از اندازه روغن و مصرف غذاهاي سرخ كرده اي كه كمي هم گوشه و كنار آن ها سوخته است، باعث آزاد شدن تركيب هاي سرطان زا در بدن خواهد شد و دستگاه گوارش هم از زيان اين تركيب ها در امان نخواهد ماند. ضمن اينكه با سرخ كردن و حرارت دادن بيش از حد برخي خوراكي ها مانند سبزي ها، حجم قابل توجهي از ويتامين هاي آن ها هم از بين خواهند رفت و ديگر نبايد از آن ها انتظار عملكرد ضدسرطاني داشت.

 

 

عادت پنجم : مصرف گوشت خام و ابتلا به اسهال

 

حتماً شما هم تا به حال با افرادي كه عادت به خوردن گوشت يا جگر نيمه پخته يا به تعبير خودشان «آبدار» دارند، مواجه شده ايد. در حالي كه اگر گوشت به طور كامل و صحيح پخته نشود، احتمال باقي ماندن و تكثير برخي از ميكروب ها و عوامل بيماري زا در آن بالا مي رود، بنابراين كساني كه به خوردن گوشت هاي آبدار علاقه دارند، بايد در انتظار ابتلا به انواع بيماري هاي گوارشي مانند مسموميت، اسهال و استفراغ هم باشند.

 

 

عادت ششم : خوردن غذاي مانده و ابتلا به مسموميت

 

گاهي از روي تنبلي يا شايد سهل انگاري، يادمان مي رود باقي مانده غذاها را داخل يخچال بگذاريم، ولي احتمال تكثير ميكروب ها در غذاهايي كه حاوي مواد فاسدشدني مانند گوشت و چربي هستند، زياد است.

اگر دوست نداريد به علت مسموميت غذايي ناشي از مصرف غذاهايي كه بيشتر از ۲-۱ ساعت خارج از يخچال مانده اند، راهي بيمارستان شويد، بهتر است از خير خوردن اين غذاها بگذريد.

دستگاه گوارش بچه ها، سالمندان و كساني كه سيستم ايمني بدنشان ضعيف است، به ميكروب ها و سموم غذاهاي مانده، واكنش شديدتري نشان مي دهد.

 

 

صبحانه

عادت هفتم : نخوردن صبحانه و ابتلا به چاقي

 

برخي از افراد عادت دارند بدون خوردن صبحانه، خانه را ترك كنند در حالي كه صبحانه يكي از مهم ترين وعده هاي غذايي است و مصرف آن نقش مهمي در حفظ سلامت بدن دارد. افرادي كه صبحشان را با خوردن صبحانه آغاز مي كنند، انرژي كافي براي انجام تمام فعاليت هاي فكري و جسميشان در طول روز دارند.

كساني كه عادت به خوردن صبحانه ندارند، دچار اختلال در كاركرد طبيعي بدن مي شوند و قدرت كافي براي انجام كارهاي فكري و حتي جسمي به خصوص در ساعت هاي اوليه صبح ندارند.

از طرف ديگر، اين افراد به علت نرسيدن قند خون كافي به مغزشان در ساعت هاي اوليه روز دچار گرسنگي و اشتهاي كاذب مي شوند. اين اشتهاي كاذب مي تواند آن ها را به سمت مصرف خوراكي هاي چرب، شيرين و پركالري بكشاند و همين مسئله باعث چاق شدن، ابتلا به كبد چرب و عوارض ناشي از اين ناراحتي ها خواهد شد.

 

 

دوشنبه بیست و هفتم 6 1391 13:10

خوردن صبحانه,شكلات

 

 خوردن كيك شكلاتي در صبحانه وزن را كاهش مي دهد ...

 

تحقيقات جديد نشان مي دهد كه خوردن يك قطعه كيك شكلاتي در وعده صبحانه به كم شدن وزن بدن كمك مي كند.

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس به نقل از پايگاه علمي مديكال اكسپرس انگليس، پژوهشگران دريافتند كه خوردن كامل صبحانه به همراه يك قطعه كيك مي تواند به موفقيت افراد در كاستن از وزن خود كمك كند.

