معرفی وبلاگ
حضرت آیت الله خامنه ای در نشست اندیشه های راهبردی ؛ نقش و سهم بانوان را در نظام اسلامی ممتاز و بی بدیل دانستند و خاطر نشان کردند : " نقش بانوان در دوران مبارزه پیروزی انقلاب اسلامی ، بعداز انقلاب بویژه دوره بسیار سخت دفاع مقدس و در عرصه های مختلف ، نقش مؤثر ، ممتاز و بی جایگزینی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست ." از نگاه رهبر انقلاب اسلامی ، اولین کسی که نقش و جایگاه ممتاز بانوان را درک کرد و زمینه ساز نقش افرینی برجسته زنان در عرصه های مختلف شد ، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود.
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
لينك دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 889353
تعداد نوشته ها : 1937
تعداد نظرات : 211
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

چرا ابرها سقوط نمي‌كنند,نحوه تشكيل شدن ابر,مطالب علمي

 

چرا ابرها سقوط نمي‌كنند!؟

 

منظره شگفت‌انگيزي است ديدن آسماني كه در زمينه آبي آن، ابرهاي سپيد به آرامي در حال حركتند بخصوص اگر ابرهاي پنبه‌اي كومولوس باشند كه مثل يك كپه پنبه غول پيكر در حال سفر طولاني هوايي خود هستند؛ اما تا حالا فكر كرده‌ايد ابرها چطور آن بالا شناور باقي مي‌مانند؟

لطفا پيش از اين كه حالت صورت‌تان را به حالت معروف عاقل اندر سفيه تغيير دهيد چند جمله بعدي را نيز بخوانيد.

من هم مي‌دانم تا حالا كسي نديده است كه يك تكه ابر يكدفعه سقوط كند و با صداي بلندي به زمين بخورد. به نظر شما كدام گزينه عجيب‌تر است؛ اين كه ابر به زمين بخورد يا نخورد؟

همه ما مي‌دانيم آب سنگين‌تر از هواست و باز هم بديهي است ابر از قطرات ريز آب تشكيل شده است. پس چرا نمي‌افتد پايين؟

اگر هنوز هم شك داريد كه ديدن يك ابر شناور در آسمان عجيب است، در نظر بگيريد هر قطعه ابر كوچك حدود 550 تن وزن دارد، يعني تقريبا معادل وزن 100 راس فيل بالغ. يعني اگر شما يك روز صبح از خانه خارج شويد و ببينيد 100 فيل در هوا در حال شنا هستند، تعجب نمي‌كنيد؟

اما اگر چگالي آب بيشتر از هواست و هر تكه ابر هم اندازه يك گله 100 تايي فيل جرم دارد و گرانش زمين هم سر جايش باقي است، پس چرا ابرها سقوط نمي‌كنند؟

واقعيت اين است كه ابرها سقوط مي‌كردند اگر همه ذرات تشكيل‌دهنده آن به هم متصل بودند. ابرها از قطرات بسيار كوچك آب تشكيل شده‌اند.

ابعاد هر يك از اين ذرات قطري معادل يك تا 100 ميكرون دارند. هر توده ابر از ذرات جداگانه‌اي در اين ابعاد ساخته شده است به طور ميانگين در هر يك سي‌سي حجم ابر مي‌توان چند صد ذره كوچك پيدا كرد.

در واقع بين هر دو ذره فاصله بزرگي حدود يك ملي‌متر فاصله وجود دارد. اين يك ميلي‌متر چيزي حدود 100 برابر قطر ذرات است و در عمل مي‌بينيم بسياري از اين ذرات در جريان حركت توده ابر حتي به هم نزديك هم نمي‌شوند و برخوردي با هم ندارند.

اگرچه جرم كل ابر بسيار عظيم است، اما جرم تك‌تك ذرات سازنده آن بسيار پايين و ناچيز بوده به طوري كه بايد اثر جريانات هوايي و مقاومت هوا را روي آن محاسبه كرد.

