معرفی وبلاگ
حضرت آیت الله خامنه ای در نشست اندیشه های راهبردی ؛ نقش و سهم بانوان را در نظام اسلامی ممتاز و بی بدیل دانستند و خاطر نشان کردند : " نقش بانوان در دوران مبارزه پیروزی انقلاب اسلامی ، بعداز انقلاب بویژه دوره بسیار سخت دفاع مقدس و در عرصه های مختلف ، نقش مؤثر ، ممتاز و بی جایگزینی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست ." از نگاه رهبر انقلاب اسلامی ، اولین کسی که نقش و جایگاه ممتاز بانوان را درک کرد و زمینه ساز نقش افرینی برجسته زنان در عرصه های مختلف شد ، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود.
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
لينك دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 889393
تعداد نوشته ها : 1937
تعداد نظرات : 211
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

اگر خسته هستيد، بخوانيد!

 


شما با چند راهكار ساده اما كارآمد آشنا خواهيد شد كه با رعايت آن‌ها مي‌توانيد انرژي بيشتري داشته باشيد و كمتر خسته شويد.


 

 
خستگيبدن ما با تبديل كردن انواع غذاها به گلوكز (قند ساده)، انرژي مورد نياز روزانه‌اش را كسب مي‌كند. به همين خاطر، بعد از مدتي گرسنگي يا تشنگي شديد، خسته و بي‌رمق مي‌شويم و حس مي‌كنيم كه قند خون مان كاهش يافته است.

بدن ما از طريق جذب انواع مواد مغذي (چربي‌ها، پروتئين‌ها و كربوهيدرات‌ها يا قندها)، سوخت مورد نيازش را تأمين مي‌كند و اگر ما درست غذا بخوريم و بدانيم كه داريم چه مي‌خوريم، مي‌توانيم اين سوخت را به تدريج وارد بدن كنيم تا سطح قندخون مان ظرف مدت كوتاهي بعد از غذا خوردن، دوباره پايين نيايد و مجبور نشويم غذاي ديگري بخوريم و دچار اضافه وزن شويم.

شما با چند راهكار ساده اما كارآمد آشنا خواهيد شد كه با رعايت آن‌ها مي‌توانيد سوخت كمتري را وارد بدن تان كنيد و در عوض، انرژي بيشتري داشته باشيد.

 

»» تعادل را در دريافت انرژي رعايت كنيد

اصلاً لازم نيست براي افزايش انرژي يا جلوگيري از اضافه شدن وزن تان، يك برنامه غذايي سخت و عجيب و غريب را ترتيب دهيد. فقط كافي است همان مواد غذايي مفيدي را كه تا حالا مي‌خورديد، در زماني مناسب و به اندازه مصرف كنيد.

اگر قرار است امروز در خانه بمانيد و كار زيادي هم نداريد و در نتيجه بدن تان به انرژي بالايي نياز ندارد، حجم ناهارتان را كم كنيد و به جاي شير و بيسكوييت در ميان وعده، يك يا دو وعده ميوه يا يك ليوان دوغ كم نمك بخوريد.

بدن شما ماشين نيست كه برنامه‌اي از پيش نوشته شده، به او بدهيد؛ پس شما مي‌توانيد با توجه به نياز و فعاليت روزانه‌تان، حجم وعده‌هاي غذايي‌تان را نيز كم يا زياد كنيد.

»»‌ هيچ وعده‌اي را حذف نكنيد

خيلي‌ها به خصوص آن‌هايي كه قصد لاغر شدن دارند، به راحتي مصرف صبحانه، ناهار يا حتي ميان‌وعده‌هايشان را حذف مي‌كنند و نمي‌دانند كه اين كار نه تنها آن‌ها را لاغر نمي‌كند، بلكه باعث افزايش وزن شان هم مي‌شود!

كساني كه مدام خسته‌اند و ضعف دارند، بايد يك آزمايش خون بدهند و اگر ديدند ضعف شان به خاطر كم‌خوني است، به جاي پرخوري، يك رژيم متناسب با وضعيتشان بگيرند و مصرف آهن را در رژيم روزانه‌شان بيشتر كنند.