بر اساس اين يافته، خوردن يك قطعه كيك به عنوان بخشي از صبحانه كه حاوي ۶۰۰كالري انرژي به همراه پروتئين ها و كربوهيدراتها است، مي تواند به افراد رژيمي براي كاستن بيشتر از وزن خود و حفظ اين كاهش وزن به صورت طولاني مدت كمك كند.

تيم پژوهشگران گفتند: رمز اين كاهش وزن در سيري در صبح است زيرا سوخت و ساز بدن به بالاترين درجه خود مي رسد لذا انسان قدرت و توانمندي بيشتري براي كار داشته و مي تواند كالري زيادتري را در طول روز بسوزاند.

پژوهشگران افزودند: تلاش براي خودداري كامل از خوردن شيريني مي تواند نوعي اعتياد رواني به آنها در دراز مدت ايجاد كند و در نتيجه افزودن شيريني به صبحانه مي تواند تمايل فرد را به خوردن در طول روز كنترل كند.

اين پژوهش ۳۲ هفته اي نشان داد افرادي كه شيريني هايي مانند يك قطعه كيك شكلاتي به صبحانه خود اضافه كردند، توانستند چندين كيلو نسبت به كساني كه از خوردن شيريني پرهيز كردند، وزن خود را كاهش دهند و از آن مهمتر اين كاهش وزن را مدت طولاني تري حفظ كنند..... /   خبرگزارى فارس

 

 

پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 15:7

جدا كننده متن, جدا كننده متن جديد, جدا كننده متن زيبا, انواع جدا كننده متن, عكس جدا كننده متن

 

۲۰ ماده غذايي كه نبايد با هم مصرف شوند!

 

مصرف هم زمان بعضي از مواد غذايي با يكديگر مي تواند بسيار مضر باشد و حاصل آن توليد اخلاط زايد در بدن مي باشد كه گاهي تاثيرات اين تداخلات در چندين سال بعد به صورت بيماري هاي مختلف و صعب العلاج بروز خواهد كرد. به عنوان مثال حكماي طب ايراني معتقدند كه مصرف هم زمان موارد ذيل باعث توليد اخلاط خام در بدن شده و توليد بيماري كرده، مثلاً مصرف ماست با هر نوع و هر مقدار گوشت باعث لكه هاي پوستي و مصرف سركه يا انواع شور و ترشي كه با سركه ساخته مي شود همراه با برنج باعث كوليت و درد شكم مي شود كه ممكن است اين بيماري ها حاصل عدم رعايت اين مطالب در طول چندين سال باشد. بنابراين از خوردن هم زمان تركيبات مواد غذايي كه در هر رديف از جدول ذيل ذكر شده است، جداً خودداري نماييد.


 

ضمناً خوردن خربزه يا هندوانه به همراه وعده غذايي و همچنين خوردن گوشت خام نيز مي تواند امراض جدي در پيش داشته باشد.

 

جدا كننده متن, جدا كننده متن جديد, جدا كننده متن زيبا, انواع جدا كننده متن, عكس جدا كننده متن

 

چهارشنبه پانزدهم 6 1391 11:38

راههاي لاغر شدن بدون رژيم

 


شايد شنيدن نام رژيم شما را هم عصبي كند.گرسنگي و غذا نخوردن و ضعف را به يادتان بياورد.بايد بدانيد تا اندكي تغيير در برنامه غذايي روزانه خود ميتوانيد از شر چربي هاي لعنتي نجات پيدا كنيد.بدون اينكه گرسنگي بكشيد .

در اين مقاله سعي ميكنيم 20 راه عملي براي كاهش وزن بدون رژيم را به شما آوزن دهيم.


1- زمان غذا خوردن خود را تا 20 دقيقه افزايش دهيد . وقتي تند تند غذا مي خوريد بدنتان نمي تواند سيگنالهاي مربوط به سير شدن را دريافت كندكه اين خود منجر به پرخوري مي شود.


2- يكساعت بيشتر بخوابيد . با اين روش هم اشتهاي شما كم مي شود هم گرسنگي كمتري احساس مي كنيد .


3- سبزيجات بيشتري بخوريد . با خوردن سبزيجات هم كالري كمتري دريافت كرده ايد و هم سوخت و ساز بدنتان را افزايش داده ايد . به سالادتان هم به جاي سس هاي چرب بهتر است آبليمو اضافه كنيد .