به طور كلي جريانات هوايي كه به دليل گرماي سطح زمين از پايين به بالا جريان دارد كمك مي‌كند تا تك‌تك اين قطرات و در نتيجه كل ابر ساعت‌ها به حركت در آسمان ادامه دهد.
اين ذرات تشكيل‌دهنده ابر بر جريان هوايي شناور مي‌مانند و به اين ترتيب كل ابر از سقوط باز مي‌ماند.

البته مي‌توان اين توضيح را دقيق‌تر هم كرد. با كوچك شدن قطر ذرات، ميزان درگيري آن با محيط اطرافش بيشتر مي‌شود.
نيرويي كه لازم است تا يك كره كوچك را در محيطي فشرده (در اين مورد هوا)‌ حركت دهد، طبق قانوني به نام استوكس محاسبه مي‌شود.

با كمك اين نيرو مي‌توان سرعت حدي سقوط اين ذرات را حساب كرد، اين سرعت با توجه به قطر ذرات آنقدر كم است كه بيشتر از 2 سال طول خواهد كشيد تا يك متر سقوط كند.
معلوم است كه عمر هيچ ابري به اين حد نمي‌رسد و پيش از رسيدن به اين نقطه ابر دگرگون شده است.

به اين ترتيب ابر تنها زماني سقوط خواهد كرد كه محيط فشرده‌تر و قطرات با هم تركيب شده و ذره‌هاي بزرگ‌تري تشكيل ‌دهند كه بر اثر افزايش قطر، سرعت حدي سقوطشان افزايش يافته و به شكل باران به زمين سقوط ‌كنند.

اگر فيل‌‌ها هم مي‌توانستند اجزاي بدنشان را از هم جدا كنند آنها هم مي‌توانستند در هوا شناور باقي بمانند.

منبع:konjkav.com

 

پنج شنبه بیست و ششم 11 1391 13:54

علت حركت دست‌ها حين قدم زدن,چرا هنگام راه رفتن دستهايمان را حركت ميدهيم

 

علت حركت دست‌ها حين قدم زدن

آيا مي‌دانيد چرا حين پياده‌روي دست‌هايمان را تكان مي‌دهيم؟ همه انسان‌ها به طور ناخودآگاه زمان راه رفتن بازوها را خلاف جهت پاها تكان مي‌دهند. براستي علت اين كار چيست؟

تنها يك دليل علمي براي اين پرسش وجود دارد و آن هم حفظ تعادل بدن است. به نظر مي‌رسد همين كار ساده باعث ‌شده انسان‌هاي اوليه بتوانند راحت‌تر و بهتر راه بروند.

دانشمندان تا مدت‌ها نمي‌توانستند هيچ دليل علمي و موجهي براي حركات دست‌ها ارائه دهند زيرا ظاهرا اين حركات هيچ نوع كاربري مشهودي براي انسان امروزي ندارد.
تنها كاري كه برخي از محققان انجام دادند، اين بود كه نقش تكامل انسان را در اين پديده پررنگ‌تر از آنچه بايد، جلوه دادند.


از نظر اين گروه از محققان، انسان در زمان‌هاي گذشته از دست‌هايش براي حركت استفاده مي‌كرده اما اين حالت كم‌كم از بين رفته و در نتيجه تنها همين حركات پاندولي شكل به جا مانده است! اين محققان در هر صورت نتوانستند هيچ دليل يا مدركي براي اين نظريه ارائه كنند.

بعدها گروهي از محققان دانشگاه ميشيگان همراه عده‌اي از دانشمندان دانشگاه علوم و تكنولوژي دلف هلند تصميم گرفتند علت حقيقي اين عمل را كشف كنند.

آنها براي آن‌كه درك بهتري از وضع ديناميكي بدن و حركت دست‌ها داشته باشند، يك مدل مكانيكي طراحي كردند و در عين حال از 10 نفر داوطلب درخواست كردند آنها را در اين تحقيق همراهي كنند. در وهله نخست از اين افراد خواسته شد به صورت خيلي معمولي شروع به قدم زدن كنند. الگوي اين حركت‌ها ثبت و طراحي شد.