وقتي شما يك وعده غذايي يا ميان وعده را حذف مي‌كنيد، ميل و اشتهايتان به غذاهاي چرب و شيرين در وعده بعدي بيشتر مي‌شود و بدون هيچ كنترلي در وعده‌هاي بعدي، غذا مي‌خوريد. به همين دليل، متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند روزي 5 وعده غذا (اصلي و ميان وعده) بخوريد؛ حتي اگر يكي، دو تا از اين وعده‌ها سالاد بدون سس يا انواع ميوه يا يك ليوان شير كم‌چرب باشد.

 

»» كالري دريافتيتان را بين وعده‌ها تقسيم كنيد

كالري مورد نياز بدن، با توجه به سن، جنس و فعاليت روزانه بدن تعيين مي‌شود كه اين كالري بايد به تدريج و به صورت متناسب از صبح تا شب وارد بدن شود. اگر فرض كنيم كه نياز روزانه بدن ما 1400 كيلوكالري در روز است، بهتر است در هر يك از وعده‌هاي صبحانه، ناهار و شام، 400 كيلوكالري (روي هم 1200 كيلوكالري) و در ميان وعده‌ها هر كدام 100 كيلوكالري (روي هم 200 كيلوكالري) دريافت كنيم.

 

چاقي

 

اگر اضافه‌وزن داريد، توقعتان را پايين بياوريد

بيشتر افرادي كه اضافه وزن دارند و تصميم مي‌گيرند لاغر شوند، دوست دارند كه يك‌شبه، ره صد ساله را بپيمايند و به همين خاطر، حجم زيادي از كالري دريافتي روزانه‌شان را پايين مي‌آورند.

كم كردن ناگهاني انرژي دريافتي روزانه، باعث خستگي، بي‌حوصلگي و عصبي شدن افراد مي‌شود. به همين خاطر، اغلب متخصصان رژيم درماني توصيه مي‌كنند كه بيشتر از يك درصد از وزن تان را در هفته كم نكنيد تا انرژي‌تان تحليل نرود و برنامه رژيم تان را نيمه‌كاره رها نكنيد. هميشه يادتان باشد كه بايد به اندازه نياز بدن تان انرژي دريافت كنيد تا سالم بمانيد.

 

»»‌ آب پرتقال بنوشيد

نوشيدن مقادير مناسبي از آب مركبات، به خصوص آب پرتقال، باعث دريافت ميزان قابل‌قبولي از ويتامين C مي‌شود. از آنجا كه يكي از وظايف ارزشمند ويتامين C در بدن، سوزاندن چربي‌ها و تبديل آن‌ها به انرژي است، شما مي‌توانيد با نوشيدن يك ليوان آب پرتقال به عنوان ميان وعده، هم انرژي لازم را از ميان‌وعده‌تان كسب كنيد و هم جلوي تجمع چربي‌ها را بگيريد. فقط حواستان باشد كه به اين آب‌ميوه طبيعي، شكر و نمك اضافه نكنيد. توت‌فرنگي، كيوي و طالبي هم از ديگر منابع خوب ويتامين C هستند كه مي‌توانيد آن‌ها را جايگزين آب پرتقال كنيد.

 

اگر ضعف داريد آزمايش بدهيد

خيلي‌ها، به خصوص بعضي خانم‌ها، پس از كمي كار كردن خسته مي‌شوند و به اصطلاح خودشان، دست و پايشان ديگر جان ندارد! آن‌ها براي به دست آوردن دوباره انرژي، به مصرف خوراكي‌هاي مختلف و شيرين روي مي‌آورند و با اين كارشان، نه تنها انرژي از دست رفته خود را جبران نمي‌كنند؛ بلكه روز به‌روز هم چاق‌تر مي‌شوند.

انرژي بدن شما بعد از 7 تا 8 ساعت خواب، حسابي پايين مي‌آيد و تنها چاره جبران اين كاهش انرژي، خوردن يك صبحانه، آن هم از نوع مفصل است.

