معرفی وبلاگ
حضرت آیت الله خامنه ای در نشست اندیشه های راهبردی ؛ نقش و سهم بانوان را در نظام اسلامی ممتاز و بی بدیل دانستند و خاطر نشان کردند : " نقش بانوان در دوران مبارزه پیروزی انقلاب اسلامی ، بعداز انقلاب بویژه دوره بسیار سخت دفاع مقدس و در عرصه های مختلف ، نقش مؤثر ، ممتاز و بی جایگزینی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست ." از نگاه رهبر انقلاب اسلامی ، اولین کسی که نقش و جایگاه ممتاز بانوان را درک کرد و زمینه ساز نقش افرینی برجسته زنان در عرصه های مختلف شد ، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود.
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
لينك دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 842305
تعداد نوشته ها : 1937
تعداد نظرات : 211
Rss
طراح قالب
GraphistThem267
hamssar
 
 
 
با همسرم چگونه رفتار كنم؟
 
براي رسيدن به يك زندگي آرام و توام با خوشبختي چه بايد بكنم؟ كدام رفتارها را بايد از زندگي ام حذف كنم؟ همسرم از من چه مي خواهد؟
 
شايد اين ها سوالاتي باشد كه بسياري از افراد در اقشار و سنين مختلف، به دنبال پاسخگويي به آن باشند. به طور كلي به نظر مي رسد در حال حاضر در زندگي اغلب جواناني كه در ابتداي يك زندگي مشترك قرار دارند و حتي جواناني كه چند سالي از زندگي مشتركشان مي گذرد، مشكلاتي وجود دارد كه گه گاه به معضلي حل نشدني تبديل مي شود كه متاسفانه برخي از اين مشكلات به طلاق منجر مي شود. گويا مشكل اساسي در عدم شناخت خويش است. اگر خود را بشناسيم و بدانيم كه چه هدفي را در زندگي دنبال مي كنيم، به گونه اي ديگر زندگي مي كنيم و انتظارات و توقعاتمان را تغيير مي دهيم. اگر حضور خداوند متعال را به طور دائمي بر لحظه لحظه زندگي مان باور داشته باشيم، نگرش ما به زندگي تغيير خواهد كرد. اگر باور داشته باشيم كه درس زندگي و خوشبختي در كلام بندگان آسماني خداوند است، هيچگاه درمانده و مستاصل نخواهيم شد.
 
همانطور كه به ما اينطور گفته اند:
"حق همسرت اين است كه بداني، خداوند او را مايه ي آرامش و انس تو قرار داده است. پس بدان كه اين نعمتي است كه پروردگار متعال به مناسبت آن، بر تو منت نهاده است. بايد او را گرامي داشته و نسبت به وي مدارا كني. اگرچه حق تو بر او واجب تر است، مسلما او نيز بر تو حق ترحم و دلسوزي دارد؛ زيرا كه او در حصار خانه ي تو است. بايد او را اطعام كني و بپوشاني و هرگاه از روي ناداني مرتكب خطايي شد او را مورد بخشش قرار دهي.(رساله حقوقي امام سجاد عليه السلام ."حق همسر")
 
 
با همسرم چطور رفتار كنم؟
 
آنچه كه چگونگي رفتار هر خانمي با همسرش را شكل مي دهد، مي تواند تحت تاثير سه نوع نگرش باشد:
 
نگرش به زندگي ; نگرش به ازدواج ; نگرش به همسر
 
 
نگرش به زندگي
 
در اين رابطه بايد به اين نكته توجه داشت كه به راستي نگرش هر يك از ما نسبت به زندگي به چه صورت است؟ برخي از افراد به طور كلي نسبت به زندگي ديد خوبي ندارند و طبيعتا اين افراد دائما به نواقص، مشكلات و كاستي ها توجه دارند. به اين ترتيب چنين افرادي در زندگي مشترك نسبت به همسر خود هم بدبين مي شوند و اين نگرش لطمه بزرگي را به ارتباط ميان زوجين، وارد مي كند. بهترين نگرش نسبت به زندگي نگرشي است كه متاثر از عقل و تدبير باشد. انسان عاقل مي داند كه نگاه كردن به نيمه پر ليوان، بهتر از آن است كه دائما به نيمه خالي يك ليوان چشم داشته باشيم.
اگر انتخاب همسر، محصول تعقل، انديشه و هدفي متعالي براي ماست، مي توانيم زمينه ي تفاهم، رامش و كمال خويشتن را به وجود بياوريم
 