سپس دست‌هاي آنها را در طرفين با استفاده از طناب بستند و دوباره از آنها خواستند راه بروند.

الگوهاي ديناميكي بدن در اين شرايط نيز ترسيم شد. محققان پس از انجام تحقيقات گسترده دريافتند نگهداشتن دست‌ها به صورت كاملا بي‌حركت در طرفين باعث مي‌شود نسبت به حالت معمول 12 درصد بيشتر انرژي متابوليكي بدن صرف راه رفتن شود سپس تحقيق مشابه ديگري انجام شد.


در اين تحقيق از افراد خواسته شد هنگام راه رفتن دست‌هايشان را خلاف جهت معمول تكان دهند؛ يعني حركت بازوي دست راست با پاي چپ و بالعكس حركت بازوي دست چپ با پاي راست.

نتيجه اين كار صرف 26 درصد انرژي بيشتر برآورد شد. اما علت آن چيست؟

علت اين موضوع به عدم تعادل و تلاش براي حفظ آن برمي‌گردد، در حقيقت عضلات مجبور هستند براي نگه داشتن بدن در وضع تعادل انرژي خيلي بيشتري مصرف كنند.

جالب اينجاست حركت بازوهاي دست به شكل همزمان باعث خنثي شدن حركت ستون مهره‌ها نيز مي‌شود. تمام اين عوامل بدن را در يك مسير مستقيم نگه مي‌دارد، به حركات، شكلي كاملا موزون و متناسب مي‌دهد و در نهايت ميزان مصرف انرژي را در عضلات پاها به حداقل ممكن مي‌رساند.

محققان در مقاله خود يادآور مي‌شوند با وجود آن‌كه حركت دست‌ها نسبتا ساده جلوه مي‌كند، اما بايد حتما به خاطر داشت نقش آنها در مصرف انرژي در طول راه رفتن بسيار مهم و تاثيرگذار است و به هيچ‌وجه نمي‌توان اين حركت را يك امر صرفا غريزي يا عادي تلقي كرد.

منبع:konjkav.com

 

سه شنبه بیست و چهارم 11 1391 15:26

افسران - مغزتان خسته شد، پلك بزنيد!

 

انسان ۱۰ درصد از ساعات بيداري خود را با چشمان بسته مي‌گذراند و دانشمندان دانشگاه اوساكاي ژاپن اكنون دريافته‌اند كه پلك زدن نه تنها براي خيس نگه داشتن سطح چشم، بلكه براي استراحت مغز نيز مفيد است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، محققان دريافتند كه اين زنگ تفريح ذهني مي‌تواند از كسري از ثانيه تا چند ثانيه طول بكشد تا توجه كامل دوباره بازيابي شود.

در اين زمان، اسكن‌هايي كه افول و جريان خون را در مغز پيگيري مي‌كردند، نشان دادند كه مناطق مرتبط با توجه كامل براي لحظاتي خاموش مي‌شوند. در اين استراحت كوتاه براي توجه، مناطق مغزي موسوم به شبكه حالت پيش فرض روشن مي‌شوند.

اين شبكه كه كمتر از يك دهه پيش كشف شده، در حقيقت تنظيم غيرفعال مغز است. در زمانهايي كه توجه انسان براي يك كار شناختي مانند خوانش يا صحبت كردن لازم نيست، اين گروه مناطق مغزي بكار افتاده و تفكرات انسان بطور آزادانه گردش مي‌كنند. اما در حالت غيرفعال، تفكرات فرد به ندرت به مسائل دور كشيده مي‌شود و اغلب به احساسات، كلام دوستان، يادآوري كارهاي انجام شده يا تصور كارهاي روز بعد اختصاص دارند.

