معرفی وبلاگ
حضرت آیت الله خامنه ای در نشست اندیشه های راهبردی ؛ نقش و سهم بانوان را در نظام اسلامی ممتاز و بی بدیل دانستند و خاطر نشان کردند : " نقش بانوان در دوران مبارزه پیروزی انقلاب اسلامی ، بعداز انقلاب بویژه دوره بسیار سخت دفاع مقدس و در عرصه های مختلف ، نقش مؤثر ، ممتاز و بی جایگزینی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست ." از نگاه رهبر انقلاب اسلامی ، اولین کسی که نقش و جایگاه ممتاز بانوان را درک کرد و زمینه ساز نقش افرینی برجسته زنان در عرصه های مختلف شد ، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود.
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
لينك دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 889140
تعداد نوشته ها : 1937
تعداد نظرات : 211
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

شير خشك,خواص شير خشك,تغذيه نوزادان

 

شير خشك براي كدام بچه ها واجب است؟

 

شير خشك - تصوير مادراني كه كلافه وارد آشپزخانه مي‌شوند و زير لب غر مي‌زنند و شيشه شير را با شيرخشك و آب‌ جوش پر مي‌كنند، از تكراري‌ترين صحنه‌ها در خانواده‌هايي است كه به تازگي صاحب نوزاد يا شيرخوار شده‌اند. عده‌اي از حاضران هم شايد سري به تاسف تكان بدهند چراكه بعضي از قديمي‌ها، شيرخشك دادن را نشانه كم‌تحملي مادر و نوعي سرباز زدن از نگهداري صحيح كودك مي‌دانستند. اين تفكرات و تصورات اين روزها با دلايل و توجيهات علمي رد شده است؛ شيرخشك دادن به گروه‌هايي از شيرخواران واجب است  اگر غير از اين باشد، رشد آن‌ها دچار اشكال مي‌شود. دكتر اكبر كوشانفر، متخصص كودكان و استاد دانشكده علوم پزشكي دانشگاه شهيد بهشتي تغذيه با شير خشك را براي 3 گروه از شيرخواران واجب و لازم مي‌داند.

 

چه گروه‌هايي نياز به اين تغذيه كمكي در اولين ماه‌هاي تولد دارند؟

بعضي از نوزادان قدرت مكيدن كافي ندارند و نمي‌توانند سينه مادر را تا زماني كه سير شوند بمكند. اين ضعف در آن‌ها باعث مي‌شود هميشه گرسنه باشند و گريه كنند. گروهي از نوزادان هم در 3 ماه اول به دلايل مختلف از جمله همان نداشتن قدرت كافي مكيدن، وزن نمي‌گيرند. اين موضوع رشد بچه‌ها را با اخلال مواجه مي‌كند. در اين شرايط پزشك متخصص مصرف شيرخشك را توصيه مي‌كند.  گروه سوم هم مادران شاغلي هستند كه نمي‌توانند در فاصله زماني‌هاي كوتاه به شيرخوار شير خودشان را بدهند. اين گروه هم ناگزيرند از شيرخشك استفاده كنند، هر چند كه بر اساس قانون، مادران تا 6 ماه حق استفاده از مرخصي استعلاجي را دارند. با وجود اين گاهي پيش از پايان اين مهلت سركار مي‌روند. اين 3 گروه از بچه‌ها براي اينكه گرسنگي نكشند و رشد طبيعي داشته باشند بايد از غذاهاي كمكي استفاده كنند و چون پيش از 6 ماهگي نمي‌توان از غذاهايي مانند فرني و حريره بادام استفاده كرد، بهترين گزينه شيرخشك است.

