معرفی وبلاگ
حضرت آیت الله خامنه ای در نشست اندیشه های راهبردی ؛ نقش و سهم بانوان را در نظام اسلامی ممتاز و بی بدیل دانستند و خاطر نشان کردند : " نقش بانوان در دوران مبارزه پیروزی انقلاب اسلامی ، بعداز انقلاب بویژه دوره بسیار سخت دفاع مقدس و در عرصه های مختلف ، نقش مؤثر ، ممتاز و بی جایگزینی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست ." از نگاه رهبر انقلاب اسلامی ، اولین کسی که نقش و جایگاه ممتاز بانوان را درک کرد و زمینه ساز نقش افرینی برجسته زنان در عرصه های مختلف شد ، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود.
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
لينك دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 1937
تعداد نظرات : 211
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

مطالب علمي,مقالات علمي,دانستنيهاي علمي

 

تمايز ديد زنان و مردان در رنگها


شايد براي بسياري از زناني كه از انتخاب رنگ لباس توسط همسرشان نااميد شده اين مسئله عادي باشد، اما نتايج تحقيقات نشان مي دهد كه زنان و مردان رنگها را به صورت متفاوت مي بينند.

تحقيقات نشان مي دهد كه پردازش رنگ در مغزهاي زنان و مردان به شيوه هاي مختلفي صورت مي گيرد.


به اين معنا كه اگر يك زن و يك مرد به يك پرتقال نگاه كنند مرد، پرتقال را قرمز تر از زن مي بيند. به همين نحو چمن به چشم مردان زردتر و به چشم زنان سبزتر مي رسد، اين تفاوتها در اينجا به پايان نمي رسند.
آزمايشهاي صورت گرفته توسط دانشگاه نيويورك نشان مي دهد كه مردان تلاش مي كنند تمايزات ظريف را در سايه هاي زرد، سبز و آبي تشخيص دهند. اين تأثير بسيار كوچك است اما ممكن است به اين معنا باشد كه انتخاب يك سايه از رنگ از ميان چند رنگ در يك جدول رنگي موردي است كه زنان بهتر انجام مي دهند.


اين نتايج جالب از آزمايشهايي ارائه شده كه طي آنها به زنان و مردان نورهاي رنگي نشان داده و از آنها خواسته شد كه نام رنگي را كه مي بينند بگويند.
همه افرادي كه در اين آزمايش شركت كردند ميزان ديد عادي داشتند و هيچ كدام كور رنگ نبودند.آبراموف محقق اين تحقيقات از كالج بروكلين نيويورك اظهار داشت كه تمايز ميان ديد رنگ در دو جنس را نمي توان به واسطه تمايزها در ساختار چشم توضيح داد.


از اين رو پاسخ به شيوه پردازش رنگها در مغز باز مي گردد، چرا كه هورمونهاي مردانه تستوسترون احتمالا بر نحوه پردازش رنگها تأثير مي گذارد.


اين محقق تفاوتهاي جنسي را در مشاهده رنگها كوچك اما واقعي توصيف كرده و اظهار داشت كه فرض ما اين است كه تستوسترون نقش مهمي در اين تفاوتها ايفا مي كند.
اين مقاله در مجله زيست شناسي تفاوتهاي دو جنس منتشر شده است.

تحقيقات ديگر همچنين ميزان حس شنوايي و بويايي و چشايي زنان را نسبت به مردان بهتر ارزيابي كرده است. برخي از آزمايشها نشان مي دهد كه مردان در يافتن جزئيات دقيقي در تصاوير درحال حركت نيز بهتر از مردان هستند، ويژگي كه توضيح مي دهد چرا نياكان مذكر انسان شكارچيان خوبي بوده اند.
در دنياي مردان اين ويژگي هنگام تماشاي فوتبال موثر است.

 

منبع: asemoni

 

 


پنج شنبه سیزدهم 7 1391 14:16
X