بيشتر افراد در هر دقيقه بين ۱۵ تا ۲۰ مورد از اين لحظات را داشته و دانشمندان مشاهده كرده‌اند كه بيشتر اين پلك زدن‌ها در نزديكي يا در زمان يك توقف ضمني روي مي‌دهد. براي مثال در زمان خواند يا گوش دادن به سخنان يك فرد ديگر اين حالت بيشتر در انتهاي يك جمله پيش مي‌آيد در حاليكه در زمان تماشاي يك فيلم اين وقفه در زمان ترك صحنه توسط بازيگر يا تغيير جهت دوربين ايجاد مي‌شود.

اين پژوهش در مجله مجموعه مقالات آكادمي ملي علوم منتشر شده است.

 

 

دوشنبه یازدهم 10 1391 9:32

مطالب علمي,مقالات علمي,دانستنيهاي علمي

 

تمايز ديد زنان و مردان در رنگها


شايد براي بسياري از زناني كه از انتخاب رنگ لباس توسط همسرشان نااميد شده اين مسئله عادي باشد، اما نتايج تحقيقات نشان مي دهد كه زنان و مردان رنگها را به صورت متفاوت مي بينند.

تحقيقات نشان مي دهد كه پردازش رنگ در مغزهاي زنان و مردان به شيوه هاي مختلفي صورت مي گيرد.


به اين معنا كه اگر يك زن و يك مرد به يك پرتقال نگاه كنند مرد، پرتقال را قرمز تر از زن مي بيند. به همين نحو چمن به چشم مردان زردتر و به چشم زنان سبزتر مي رسد، اين تفاوتها در اينجا به پايان نمي رسند.
آزمايشهاي صورت گرفته توسط دانشگاه نيويورك نشان مي دهد كه مردان تلاش مي كنند تمايزات ظريف را در سايه هاي زرد، سبز و آبي تشخيص دهند. اين تأثير بسيار كوچك است اما ممكن است به اين معنا باشد كه انتخاب يك سايه از رنگ از ميان چند رنگ در يك جدول رنگي موردي است كه زنان بهتر انجام مي دهند.


اين نتايج جالب از آزمايشهايي ارائه شده كه طي آنها به زنان و مردان نورهاي رنگي نشان داده و از آنها خواسته شد كه نام رنگي را كه مي بينند بگويند.
همه افرادي كه در اين آزمايش شركت كردند ميزان ديد عادي داشتند و هيچ كدام كور رنگ نبودند.آبراموف محقق اين تحقيقات از كالج بروكلين نيويورك اظهار داشت كه تمايز ميان ديد رنگ در دو جنس را نمي توان به واسطه تمايزها در ساختار چشم توضيح داد.


از اين رو پاسخ به شيوه پردازش رنگها در مغز باز مي گردد، چرا كه هورمونهاي مردانه تستوسترون احتمالا بر نحوه پردازش رنگها تأثير مي گذارد.


اين محقق تفاوتهاي جنسي را در مشاهده رنگها كوچك اما واقعي توصيف كرده و اظهار داشت كه فرض ما اين است كه تستوسترون نقش مهمي در اين تفاوتها ايفا مي كند.
اين مقاله در مجله زيست شناسي تفاوتهاي دو جنس منتشر شده است.

تحقيقات ديگر همچنين ميزان حس شنوايي و بويايي و چشايي زنان را نسبت به مردان بهتر ارزيابي كرده است. برخي از آزمايشها نشان مي دهد كه مردان در يافتن جزئيات دقيقي در تصاوير درحال حركت نيز بهتر از مردان هستند، ويژگي كه توضيح مي دهد چرا نياكان مذكر انسان شكارچيان خوبي بوده اند.
در دنياي مردان اين ويژگي هنگام تماشاي فوتبال موثر است.

 

منبع: asemoni

 

 

پنج شنبه سیزدهم 7 1391 14:16

رمز پنهان و بسيار جالب در انگشت حلقه

 

 

 رمز پنهان و بسيار جالب در انگشت حلقه

 

مراحل زير را به ترتيب انجام دهيد تا معجزه اي شگفت انگيز را متوجه شويد. ابتدا كف دو دست تان را روبه روي هم قراردهيد و دو "انگشت مياني" دست هاي چپ و راست تان را پشت به پشت هم بچسبانيد. چهار انگشت باقي مانده را از نوك آن ها به هم متصل كنيد. به اين ترتيب، تمامي پنج انگشت به قرينه شان در دست ديگر متصل هستند.