4- سوپ بخوريد . اضافه كردن سوپ به برنامه غذايي اين مزيت را دارد كه شما معده تان را با غذايي كه كالري كمتري دارد پر مي كنيد . سوپ سبزيجات هم مواد غذايي لازم را به بدنتان مي رساند هم كالري كمتري دارد . اما مواظب باشيد در دام سوپ هاي خامه اي و آماده به مصرف نيفتيد .


5- غلات سبوس دار مصرف كنيد . مصرف غلات كامل مثل جو ، جو دو سر ، گندم ، برنج نيز تاثير زيادي در كاهش وزن دارند و كلسترول را هم كاهش مي دهند .


6- لباس هاي قديمي مورد علاقه به خود را در جايي كه هر روز مي بينيد بگذاريد تا تصور كنيد كه وقتي لاغر شديد باز هم مي توانيد از آنها استفاده كنيد .


7- به جاي پيتزاي گوشت ، پيتزاي سبزيجات بخوريد و سعي كنيد از روغن زيتون براي آماده سازي مواد آن استفاده كنيد .


8- قند مصرفي روزانه را كاهش دهيد : به جاي خوردن هر روز نوشابه از شربت حاوي ليمو استفاده كنيد لازم است بدانيد هر ليوان نوشابه حاوي 10 قاشق شكر است .


9- براي كاهش كالري مايعاتي كه مي خوريد ، از ليوانهاي كشيده و بلند به جاي ليوانهاي تپل و كوتاه استفاده كنيد .


10- الكل نخوريد : خوردن الكل علاوه بر اينكه به بدن شما آسيب ميرساند ، شما را به خوردن چيپس و آجيل و غذاهايي كه به صورت معمولي نمي خوريد هدايت مي كند .


11- خوردن چاي سبز يك استراتژي خوب براي از دست دادن وزن است و سوخت و ساز بدن را افزايش مي دهد .


12- يوگا : زناني كه يوگا انجام مي دهند تمايل بيشتري به لاغر بودن دارند . محققان دريافته اند كه احساس آرامش به افراد كمك مي كند تا احساس سيري در زمان مناسب را از طريق بدنشان دريافت كنند.


13- خوردن غذاهاي خانگي حداقل 5 روز در هفته باعث مي شود هم از نحوه پخت و پز آن اطمينان داشته باشيد و هم بتوانيد از سبزيجات بيشتري استفاده كنيد .


14- هنگام خوردن مكث كنيد :لازم نيست در يك چشم به هم زدن بشقابتان را خالي كنيد . بايد كمي در حين غذا خوردن مكث كنيد .


15- جويدن آدامس نعناي قوي :جويدن آدامس هنگامي كه شما تمايل به خوردن يك ميان وعده داريد مي تواند شما را از خوردن مواد پر كالري نجات دهد .


16- ظرف غذاي خود را كوچك كنيد :كوچكتر كردن ظرف غذاي خود به كاهش 100 تا 200 كالري در هر وعده كمك مي كند .


17- قانون 20،80 :اين قانون به شما ياد مي دهد كه 80 درصد حجم معده خود را پر كنيد و 20 درصد را خالي بگذاريد.اين بدان معناست كه نبايد گنجايش معده خود را تكميل كنيد.


18- اگر مجبور شديد در رستوران غذا بخوريد نكات زير را تحت نظر بگيريد :
1- با يك دوست غذاي خود را تقسيم كنيد .
2- بشقاب كودك انتخاب كنيد .
3- نيمي از غذاي خود را همراه خود به خانه ببريد .
4- ابتدا بشقاب سبزيجات را بخوريد .


19- سس قرمز كمتري روي ماكاراني خود بريزيد و توجه كنيد يك وعده ماكاراني شامل يك فنجان يا اندازه يك توپ تنيس است .


20- به كاهش وزن به صورت ساليانه هم فكر كنيد .
- اگر مي توانيد در هر روز 100 كالري بيشتري بسوزانيد .
- يك مايل يا 20 دقيقه پياده روي كنيد .
- 30 دقيقه خانه داري كنيد .
- علف ها و گل هاي باغچه را 20 دقيقه هرس كنيد .
- روزهايي كه كالري كمتري دريافت كرده ايد براي خود يك جشن كوچك بگيريد يا يك جايزه بخريد.