 

برخي خانواده‌ها استفاده از شيرخشك را غلط مي‌دانند و با هر مشكلي كه باشد تنها از شير مادر استفاده مي‌كنند. استفاده از اين ماده غذايي كمكي، از چه سني و در چه شرايطي مجاز و لازم است؟

بهترين تغذيه براي بچه شير مادر است و شكي در آن نيست؛ اين موضوعي است كه ما هميشه روي آن تاكيد مي‌كنيم. شير مادر از نظر دارا بودن انواع ويتامين‌ها و ريزمغذي‌ها براي بچه عالي است و بهترين تاثير مثبت را در رشد و نمو شيرخوار دارد. البته به شرط آن‌كه تغذيه مادر از مواد اوليه تازه و مناسب باشد. در شرايط عادي استفاده از غذاهاي كمكي بعد از 6 ماهگي است. اين ايده‌آل‌ترين شرايطي است كه براي يك شيرخوار وجود دارد اما گاهي ممكن است اتفاقاتي بروز كند كه شير مادر خشك شود يا براي تغذيه نوزاد كافي نباشد؛ در اين حالت تغذيه با شيرخشك توصيه مي‌شود. در حقيقت براي سه گروه از شيرخواران استفاده از شيرخشك پيش از 6 ماه توصيه مي‌شود.

  

شيرخشك‌هاي موجود در بازار تنوع زيادي دارند و مارك‌ها و برندهاي مختلفي آن‌ها را توليد مي‌كنند. آيا تفاوتي بين آن‌ها وجود دارد و برتري‌هاي نسبت به يكديگر دارند؟

توليد شيرخشك استانداردي دارد كه همه شركت‌ها موظفند آن را رعايت كنند و به همين دليل در اصل ماده غذايي تفاوتي با يكديگر ندارند. با وجود اين محصولاتي وارد بازار شده كه حاوي مواد پروبيوتيك يا امگا 3 است و براي بچه‌ها مفيد است. در غير اين صورت محصولات موجود تفاوت چنداني با يكديگر ندارند هرچند كه ممكن است بچه‌ها در پذيرش آن يكي را بر ديگري ترجيح دهند. با وجود اين وقتي شيرخوار به محصولي عادت مي‌كند، بهتر است همواره از همان مارك براي او تهيه شود. بهتر است نه مادر و نه شيرخوار خيلي به مصرف شيرخشك عادت نكنند چراكه پس از يك‌ سالگي مي‌توان از شير پاستوريزه براي تغذيه استفاده كرد كه به مراتب مفيدتر است.

 

جداي از مسائل بهداشتي و روش‌هاي شستن شيشه شير،‌ چطور بايد اين شيرخشك را به بچه‌ها داد؟ در حالت خوابيده يا نشسته؟‌

در حالت خوابيده كامل كه براي بچه‌ها خطرناك است. بهترين حالت شبيه زماني است كه مادران بچه را زير سينه مي‌گيرند. نه خوابيده است و نه نشسته. بچه در آغوش مادر احساس امنيت و آرامش مي‌كند و به به همين دليل برخي شيرخواران ساعت‌ها بدون آنكه شيري در سينه مادر باشد، آن را مي‌مكند و نمي‌خواهند از مادرشان جدا شوند. مادراني كه به هر دليلي به فرزندشان شيرخشك مي‌دهند بايد حواس‌شان  باشد كه اين حس را از شيرخوار نگيرند. او را در آغوش بگيرند و اجازه دهند در آرامش غذايش را بخورد. ضمن اينكه بايد شيشه را طوري بگيرند كه هوا همراه آن وارد دهان بچه نشود چراكه دل‌درد و دل‌پيچه برايش به همراه دارد.

 

بي‌شك استفاده از شيرخشك هم قاعده‌اي دارد. چه ميزان از اين ماده غذايي كمكي در روز براي شيرخواران توصيه مي‌شود؟

همانطور كه گفتم شيرخشك براي بچه‌هايي كه وزن نمي‌گيرند توصيه مي‌شود و ميزان مصرف آن به سن و كمبود وزن آنها بستگي دارد. در هر نوبت بين 60 تا 120 سي‌سي با توجه به شرايط شيرخوار توصيه مي‌شود. تعداد دفعات آن هم با توجه به تمايل و نياز مي‌تواند تا روزي سه نوبت افزايش پيدا كند. البته اين كار را نبايد سرخود انجام داد و ممكن است اضافه وزن نامناسبي به همراه داشته باشد. خانواده‌ها بايد حتما با متخصص در اين زمينه مشورت كنند.