 

▪ سعي كنيد " انگشت هاي شست " را از هم جدا كنيد. انگشت هاي شست، نمايانگر " پدر و مادر" هستند. انگشت هاي شست مي توانند از هم جدا شوند زيرا تمام انسان ها روزي مي ميرند. به اين صورت پدر و مادر، روزي ما را ترك خواهند كرد و خود ما نيز زماني كه شريك زندگي مان را انتخاب كنبم ،خانه ي پدري را ترك مي كنيم .

 

دوباره انگشت هاي شست را به هم متصل كرده و سعي كنيد "انگشت هاي دوم" را از هم جدا نماييد. انگشت هاي دوم (انگشت اشاره) نمايانگر "خواهران و برادران" هستند. آنان هم براي خود ، همسر و فرزنداني دارند. اين هم دليلي است كه آنان ما را ترك كنند.

 


رمز پنهان و بسيار جالب در انگشت حلقه

 

 

حال پس از متصل كردن انگشت هاي اشاره ، سعي كنيد " انگشت هاي مياني " را از هم جدا كنيد. انگشت هاي مياني، نمايانگر "خود" ما هستند كه وجود آن ها نشانه ارتباط ما با كل اعضاي خانواده مي باشد.

 

▪ اكنون انگشت هاي مياني را روي هم بگذاريد و "انگشت هاي كوچك" را از هم جدا كنيد. انگشت كوچك، نماد "فرزندان" هستند. دير يا زود آنان ما را ترك مي كنند تا به دنبال زندگي خود بروند.

 

انگشت هاي كوچك را نيز روي هم بگذاريد. سعي كنيد "انگشت هاي چهارم" (همان ها كه در آن حلقه ازدواج را قرارمي دهيم) را از هم باز كنيد. به احتمال زياد متعجب خواهيد شد كه به سختي مي توانيد آن ها را از هم باز كنيد به اين دليل كه آن ها نماد " زن و شوهر " هستند و براي تمام عمر به هم متصل باقي مي مانند.

 

عشق هاي واقعي هميشه و همه جا به هم متصل باقي خواهند ماند. هر چند مطلب فوق يك افسانه ي چيني است اما اگر هر كدام از ما با اين حس كه پيوندمان با همسرمان ناگسستني است و تحت هر شرايطي بايد در كنار هم بمانيم زندگي مشترك را شروع كنيم ، آن وقت خيلي بهتر با مشكلات كه لازمه ي هر زندگي است كنار مي آئيم.

 

 

پنج شنبه سیزدهم 7 1391 13:26

كشف ستاره اي با قابليت پرتاب گلوله هاي آب!

 

 

كشف ستاره اي با قابليت پرتاب گلوله هاي آب ...!

 

ستاره اي شبه خورشيدي با فوران هايي در ۷۵۰ سال نوري از زمين يافت شده است كه گلوله هايي از آب را به فضاي ميان ستاره اي پرتاب مي كند.

 

يافته جديد نشان مي دهد اين امكان وجود دارد كه پروتو ستاره ها، جهان را آب پاشي كنند. اگر اين فواره ها را همانند شيلنگ هاي بزرگ و قطرات آب را مانند گلوله تجسم كنيم، ميزان گلوله هاي آبي كه پرتاب مي شود صد ميليون برابر جريان آبي است كه هر ثانيه در رود آمازون جريان دارد.


كريستنسن، محقق اصلي طرح مي گويد: در اينجا از سرعتي صحبت مي شود كه به ۲۰۰ هزار كيلومتر در ساعت مي رسد و حدود ۸۰ بار سريع تر از گلوله اسلحه پرتاب مي شود.

 

با استفاده از ابزارهاي مادون قرمز رصدخانه فضايي هرسچل، محققان قادر هستند كه در ميان ابرها جست وجو و نشانه هايي را از اتم هاي اكسيژن و هيدروژن شناسايي كنند كه دور ستاره حركت مي كنند.