منبع:salamatnews.com

 

 

دسته ها : رژيم درماني
دوشنبه سیزدهم 6 1391 9:23

 

رژيم لاغري, فيبر, يبوست

 

فيبرها به روند لاغري شما سرعت بيشتري مي دهند به شرط اين كه بدانيد چگونه و به چه نحوي آن ها را مصرف كنيد.

قدرت لاغركنندگي فيبرها بر كسي پوشيده نيست. ما در اين مقاله اسرار لاغري آن ها را برملا مي كنيم و اطلاعاتي به شما مي دهيم كه زودتر به هدفتان برسيد. با ما همراه باشيد.

 

● فيبرها : كدام، چرا و چگونه؟

بايد بدانيد كه فقط فيبرهاي طبيعي كه در ميوه ها، سبزيجات و غلات كاملي مثل نان، پاستاها، برنج و غيره وجود دارند به طور واقعي به حفظ وزن ايده آل شما كمك مي كنند. در واقع برخي از مواد غذايي ديگر مثل شير يا محصولات لبني ديگر كه با فيبرها غني مي شوند تأثير اندكي روي لاغري مي گذارند.

در مورد قرص هاي سبوس ( سبوس برنج، سبوس گندم ) بايد بگوييم كه تأثير اصلي آن ها در راحت كردن دفع است و يبوست را از بين مي برند. در واقع تأثير لاغري آن ها قابل مقايسه با فيبرهاي طبيعي نيست.

 

● آيا لازم است كه براي لاغري در هر وعده ي غذايي از فيبرها استفاده شود؟

براي اين كه تأثير لاغري فيبرها بيشتر شود بهتر است كه در هر وعده غذايي فيبر لازم را مصرف كنيد. زماني كه شما تغذيه متنوعي داشته باشيد مطمئن باشيد كه فيبرهاي مختلفي را نيز جذب مي كنيد كه خواص تكميلي دارند.

 

● چگونه مصرف كنيم؟

براي صبحانه نان كامل و يك واحد ميوه ميل كنيد. سعي كنيد براي صبحانه يك واحد ميوه را حتماً مصرف كنيد.

براي ناهار و شام حتماً براي پيش غذا و يا به عنوان غذاي اصلي سالاد سبزيجات ميل كنيد. از مصرف نخود و لوبيا سفيد نيز غافل نشويد. مي توانيد براي اين وعده ها پاستاها و يا برنج كامل نيز ميل كنيد.

دسرهايتان را پر ميوه ميل كنيد. به جاي كيك هاي شكلاتي، تارت سيب بخوريد. سبزيجات و ميوه ها را در هر وعده ي غذايي تان بگنجانيد.

 

● براي لاغر شدن ميزان ايده آل فيبرها چقدر بايد باشد؟

▪ سبزيجات :

براي صبحانه و همين طور شام حداقل ۲۰۰ گرم سبزيجات مصرف كنيد. سبزيجات پخته، خام، تازه، خشك، كنسروي و غيره.

 

▪ ميوه :

روزانه يك تا چهار واحد بر حسب ميزان گرسنگي و ميلتان ميوه مصرف كنيد.

 

اگر مواد غذايي نشاسته اي مثل نان، پاستاها و برنج مصرف مي كنيد حواستان باشد كه از نوع كامل آن ها استفاده كنيد.

سبزيجات خشكي مثل لوبيا قرمز و لوبيا سفيد را فراموش نكنيد. اگر با مصرف اين قبيل مواد غذايي دچار نفخ و مشكلات گوارشي مي شويد تنها راه چاره اين است كه آن ها را به تدريج وارد برنامه ي غذايي خود كرده و كم كم ميزان مصرفتان را بالا ببريد.

فيبرهايي كه در مواد غذايي گياهي وجود دارد، به وسيله ي روده ها جذب نمي شود. از اين گذشته اين فيبرها حاوي هيچ نوع كالري نبوده و دفع را راحت تر مي كنند. اين فيبرها در سبزيجات سبز رنگ و حبوباتي مثل لوبيا قرمز ، لوبيا سفيد و غيره، ميوه ها و همچنين غلات كامل به طور چشمگيري وجود دارند.