نگرش به ازدواج
 
در رابطه با نحوه نگرش افراد به ازدواج، نكات زيادي وجود دارد كه به نظر مي رسد از دلايل اصلي بروز مشكلات بعد از ازدواج براي عده زيادي از افراد است. بسياري از جوانان به دليل نگرش نادرستي كه نسبت به ازدواج دارند، دچار مشكلات متعددي مي شوند. چرا كه اين دسته از افراد، در دوران قبل از ازدواج در مورد زندگي مشترك و مرد زندگي خويش، روياها و خيالاتي دارند كه شباهت چنداني به واقعيت ندارد. عده اي هم ازدواج را تنها در پوشيدن لباس سفيد و مراسم عروسي و تشريفات باشكوهي كه برايشان فراهم مي شود، خلاصه مي كنند تا اينكه طرز تفكر شريك زندگي شان به چه صورت باشد. به اين ترتيب به دليل وجود نگرشي غلط درباره ازدواج و عدم تطابق اين نگرش با واقعيت هاي زندگي، دچار مشكل مي شوند. آنچه مهم است اينكه قبل از ازدواج به طور جدي به اين موضوع بينديشيم كه تشكيل خانواده در تفكر ما چه جايگاهي دارد؟ آيا نسبت به اين امر اعتقاد قلبي داريم و يا به عنوان سرگرمي به آن مي نگريم؟
 
اگر انتخاب همسر، محصول تعقل، انديشه و هدفي متعالي براي ماست، مي توانيم زمينه ي تفاهم، آرامش و كمال خويشتن را به وجود بياوريم
 
نگرش به همسر
 
نگرش نسبت به همسر نيز به نوعي با توضيحات بالا شباهت دارد. اين موضوع مهم است كه هر كس نسبت به شريك زندگي خود، چه جايگاه و منزلتي را در ذهن دارد.
طبق آيه ي 187 سوره بقره، همسر به عنوان لباسي براي انسان و انسان نيز به عنوان لباسي براي همسرش توصيف شده است. اين عبارت را به نوعي مي توان اينطور معنا كرد كه لباس به انسان، زينت، آراستگي و وقار خاصي را مي بخشد. به اين ترتيب همسر خوب و ايده آل كسي است كه وقتي در كنار شريك زندگي اش قرار مي گيرد، موجبات آبرو، عزت، سربلندي و افتخار او را فراهم اورد.
 
به نظر مي رسد هر كسي در خلوت خويش مي تواند در اين رابطه قضاوتي نسبت به خود داشته باشد كه به راستي تا چه ميزاني موجب عزت و ارزشمندي همسر خويش است.
در روزگاري كه بشر، نسبت به زندگي مادي خويش دچار نوعي احساس سرخوردگي و افسردگي است، به نظر مي رسد كه بيش از هر زمان ديگري، نيازمند آرامش روحي و رواني است تا بتواند اوقاتي را با آرامش واقعي و به دور از تنش سپري كند تا نيرويي دوباره را براي مبارزه اي نو، آغاز كند. پس آنچه مهم است اينكه توانايي يك خانم به حدي باشد كه بتواند محيط خانواده و نحوه برخورد با همسر خويش را، طوري قرار دهد كه موجبات آرامش همسرش را فراهم سازد.
 
در كوران سخت و بي رحمانه زندگي كه آدميان در پي يافتن روزنه اي به عالم معني و آرامش مي باشند، كلام اميد بخش و چهره ي الهام دهنده ي همسري شايسته و عاقل، مي تواند غبار را از چهره و قلب آدمي برگيرد و ارامشي عميق را بر وجود او مستولي گرداند.(1)
 
پي نوشت: كتاب"زن اگر اينگونه مي بود" نوشته راضيه محمد زاده

 

 

 


چهارشنبه بیست و نهم 9 1391 11:51
X