 

اين تيم تحقيقاتي بعد از شناسايي اين اتم ها نتيجه گرفت كه آب در قسمتي از ستاره شكل مي گيرد كه دماي كمتر از هزار درجه سلسيوس دارد.

 

زماني كه گازهاي داغ به بيشتر مواد سرد پيرامون ضربه زدند از سرعت شان كم مي شود و شوكي به وجود مي آورد. اين شوك باعث مي شود گازها سريعا سرد و غليظ شوند و به شكل آب درآيند.

 

كريستنسن گفت: ما در آغاز راه هستيم تا متوجه شويم كه ستاره هاي شبه خورشيد زماني كه جوان هستند همگي دستخوش مرحله پرجنب و جوشي مي شوند در اين مرحله از طول حياتشان است كه موادي را به سرعت بالا از خود فوران مي كنند؛ اكنون مي دانيم قسمتي از اين مواد، آب است.

 

اين مطالعه نشان مي دهد از آنجايي كه عناصر اكسيژن و هيدروژن از عناصر كليدي صفحات غبارآلودي هستند كه ستاره را شكل مي دهند، چنين آب پاش هاي پروتوستاره به رشد ستاره هاي بيشتر كمك مي كنند.

 

 

پنج شنبه سیزدهم 7 1391 12:41

معجزه قران از نظر جنين شناسي

معجزه قرآن از نظر جنين شناسي

 

 

جنين شناسي پزشكي وانطباق آن باآيات قرآن ، با كشف حقايق جديد در علم جنين‌شناسي، انسان در برابر اعجاز نهفته در قرآن كه به مراحل آفرينش جنين اشاره نموده ‌سر فرود آورده، چرا كه اينگونه مطالب در چهل و اندي آيه و ده‌ها حديث شريف آمده و در طول پانزده قرن خطوط اصلي در زمينه اين علم را ترسيم نموده و هم اكنون آن را علم جنين‌انساني مي‌نامند. هرقدر كه انسان در مطالعه‌ي آيات كريمه‌ي قرآن كه به علوم مختلف اشاره نموده، تعمق كند و آن را با حقايق ثابت علمي كه به تدريج كشف مي‌شود مقايسه نمايد، ايمان و يقين وي به خداوند و قرآن و آنچه رسول خدا صلى الله عليه وسلم از جانب خداوند آورده مي‌شود. دكتر كيث‌‌مور استاد تشريح و جنين‌شناسي در دانشگاه اوتاواي كانادا بر اين عقيده است كه: «هر چه انسان حقايق جديدتري را كشف كند در واقع مي‌بيند كه همان حقايق موجود در قرآن را تكرار كرده است»(1).

 


علم جنين‌شناسي مطالعه خلقت انسان از ابتداي تشكيل تخمك لقاح يافته با اسپرم تا انتهاي تشكيل جنين و خروج آن از رحم مادرش بعد از نه ماه است.

 


تاريخ شروع اين علم با چنين معنايي به قرن هفدهم بر مي‌گردد، زمانيكه ميكرسكوپ به دست دو دانشمند به نام‌هاي هام و هوك در سال 1677 اختراع شد كه درخلال آن اسپرم مرد را كشف كردند. سپس دانشمندي به نام دوگراف، تخمك را كشف كرد كه نام وي را بر آن گذاشتند و فوليكول دوگراف نام گرفت. نقش اصلي تخمك و اسپرم، در اواخر قرن هفدهم شناخته شد و مراحل مختلف تكامل جنين و تفاصيل دقيق تشريحي آن در قرن بيستم آشكار شد و علم روز به روز در اين زمينه مطالب جديدتري را كشف مي‌كند.