مكانيسم هاي مختلف نشان مي دهد كه داشتن تغذيه اي سرشار از فيبرها دريافت كالري ها را محدودتر مي كند. توجه داشته باشيد كه سبزيجات يا ميوه ها كه از منابع مهم فيبرها محسوب مي شوند جز كم كالري ترين مواد غذايي موجود محسوب مي شوند.

فيبرها به جويدن بيشتري نياز دارند و براي همين باعث مي شوند كه ما آرام تر غذا بخوريم و بنابراين كم تر مي خوريم.

 

● چرا فيبرها جلوي انباشته شدن چربي ها را مي گيرند؟

زماني كه فيبر بيشتري مصرف مي كنيم كالري ها كم تر مجال انباشتگي مي يابند. مي پرسيد چرا ؟ به خاطر اين كه :

۱ فيبرها ترشح هورمون انسولين كه باعث انباشتگي كالري ها مي شود را كاهش مي دهند.

۲ فيبرها از طريق مدفوع بخشي از چربي هاي موجود در غذاها را دفع مي كنند. توصيه مي كنيم براي پيشگيري از انباشتگي كالري ها و تجمع چربي ها فيبرها را دريابيد.

 

● وزنتان هر چقدر كه مي خواهد باشد، فيبرها لاغرتان مي كند

حتماً شما هم افرادي را ديده ايد كه رژيم هاي سخت مي گيرند و خودشان را هلاك مي كنند و لاغر مي شوند اما بعد از مدتي به وزن اوليه خود و گاهي بيشتر از آن بر مي گردند؟ اين موارد در مورد لاغري با فيبرها اتفاق نمي افتند. در واقع مواد غذايي سرشار از فيبر مثل ميوه و سبزيجات نه تنها شما را لاغر مي كنند بلكه باعث مي شوند كه شما لاغر بمانيد.

 

دسته ها : رژيم درماني
يکشنبه پنجم 6 1391 12:8

 كاهش وزن, لاغري سريع, برنامه رژيم غذاي

 

مهم‌ ترين اشتباهات رژيم‌هاي لاغري

 

  محققان فهرستي از رايجترين اشتباهات را در رژيم‌هاي لاغري تهيه و اعلام كردند كه براي موفقيت در برنامه كاهش وزن نبايد توسط برخي اشتباهات از مسير كاهش وزن منحرف شد.

اولين و رايجترين اشتباهي كه افراد در برنامه كاهش وزن خود مرتكب مي‌شوند محاسبه غلط كالري مصرفي در برنامه رژيم غذايي است.

بدترين روش براي شروع رژيم غذايي كاهش ناگهاني ميزان كربوهيدرات و در نتيجه از دست دادن مايع زيادي از بدن مي‌باشد. كاهش مايعات به ميزان مايعات دريافتي بستگي ندارد بلكه مستقيماً به توانايي بدن در نگهداري مايعات ارتباط دارد.

در اين برنامه‌ها چربي بدن كاهش نمي‌يابد بلكه در واقع تنها پروتئين از دست مي‌رود كه براي كليه‌ها بسيار خطرناك است. هنگامي كه اين نوع رژيمها موقتا قطع شوند فرد مجدداً با افزايش وزن به صورت چربي مواجه مي‌شود و اغلب ميبينيم كه فرد حتي چاقتر از زمان قبل از رژيم شده است.

هرچه شب هنگام بخوريد به چربي مبدل مي‌شود، فرقي ندارد چه ساعتي غذا بخوريد. ميزان كل كالري روزانه در برابر تعداد كالري كه مي‌سوزانيد تعيين كننده كاهش يا افزايش وزن است. بدن شما كالري شب يا روز را تشخيص نمي‌دهد. تنها ميزان كالريها دريك روز مطرح است.

نكته منفي خوردن غذا در شب اين است كه ممكن است دچار مشكلي به نام بازگشت اسيد شويد كه در اين صورت دچار سوزش سر دل خواهيد شد.

برخي غذاها مي‌توانند كالريها را بسوزانند، بعضي از غذاها، كمي بيشتر از ساير غذاها براي هضم انرژي لازم دارند.

