معرفی وبلاگ
حضرت آیت الله خامنه ای در نشست اندیشه های راهبردی ؛ نقش و سهم بانوان را در نظام اسلامی ممتاز و بی بدیل دانستند و خاطر نشان کردند : " نقش بانوان در دوران مبارزه پیروزی انقلاب اسلامی ، بعداز انقلاب بویژه دوره بسیار سخت دفاع مقدس و در عرصه های مختلف ، نقش مؤثر ، ممتاز و بی جایگزینی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست ." از نگاه رهبر انقلاب اسلامی ، اولین کسی که نقش و جایگاه ممتاز بانوان را درک کرد و زمینه ساز نقش افرینی برجسته زنان در عرصه های مختلف شد ، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود.
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
لينك دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 1937
تعداد نظرات : 211
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

 

معرفي 8 گياه معطر و روشهاي استفاده از آن‌ها

 

آويشن، رزماري، نعنا، مريم گلي و غيره. حتي اسم اين گياهان نيز مشام را پر از عطر طبيعت مي‌كند. گياهان معطر در طول قرن‌ها به عنوان دارو استفاده شده‌اند.

در اين مقاله به گوشه‌اي از خواص 8 گياه معطر اشاره كرده و توصيه مي‌كنيم از طعم و خواص درماني آن‌ها استفاده كنيد. با ما همراه باشيد.

 

آويشن: ضدعفوني كننده

ساقه‌هاي گل دار آويشن سرشار از تركيبي به نام «تيمول» است كه قاتل باكتري‌ها محسوب مي‌شود. آويشن ضدعفوني كننده و ضد ويروس قوي است. اين گياه معطر سرفه را تسكين مي‌دهد و خلط‌ها را دفع مي‌كند. زماني كه در معده‌تان احساس سنگيني مي‌كنيد براي هضم بهتر غذا به سراغ آويشن برويد. بهتر است بدانيد آويشن حاوي آهن نيز مي‌باشد.

 

داروهاي گياهي,گياهان معطر,گياهان دارويي

روش استفاده

آويشن تازه عطر و طعم بيشتري دارد. توصيه مي‌كنيم از اين گياه در تهيه‌ي سوپ، خورش و همچنين سس‌هايتان استفاده كنيد. براي خوشمزه تر كردن مايه طعم دهنده‌ي جوجه كباب، كباب، ماهي و غيره نيز از اين گياه معطر غافل نشويد.

اگر مشكل بي‌خوابي داريد قبل از خواب نعنا نخوريد زيرا باعث بي‌خوابي مي‌شود

پودر آويشن را به غذاهايتان اضافه كنيد. البته مي‌توانيد از جوشانده‌ي اين گياه نيز بهره‌مند شويد. در عطاري‌ها كپسول و افشره‌ي خوراكي آويشن نيز به فروش مي‌رسد.

مصرف آويشن براي افرادي كه از فشار خون بالا رنج مي‌برند توصيه نمي‌شود. قبل از مصرف حتماً با پزشكتان مشورت كنيد. افشره‌ي خوراكي آويشن نيز براي زنان باردار، شيرده و كودكان مورد منع مصرف دارد.

 

رزماري: براي هضم غذا

رزماري ضداسپاسم و ادرار آور است، به هضم غذا كمك مي‌كند و مشكلات كبدي و مربوط به صفرا را تسكين مي‌دهد.

 

داروهاي گياهي,گياهان معطر,گياهان دارويي

روش مصرف

رزماري تازه را به قطعات خيلي ريز خرد كنيد و در سُس‌هايتان بريزيد. اين گياه معطر به سُس‌ها و مايه‌هاي طعم دهنده مزه‌ي خوبي مي‌دهد. مي‌توانيد از پودر آن نيز در سالادهايتان استفاده كنيد.

در صورت مشكلات كبدي مي‌توانيد از افشره‌ي خوراكي رزماري استفاده كنيد. البته بهتر است با داروساز، پزشك يا عطار در مورد نحوه‌ي مصرف آن مشورت كنيد. البته توجه داشته باشيد كه استفاده‌ي بيش از حد اين گياه مي‌تواند باعث تحريك كليه‌ها شود.

 

مريم گلي: دوست سلامت خانم‌ها

گياه مريم گلي حاوي استروژن گياهي است و براي همين آن‌ را گياه دوست خانم‌ها مي‌نامند. مريم گلي گرگرفتگي دوره‌ي يائسگي را كاهش مي‌دهد و تعريق را كنترل مي‌كند. همچنين اين گياه معطر ضدباكتري، ضدعفوني كننده، هضم كننده‌ي غذا، التيام دهنده‌ي جاي زخم و غيره است.

 

داروهاي گياهي,گياهان معطر,گياهان دارويي

روش مصرف

اين گياه طعم جديد و عطر و بوي خاصي به گوشت قرمز، گوشت مرغ، پنير و همچنين روغن‌ها و سركه مي‌دهد. بهتر است كه از برگ‌هاي خشك اين گياه استفاده كنيد زيرا عطر و بوي بيشتري دارد. البته مريم گلي به صورت كپسول نيز به فروش مي‌رسد. بايد بدانيد كه گياه مريم گلي جلوي تعريق بيش از اندازه را مي‌گيرد. براي اين كار 10 برگ مريم گلي و چند پر اسطوخودوس را در آب بجوشانيد و هر شب پاها يا دست‌هايتان را ده دقيقه در اين محلول قرار دهيد. توجه داشته باشيد كه گياهان دارويي نيز بي خطر نيستند و استفاده‌ي بيش از حد آن‌ها مسموميت ايجاد مي‌كند. در استفاده‌ي اين گياهان زياده‌روي نكنيد و اگر مشكل خاصي داريد قبل از مصرف با پزشكتان مشورت كنيد.