 


اگر بعضي از دانشمندان اسلامي را كه تكوين جنين را از طريق آيات كريمه و احاديث شريفه، شرح دادند استثناء كنيم، بشر تا اواسط قرن هفدهم از اين علم اطلاعات ناقص و غلطي داشت. ارسطو در قرن چهارم قبل از ميلاد كسي بود كه نظرات و كتابهاي وي تا قرن هفدهم ميلادي در مجامع علمي، مقدس به شمار مي‌رفت. وي عقيده داشت كه جنين از اتحاد مني با خون حيض تشكيل مي‌شود و حال آنكه در قرآن كريم همين بس كه اينگونه تذكر مي‌دهد: «ويسئلونك عن المحيض قل هو أذي فاعتزلوا النساء في المحيض... »(2).

 

 

پزشك انگليسي به نام هاروي كه گردش بزرگ خون را كشف كرد (و قبل از وي دانشمندي به نام ابن النفيس گردش كوچك خون راكشف كرده بود) در سال 1651 عقيده داشت كه رحم، جنين را ترشح مي‌كند. و حال آن‌كه اين مطلب يك خطاي فاحش علمي است. و طبق فرموده قرآن كريم، رحم قرار مكين براي نطفه است: «ولقد خلقنا الانسان من سلاله من طين، ثم جعلناه نطفه من قرار مكين»(3)و يا: « ألم نخلقكم من ماء مهين، فجعلناه في قرار مكين»(4).

 

 

معجزه قرآن از نظر جنين شناسي

 


در سال 1675 ميلادي، پزشكي بنام مالپيگي عقيده داشت كه جنين به شكل بسيار كوچكي در داخل تخمك قرار دارد و اسپرم وظيفه‌اي جز فعال كردن تخمك ندارد. و دانشمنداني به نام هام وهوك كه كاشف ميكرسكوپ و اسپرم بودند، عقيده داشتند كه جنين به شكل بسيار كوچكي در داخل اسپرم قرار دارد و تخمك وظيفه‌اي جز تغذيه و فعال كردن آن ندارد. تا اينكه در قرن هجدهم دو دانشمند به نامهاي ولف و اسپالانزاني آمدند و ثابت كردند كه جنين از نطفه‌ زن و مرد به طور يكسان تشكيل مي‌شود؛ ‌همان حقيقت علمي كه امروزه شناخته شده است و مسلمانان از زمان نزول قران كريم، آن را در كتاب خدا مي‌خوانند و همين حقيقت باعث خضوع و خشوع و يقين آنها هر روز بيشتر از روز قبل مي‌شود: «يا أيها الناس إنا خلقناكم من ذكرو أنثي»(5)يا « انّا خلقنا الانسان من نطفه أمشاج نبتليه فجعلناه سميعاً بصيراً»(6).

 


درهمان زماني كه يك شخص يهودي از پيامبر درباره خلقت انسان مي‌پرسد و پيامبر صلي الله عليه وسلم در جواب مي‌فرمايد: «يا يهودي من كلِّّّ يخلق، من نطفة الرجل و نطفة المرأة»(7).

 


در سال 1839 دو دانشمند به نامهاي شوآن و اشليدن، كشف كردند كه بدن انسان مجموعه‌اي از سلولها است و جنين از سلول واحدي تشكيل يافته كه همان تخمك لقاح يافته است كه تقسيم و تكثير مي‌شود. يعني در واقع جسم انسان كه تقريباً از صدها ميليارد سلول تشكيل شده، از يك سلول بنام سلول تخم نشأت گرفته است. قرآن هم تكثير سلولي را اساس تكثير حيات مي‌داند:

 


«انّ الله خالق الحبّ و النوي، يخرج الحيّ من الميّت و مخرج الميّت من الحيّ ذلكم الله فأنّي تؤفكون»(8).

  

معجزه قرآن از نظر جنين شناسي

 

 


تقسيم سلولي كه تمايز سلولي ( يا انفلاق سلولي) عبارت بهتري براي آن است، به معني تقسيم و تمايز سلول به دو قسمت مساوي است و اين يك عمل اصلي فيزيولوژي است كه بواسطه آن موجودات زنده تكثير مي‌شوند لذا خداوند تعالي از خودش با صفت «برب ‌الفلق» ياد كرده يعني سبب زندگي و تكثير آن و سوره‌اي را با نام «فلق» نامگذاري كرده است.