 

كساني كه مدام خسته‌اند و ضعف دارند، بايد يك آزمايش خون بدهند و اگر ديدند ضعف شان به خاطر كم‌خوني است، به جاي پرخوري، يك رژيم متناسب با وضعيتشان بگيرند و مصرف آهن را در رژيم روزانه‌شان بيشتر كنند؛ مثلاً به جاي غذاهاي خيلي شيرين، گوشت قرمز، اسفناج يا عدس بخورند.

 

»» صبحانه مفصل بخوريد

انرژي بدن شما بعد از 7 تا 8 ساعت خواب، حسابي پايين مي‌آيد و تنها چاره جبران اين كاهش انرژي، خوردن يك صبحانه، آن هم از نوع مفصل است.

شما مي‌توانيد با خوردن يك صبحانه درست و حسابي مثل تخم‌مرغ آب‌پز با نان سبوس‌دار يا نان سبوس‌دار با عسل و كنجد و چيزهايي شبيه اين‌ها، انرژي‌تان را تا پيش از وعده ناهار تأمين كنيد و با خوردن يك ميان وعده سبك مثل يك ليوان شير كم‌چرب، ميل و ولع خود را براي صرف ناهار بيش ‌از اندازه، كنترل كنيد.

در ضمن، خوردن صبحانه كامل به شما اجازه نمي‌دهد كه وسوسه خوردن انواع هله‌هوله‌هاي پركالري در ميانه روز به سراغتان بيايد و به اين طريق ديگر دچار اضافه وزن هم نمي‌شويد.

 

 

ميان وعده هاي شور

»» در انتخاب ميان ‌وعده‌هايتان دقت كنيد

همان‌طور كه تا اينجا متوجه شديد، مصرف ميان وعده براي كنترل اشتها و جلوگيري از پرخوري در وعده‌هاي اصلي غذا بسيار اهميت دارد، اما مهم‌تر از آن، انتخاب يك خوراكي مناسب و انرژي‌زاست كه بتواند براي بدنمان مفيد باشد.

ما به هيچ‌وجه مصرف خوراكي‌هايي مثل لبنيات پرچرب، چيپس، پفك و ساير تنقلات چرب و شور و پركالري را براي ميان وعده‌ها توصيه نمي‌كنيم و در عوض به شما پيشنهاد مي‌كنيم كه سيب آغشته به كره بادام‌زميني، شير يا دوغ كم‌چرب، سالاد ميوه، سالاد هويج، كلم و گوجه‌فرنگي يا انواع مغزهاي خام را در ميان‌وعده‌هايتان امتحان كنيد. اين‌طوري، مي‌توانيد انرژي مورد نياز روزانه‌تان را از يك راه درست به دست آوريد و نگران اضافه وزن هم نباشيد.

 

»» اگر بعد از ظهرها ورزش مي‌كنيد، عصرانه‌تان را مفصل‌تر بخوريد

خيلي‌ها عادت دارند كه بعد از ظهرها براي پياده‌روي يا دويدن به پارك بروند، يا پس از ساعت كاري‌شان در يك باشگاه ورزشي ثبت‌نام مي‌كنند كه كمي در روز تحرك داشته باشند. بنابراين، امكان گرسنگي اين افراد در اواخر روز و ميلشان به شام بسيار بيشتر از سايرين است. پس ما به همه آن‌هايي كه اهل ورزش بعد از ظهر هستند، پيشنهاد مي‌كنيم كه يك عصرانه مفصل بخورند تا هم انرژي بعد از ظهر تا شب شان را به دست آورند، و هم اينكه شام را سبك‌تر ميل كنند و راحت‌تر بخوابند. اين عصرانه مفصل مي‌تواند انواع نان‌هاي سبوس‌دار همراه يك پياله ماست كم‌چرب اما چكيده، يا يك عدد سيب‌زميني پخته شده با كمي كره بادام‌زميني و نان باشد.

 

 


X