 

شيرخواران از 6 ماهگي مي‌توانند غذاهاي ساده و سوپ بخورند. در اين زمان بايد مصرف شيرخشك را قطع كرد؟

اگر شيرخوار از مزه غذاهاي ساده‌اي كه پس از 6 ماهگي مصرف مي‌كند خوشش بيايد و با اشتياق و به ميزان لازم از آن بخورد، مي‌توان شيرخشك را قطع كرد. پس از 6 ماهگي بايد مصرف قطره‌هاي مولتي‌ويتامين و آهن را هم در برنامه غذايي آنها گنجاند. اگر مادران پس از قطع شيرخشك متوجه كاهش وزن و ثابت ماندن وزن شيرخوار شوند، مي‌توانند دوباره مصرف شيرخشك را با مشورت متخصص كودكان آغاز كنند.

 

مسافرت‌ها در فصل تابستان بيشتر مي‌شود و همان‌طور كه گفته شد بيماري‌هاي عفوني هم در اين زمان تشديد مي‌شوند. خانواده‌هايي كه شيرخوار دارند در سفر چه نكاتي را بايد رعايت كنند؟

اول اينكه همه وسايل را در ظروفي تميز با خود به مسافرت ببرند تا اگر در مسير امكان شست‌و‌شو نداشتند، مشكلي به وجود نيايد. نكته بعدي اينكه در هواي زمستان شيرخشك آماده را مي‌توان 4 تا 6 ساعت بيرون از يخچال نگهداري كرد و اگر مقصد سفر مناطق سردسيري است يا امكان حمل وسايل خنك‌كننده وجود دارد، مي‌توان شير خشك را آماده كرد و در طول مسير به راحتي به بچه خوراند. در غير اين صورت بايد هر لحظه كه شيرخوار گرسنه شد، شيرخشك را آماده كرد و به او داد. بهتر است آب جوش را از منزل همراه خود ببريد چرا كه معمولا در شهرها و استان‌هاي مختلف، آب املاحي دارد كه با جوشيدن از بين نمي‌روند و ممكن است باعث بيماري گروه‌هاي سني كوچك شود. اگر آب جوش به همراه داشته باشيد مي‌توانيد در داخل خودرو آماده و به بچه غذا بدهيد. باز هم تاكيد مي‌كنم اين كار بايد بعد از سيرشدن با شير مادر باشد. شير مادر نه در تابستان و نه در زمستان خراب نمي‌شود و آماده كردن آن هيچ دردسري ندارد.

 

در تابستان معمولا شيرخوارن دچار اسهال مي‌شوند و گفته مي‌شود در اين حالت بايد شيرخشك قطع شود. اين نظر درست است؟‌

اين حالت در مواردي ممكن است اسهال را تشديد يا طولاني‌تر كند اما موضوع اين است كه ما شيرخشك را براي بچه‌هايي تجويز مي‌كنيم كه به هر دليل با شير مادر سير نمي‌شوند. نمي‌توان وقتي بچه بيمار است او را گشنه نگه داشت و بايد با توجه به نياز او، از غذاي كمكي هم استفاده كرد. نكته مهم ديگري كه در تغذيه با شيرخشك مطرح است اين است كه بايد به بچه اجازه دهند تا جايي‌كه مي‌تواند از شير مادر بخورد و اگر سير نشد، از شيرخشك استفاده كنند. هيچ‌گاه شيرخشك اولين گزينه ما براي تغذيه نوزاد نيست مگر مادراني كه به دلايلي شيرشان خشك شده باشد. ضمن اين‌كه تغذيه با شير مادر، به خصوص در فصل تابستان، از ابتلا به بيماري‌هاي عفوني و انواع آلرژي جلوگيري مي‌كند.

 

 

 

پنج شنبه سیزدهم 7 1391 13:38

 

 

چرا بعضي بچه ها دير دندان در مي آورند؟

 

چرا بعضي بچه ها دير دندان در مي آورند؟

 

رويش دندان هاي شيري از حدود هشت ماهگي شروع مي شود و تا حدود ۲/۵ سالگي ادامه دارد. بسياري از والدين با نگراني از تاخير رشد دندان هاي فرزندشان، مي پرسند اين تاخير تا چه زماني طبيعي است.