آرام غذا خوردن و جويدن غذا باعث تنظيم مركز كنترل اشتهاي مغز مي‌شود. بنابراين آنچه كه خورده ايد اشتهايتان را كم مي‌كند و با غذاي كمتر زودتر سير مي‌شويد. غذا خوردن سريع خود به خود چاق نمي‌كند ولي از آنجايي كه افرادي كه سريع غذا مي‌خوردند به مكانيزم تنظيم اشتهايشان زمان كافي نمي‌دهند تا كار كند آنگاه بيشتر از ميزان لازم غذا مي‌خورند.

پروتئينها و كربوهيدراتها بدون توجه به منبع آنها، در هر گرم 4 كالري دارند. چربي نيز در هر گرم 9 كالري دارد، يعني بيشتر از دو برابر پروتئين و كربوهيدرات. گوشت نه تنها در هر گرم چهار كالري دارد بلكه هر گرم چربي گوشت 9 كالري دارد.

هرچه ميزان چربي گوشت بيشتر باشد كالري آن نيز بيشتر خواهد شد و چون مصرف كالري زياد باعث افزايش ذخيره سازي چربي مي‌شود، در نتيجه خوردن گوشت نه تنها باعث افزايش وزن مي‌شود، بلكه بيشتر آن را به صورت چربي ذخيره مي‌كند.

مكملهاي ويتاميني تمام احتياجات بدن شما از جمله پروتئين، كربوهيدرات، املاح، اسيدهاي آمينه و اسيدهاي چرب مورد نياز را برآورده نمي‌كند، بلكه اين باور غلط در مورد تغذيه و رژيم است.

بسياري از افرادي كه داراي رژيم كم كالري به همراه مكملهاي غذايي پروتئيني و ويتاميني هستند دچار مشكلاتي شده اند كه به علت عدم توانايي بدن جهت تنظيم متابوليسم بوده است مخصوصاً كليه‌ها و كبد كه نمي‌توانند به اين نوع رژيم سازگار شوند.

مهم نيست كه چه زماني از 24 ساعت كالري مصرف مي‌كنيد، نتيجه نهايي يكي است. فرمول پايه اين است كالري مصرفي در برابر كالري كه مي‌سوزانيد.

اگر در روز سه بار و هر بار چهارصد كالري بخوريد يا 1200 كالري را در يك وعده مصرف كنيد، بدن شما اين تفاوت را درك نمي‌كند. ولي فراموش نكنيد حذف وعده غذايي راه مناسبي براي رژيم موفق نيست زيرا اشتهاي شما را بيش از حد تحريك مي‌كند و نه تنها شما ناهار يا شام زيادتري مي‌خوريد بلكه در طول روز هم از انواع ميان وعدهها مصرف مي‌كنيد.

برخلاف تصور، گرسنه ماندن باعث مي‌شود وزن بدن به دليل ذخيره سازي چربي افزايش يابد.

اگر هدفتان از گرسنگي كشيدن كاهش وزن است بايد در برنامه رژيمي خود تجديدنظر كنيد. به جاي گرسنگي يك برنامه مناسب ورزشي براي خود تعيين كرده و بيشتر به باشگاه برويد. از ميوه جات، سبزيجات، حبوبات، گوشتهاي كم چرب و ماهي استفاده كنيد. سعي كنيد چهار يا پنج بار در هفته طبق يك برنامه منظم ورزش كنيد.

ننوشيدن مقدار كافي آب در طول روز متابوليسم و سوخت و ساز بدن را كند كرده و ممكن است باعث اضافه وزن نيز بشود. آب ماده‌اي ضروري براي فعاليتهاي متابوليك بدن، از جمله سوزاندن كالري محسوب مي‌شود. خوردن آب به جاي انواع نوشابه نيز بسيار مناسب است. نوشابه‌ها معمولاً زودتر احساس تشنگي را نسبت به آب از بين مي‌برند و داراي كالريهاي بي ارزش بوده و باعث مي‌شوند بعد از 30 دقيقه مجدداً احساس گرسنگي نماييد.

همچنين خوردن تنقلات هنگام گرسنگي باعث ايجاد عادتهاي غذايي ناسالم مي‌شود.