 

ريحان: ادرار آور

ريحان باد شكن و ادرار آور است. اين گياه معطر با اسپاسم يا گرفتگي عضلات معده و روده مقابله كرده و جريان خون را بهتر مي‌كند. ريحان ضدالتهاب است يعني درد را تسكين مي‌دهد و سيستم عصبي را تقويت مي‌كند.

 

داروهاي گياهي,گياهان معطر,گياهان دارويي

روش مصرف

بهتر است كه از ريحان تازه استفاده كنيد. ريحان خشك طعم خود را از دست مي‌دهد. تركيب ريحان خرد شده، سير و روغن زيتون به غذاها طعم خاصي مي‌دهد. اگر مي‌خواهيد ريحان را روي برنج يا پاستاها و غيره بريزيد در آخرين مرحله اين كار را بكنيد تا طعم آن حفظ شود.

 

سير: ضدعفوني كننده و محافظ سلامتي

بدون شك سير يكي از پرطرفدارترين و مفيدترين گياهان معطر موجود است. سير حاوي آليسين (طعم سير مديون همين اسانس گوگردي است)، گوگرد، مس، روي، منگنز، سلنيوم، آهن، يد و غيره است. سير روده‌ها را تميز مي‌كند، محافظ سيستم قلبي عروقي، آنتي‌اكسيدان و ضد راديكال‌هاي آزاد است. اين سفيد خوشمزه سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌كند، ميزان كلسترول بد خون را كاهش و ميزان كلسترول خوب خون را افزايش مي‌دهد.

 

داروهاي گياهي,گياهان معطر,گياهان دارويي

روش مصرف

در مورد روش مصرف سير نيازي به توصيه‌هاي ما نداريد. سير را در غذاهايتان بريزيد و از طعم و خواص آن استفاده كنيد.

 

زنجبيل: انرژي زا

نه تنها از ريزوم (بخش زير زميني زنجبيل) به عنوان ادويه در آشپزي استفاده مي‌شود بلكه در طب سنتي نيز كاربرد فراواني دارد. زنجبيل انرژي زا و نيروبخش است، به هضم غذا كمك و همچنين با سرماخوردگي، سردرد و حالت تهوع مقابله مي‌كند.

 

داروهاي گياهي,گياهان معطر,گياهان دارويي

روش استفاده

زنجبيل منبع مواد معدني است اما ميزان سديم آن كم است. اگر مجبور هستيد كه رژيم غذايي بدون نمك داشته باشيد زنجبيل تازه يا پودر آن باعث خوش طعم شدن گوشت، ماهي و غذاهاي ديگر مي‌شود. مي‌توانيد پودر زنجبيل را در چاي يا شير نيز بريزيد و از عطر و طعم آن استفاده كنيد. براي مقابله با حالت تهوع صبحگاهي يك تكه ريشه‌ي زنجبيل را بجويد يا جوشانده‌ي آن‌را تهيه و ميل كنيد. توجه داشته باشيد كه گياهان دارويي نيز بي خطر نيستند و استفاده‌ي بيش از حد آن‌ها مسموميت ايجاد مي‌كند. در استفاده‌ي اين گياهان زياده‌روي نكنيد و اگر مشكل خاصي داريد قبل از مصرف با پزشكتان مشورت كنيد.

 

نعنا مفيد براي هضم غذا

نعنا تقويت كننده و نيرو بخش بوده و به هضم غذا كمك مي‌كند. نعنا مانند بمب عمل مي‌كند و عملكرد معده، كبد، صفرا و روده‌ها را كنترل مي‌كند. از اين گذشته اين گياه معطر خوشمزه روده‌ها را ضدعفوني و با حالت تهوع مقابله مي‌كند.

 

داروهاي گياهي,گياهان معطر,گياهان دارويي

 

برگ‌هاي تازه‌ي نعنا به غذا، چاي، نوشيدني‌هاي خنك مثل دوغ و غيره طعم بي نظيري مي‌دهد. شايد هيچ عصرانه‌ي ديگري مثل نان و پنير و چند پر نعنا، ريحان و گردو فوق‌العاده نباشد!

البته عرق، دم كرده و يا افشره‌ي خوراكي نعنا نيز وجود دارد كه مي‌توانيد از خواص آن بهره‌مند شويد. اگر مشكل بي‌خوابي داريد قبل از خواب نعنا نخوريد زيرا باعث بي‌خوابي مي‌شود.

 

اسطوخودوس: آرامش بخش

از اسطوخودوس مي‌توان براي فراري دادن حشرات استفاده كرد. بايد بدانيد اين گياه معطر ضدعفوني كننده است، جاي زخم و جراحت‌هاي سطحي را زود خوب مي‌كند، ضداسپاسم، آرام‌بخش، خواب آور بوده و سردرد را تسكين مي‌دهد.

 

داروهاي گياهي,گياهان معطر,گياهان دارويي

روش مصرف

مي‌توانيد گل‌هاي اسطوخودوس را به سالاد اضافه كنيد. توجه داشته باشيد كه اسطوخودوس بسيار معطر است و چند پر از گل آن كافي است. اگر ميگرن داريد پيشاني يا شقيقه‌هايتان را با يكي دو قطره افشره‌ي خوراكي اسطوخودوس ماساژ دهيد.

 

 

 


چهارشنبه اول 6 1391 13:13
X