 


تا اواسط قرن بيستم، نقش تخمك و اسپرم در تعيين جنسيت ژنتيكي جنين در انسان شناخته نشده بود اما پس از كشف كروموزمهاي جنسي توسط دانشمنداني به نامهاي«ون وينوانتر» و «پانتر» و «تئوليدان» اين پديده شناخته شد. يونانيها معتقد بودند كه تعيين جنسيت با اسپرم مرد است، اگر اسپرم از بيضه راست خارج شود، جنس نوزاد مذكر مي‌شود و اگر از بيضه چپ خارج شود نوزاد مونث مي‌شود. و بعضي ديگر گمان داشتند كه اگر جنين در سمت راست رحم رشد كند مذكر مي‌شود و اگر در سمت چپ رشد كند مؤنث مي‌شود. ارسطو هم كه معتقد بود فرزند مذكر مربوط به هيجان روحي مرد هنگام آميزش است و اگر فاقد آن باشد، فرزند مؤنث مي‌شود.

 


در قرآن كريم به وضوح اشاره شده كه نطفه (چه نطفه مرد باشد چه زن) اساس تعيين جنسيت جنين است كه مذكر شود يا مؤنث: «و انّه خلق الزوجين الذكر و الانثي، من نطفه اذا تمني»(9) مراحل اساسي تكامل جنين از مرحله‌ي نطفه امشاج تا مرحله‌ي علقه، مضغه، عظام و لحم (كه قرآن كريم اين نامهاي علمي را به آنها داده) در واقع با شكل و خصوصيات ميكروسكپي آنها مطابقت دارد با توجه به اينكه در طول همه اين مراحل جنين از چند ميليمتر تجاوز نمي‌كند و علم جنين‌شناسي كه در نيمه دوم قرن بيستم پديد آمد، چنين وصف قرآني را از طريق ميكروسكوپ تأييد نمود.

 


احاديث شريفه‌اي نيز بعضي از اين آيات كريمه را در مورد جنين توضيح مي‌دهد، مانند تعيين مدت زماني كه در آن اعضاي جنين تشكيل مي‌شود در اواخر قرن بيستم توسط علم جنين‌شناسي اين مطلب كشف شد كه لحم و عظام و سمع و بصر و اعضاي جنسي از هفته هفتم بارداري شروع به تشكيل شدن نموده و تا ماه ششم كامل مي‌شود. و اين مصداقي است براي قول رسول اكرم صلي الله عليه وسلم كه فرمود:

 


«اذا مرّ بالنطفه اثنتان و أربعون ليله بعث الله اليها ملكاً فصوّرها و خلق سمعها و بصرها و جلدها و لحمها و عظامها. ثم قال يا رب أذكر أم أنثي؟ فيقضي ربّك ماشاء و يكتب الملك»(10).

 

 

هر گاه چهل و دو شب از انعقاد نطفه بگذرد خداوند فرشته‌اي را مأمور مي‌كند تا آن را صورت نگاري كرده و گوش و چشم و پوست و گوشت و استخوان آن را بيافريند،سپس مي‌گويد پروردگارا، ‌او مرد باشد يا زن؟ و خداوند آنچه را كه بخواهد حكم مي‌دهد و فرشته مي‌نويسد.

 


بنابراين در بسياري از آيات قرآن اعجاز طبي در زمينه جنين‌شناسي پزشكي به خوبي مشهود است. در اينجا به بررسي اينگونه آيات پرداخته و پس از آوردن نظرات متفاوت در اين زمينه، به نقد و بررسي آنها پرداخته و نظر معتدل بيان خواهد شد. برخي از اينگونه آيات به خوبي نشانگر اعجاز طبي قرآن بوده و برخي ديگر، در چارچوب تعريف اعجاز قرار نمي‌گيرند فلذا مي‌توان از آنها به عنوان «شگفتيهاي آفرينش انسان درقرآن» ياد كرد .

 

 

چهارشنبه پانزدهم 6 1391 12:31
X