منبع : Jamejamonline.ir

 

دسته ها : رژيم درماني
چهارشنبه اول 6 1391 13:13

معجزه عسل و دارچين در كاهش وزن

 

معجزه عسل و دارچين در كاهش وزن

 

مواد طبيعي بسياري براي كاهش وزن در دسترس قرار دارند. با اين حال، به نظر ميرسد كه چاي حاوي عسل و دارچين يكي از دلپذيرترين مواد طبيعي براي كاهش وزن باشد. آيا اين معجون پرانرژي ميتواند به كسي در رسيدن به وزن مناسب كمك كند؟


بسياري از مردم ادعا ميكنند كه نوشيدن 2 بار در روز (صبح و شب) مخلوط عسل و دارچين در كاهش وزن مؤثر است. يك حقيقت علمي براي اين ادعا وجود دارد.
به طور سنتي، از عسل به عنوان ماده اي خواب آور، مسكن گلودرد و حتي التيام بخش زخم استفاده شده است،اما آيا عسل ميتواند به كاهش وزن نيز كمك كند؟

برخي از دانشمندان معتقدند كه عسل ميتواند اين كار را انجام دهد. بديهي است كه اكثر افراد چاق از عارضه مقاومت به انسولين نيز رنج ميبرند. اين عارضه مانع سوخت وساز درست گلوكز ميشود. هنگامي كه چنين شرايطي رخ ميدهد كاهش وزن بسيار دشوار ميشود. برخي مطالعات نشان دادهاند، افرادي كه به مدت 30 روز از مخلوط عسل و دارچين استفاده كردهاند موفق شدهاند سطح مقاومت به انسولين بدن خود را كاهش دهند.

80درصد از مواد تشكيل دهنده عسل را گلوكز و فروكتوز تشكيل ميدهد. گلوكز و فروكتوز عسل مانند ديگر شيرين كننده ها باعث افزايش قندخون نميشوند. به اين ترتيب حساسيت به انسولين كنترل ميشود. هرچه حساسيت سلولها به انسولين بيشتر باشد كمتر امكان دارد كه عارضه مقاومت به انسولين بروز كند. در اين صورت بدن از كارايي بيشتري براي سوزاندن چربي برخوردار ميشود. به نظر ميرسد عسل حتي ميتواند بعضي از علائم مقاومت به انسولين را معكوس كند.
اين در حالي است كه دارچين نيز در رابطه با بيماري ديابت تحت تحقيقات گسترده اي قرار گرفته است.
يك مطالعه پژوهشي آشكار كرده است كه خوردن حتي نصف يك قاشق چايخوري دارچين در روز نيز قادر به كاهش قندخون- بيماران ديابتي كه به طور نامنظم كنترل شده اند- ميشود. مطالعه ديگر روشن كرده است كه اجزاي تشكيل دهنده دارچين ميتوانند باعث كاهش و پيشگيري از مقاومت به انسولين شوند. مركز اشتها در مغز داراي گيرنده هاي انسولين است. هنگامي كه فردي به عارضه مقاومت به انسولين دچار ميشود، بخش عمده انسولين قادر به رسيدن به اين گيرندهها نيست، غده لوزالمعده به توليد بيش از پيش انسولين ادامه ميدهد تا سطح گلوكز خون را پايين نگاه دارد و اين شرايط باعث تداوم پراشتهايي ميشود.
بهنظر ميرسد كه مخلوط عسل و دارچين قادر به تعديل برخي از اثرات مقاومت به انسولين است. بيماراني كه اين چاي را نوشيده اند اظهار كم اشتهايي و بي ميلي نسبت به كربوهيدراتها را تجربه كرده اند. مقاومت به انسولين بهطور ويژه در ميان زنان بيشتر است. اضافه كردن عسل و دارچين به رژيم غذايي ميتواند راهي دلپذير براي كنترل اين عارضه و كمك خوبي براي كاهش وزن باشد.

اگرچه دستورالعملهاي بسياري براي تهيه اين چاي وجود دارد، اما دستور اصلي تهيه آن بسيار ساده است:


• يك بخش دارچين به نسبت 2 بخش عسل
• يك فنجان آب داغ روي دارچين بريزيد و نيم ساعت آن را در آب داغ بخيسانيد.
• بعد از سرد شدن مخلوط آب و دارچين، عسل را اضافه كنيد.
• نصف اين چاي را قبل از خواب و باقيمانده آن را صبح بنوشيد.
از آنجايي كه ممكن است اين چاي باعث كاهش قند خون شود، بهتر است بيماران در مورد مصرف آن با پزشك معالج خود مشورت كنند.

 

چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 12:59
X