 

بايد گفت عوامل متعددي بر رويش دندان ها تاثير مي گذارند. حركت رويشي دندان پس از آهكي شدن كامل تاج دندان، در حالي كه ريشه شروع به تشكيل مي كند درون فك به سمت دهان آغاز مي شود، بنابراين رشدونمو ريشه در حركت دندان ها بسيار مهم است. تغييرات پالپ (مجموعه رگ و عصب) دندان نيز عامل ديگري در رويش دندان ها محسوب مي شود. تغييرات در بافت همبند اطراف دندان، تغييرات در استخوان آلوئول فك و تغييرات در بافت انتهاي ريشه دندان نيز از همين عوامل هستند. شش ماه تاخير در رويش اين دندان ها، يعني شروع رويش اولين دندان در يك سال و دو ماهگي، نبايد والدين را نگران كند.

 

به طور معمول مداخله دندان پزشك براي رويش دندان ها حتي پس از اين سن نيز كمتر صورت مي گيرد. استفاده از وسايل پلاستيكي مخصوص مي تواند به تسريع در رويش دندان ها و كنار رفتن لثه از روي آن كمك كند. تاخير در رويش دندان هاي شيري نسبت به دائمي ها كمتر ديده مي شود. برخي بيماري ها يا عوامل ديگر در تاخير رويش دندان ها موثر هستند.

 

در دندان هاي دائمي عوامل ديگري نيز مانند مسير رويشي نادرست، دندان شيري انكيلوز (فك جوش)، سابقه ضربه به دندان شيري، سابقه درمان عصب دندان شيري، وجود دندان اضافه يا مواد استخواني شبيه دندان، وجود كيست، شكل و اندازه غيرطبيعي، جوش خوردن دو دندان مجاور به يكديگر و مشكلات ساختمان دندان، موثر هستند. لازم به ذكر است كه تاخير در رويش دندان هاي دائمي تا يك سال و نيم، گرچه نگران كننده نيست اما معاينات در اين گروه سني راحت تر و اقدامات مورد نياز، آسان تر است بنابراين معاينات به موقع مي تواند مفيد باشد.

 
منبع:روزنامه سلامت

 

 

دوشنبه بیست و هفتم 6 1391 11:24

وقتي نوزادتان بي دليل گريه مي كند!!

 

وقتي نوزادتان بي دليل گريه مي كند!!

 

هنگامي كه نوزادمان نه گرسنه است و نه خود را خيس كرده است ، ازكجا بفهميم كه براي چه چيزي گريه مي كند؟شايعترين و شناخته شده‌ترين علت، «گرسنگي» است.«خيس بودن» پوشك نوزاد هم او را ناراحت مي‌كند. گاهي اوقات «ادرار سوختگي» نوزاد آنچنان او را بي‌قرار و بي‌تاب مي‌كند كه خواب و آرامش را از او و پدر و مادرش سلب مي‌كند.مسائل گوارشي نوزاد مثل «كوليك‌هاي شبانه»، «نفخ شكم»، «ترش كردن و بالا آوردن شير» و «عدم دفع مدفوع» هم از علل گريه‌هاي ادامه‌دار برخي نوزادان است.در بعضي شرايط «احساس سرما يا گرما»، در نوزاد باعث ناراحتي و بي‌قراري مي‌شود. اما بعضي وقت‌ها هم جنبه‌هاي رواني تاثيرگذار مي‌شوند.مثلاً «عصبانيت يا استرس مادر» به نوزاد منتقل مي‌شود و آرامش او را به هم مي‌زند ديگر اينكه بي‌توجهي به خواست نوزاد و تعلل در پاسخ به نيازهاي او باعث «عصبانيت و خشم» او مي‌شود و به اصطلاح با پدر و مادر لج مي‌كند.اما بعضي وقت‌ها هم گريه نوزاد ناشي از «درد» يا «تب و بيماري» است كه حتماً بايد جدي گرفته شود تا خداي ناكرده پشيماني به بار نياورد!

 

 

چهارشنبه پانزدهم 6 1391 12:20
X