معرفی وبلاگ
حضرت آیت الله خامنه ای در نشست اندیشه های راهبردی ؛ نقش و سهم بانوان را در نظام اسلامی ممتاز و بی بدیل دانستند و خاطر نشان کردند : " نقش بانوان در دوران مبارزه پیروزی انقلاب اسلامی ، بعداز انقلاب بویژه دوره بسیار سخت دفاع مقدس و در عرصه های مختلف ، نقش مؤثر ، ممتاز و بی جایگزینی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست ." از نگاه رهبر انقلاب اسلامی ، اولین کسی که نقش و جایگاه ممتاز بانوان را درک کرد و زمینه ساز نقش افرینی برجسته زنان در عرصه های مختلف شد ، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود.
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
لينك دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 889157
تعداد نوشته ها : 1937
تعداد نظرات : 211
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

مقالات علمي,اطلاعات عمومي,دانستنيهاي علمي

 

چرا چشم قهوه‌اي‌ها قابل اعتمادترند؟

پژوهش جديد دانشگاه چارلز در پراگ نشان داده كه انسانهايي با چشمان قهوه‌اي از چشم آبي‌ها قابل اعتمادترند.

در اين پژوهش تصوير 40 زن و 40 مرد چشم قهوه‌اي و چشم‌آبي براي قضاوت در مورد ميزان قابل اعتماد بودن، جذابيت و تسلط آنها در برابر شركت‌كنندگان قرار گرفت كه نتايج نشان داد از نظر شركت‌كنندگان افراد چشم‌قهوه‌اي قابل اعتمادترند.
اين در حاليست كه هنگام نشان دادن تصاوير همان افراد چشم‌قهوه‌اي كه رنگ چشمانشان اين بار بصورت مصنوعي، آبي شده بود، شركت‌كنندگان ميزان قابل اعتماد بودن آنها را برابر تشخيص دادند.

اين پژوهش نشان داده كه كليد قابل اعتماد بودن در ويژگي‌هاي مشترك چهره افراد داراي چشم قهوه‌اي بوده و ارتباطي به رنگ چشم آنها ندارد.

براي مثال مردان داراي چشم قهوه‌اي از چهره‌هاي گردتر و چانه وسيعتر، دهان عريض‌تر با گوشه‌هاي رو به بالا، چشمان بزرگتر و ابروهاي نزديك به هم برخوردارند كه مردانه‌تر و از اين رو قابل اطمينان‌تر محسوب مي‌شوند.

در مقابل، مردان داراي چشمان آبي بيشتر از ويژگيهاي صوري مانند چشمان كوچكتر و دهاني با گوشه‌هاي رو به پايين برخوردارند كه ظاهري حيله‌گر به آنها مي‌دهد.
زنان داراي چشمان قهوه‌اي نيز مورد اعتماد بيشتري نسبت به چشم‌آبي‌هاي جنس خود بودند اما تفاوت آنها به چشمگيري مردان نبود.

اين پژوهش كه در مجله PLOS ONE منتشر شده، چنين نتيجه‌گيري كرده كه اگرچه چهره‌هايي با چشم قهوه‌اي از قضاوت خوش‌بينانه‌تر مخاطب، در مقايسه با چشم آبي‌ها برخوردارند، بخودي خود اين رنگ چشم نيست كه باعث برداشت قابل اعتماد بودن آنها شده، بلكه ويژگيهاي صوري است كه در اين افراد بيشتر ديده مي‌شود.

منبع:isna.ir

 

دسته ها : دانستني ها
دوشنبه بیست و پنجم 10 1391 14:51

فوايد جالب آب هندوانه


 

فوايد جالب آب هندوانه
 
 

هندوانه ويژه تقويت صفرا و ضد نقرس است. هندوانه هم ميوه و هم سبزي است يعني در واقع خواص هر دو را دارد و سرشار از بتاكاروتن و عامل ضد سرطان است....

آب هندوانه نشاط آور و ضد گرماست


هندوانه ويژه تقويت صفرا و ضد نقرس است. هندوانه هم ميوه و هم سبزي است يعني در واقع خواص هر دو را دارد و سرشار از بتاكاروتن و عامل ضد سرطان است.

در هر 100 گرم هندوانه 12 كالري وجود دارد، خربزه 21 كالري، بر خلاف آن‌چه در ضرب المثل ايراني شايع است كه مي‌گويد فكر نان كن كه خربزه آب است، اين ميوه چاق كننده و افراط در آن بيماري قند مي‌آورد. زادگاه هندوانه تاشكند بوده كه جزء ايران قديم است.هندوانه آب ميوه‌اي نشاط آور، ضد گرما، يك نوشابه فيزيولوژيك است. براي هر سني مفيد و گوارا و سازگاري دارد.95درصد وزن هندوانه آب است، اما سرشار از كليسم و پتاسيم، فسفر، منيزيم، آهن، روي، نيكل، فلور،؛ يد و مواد قندي و تلخه است.
 
طالبي، گرمگ، دستنبو، خربزه همگي هم خواص و فقط از نظر مقدار قند تفاوت دارند. تنها اختلاف اين ميوه‌ها در سازگاري و ذائقه و حاوي اسيدهاي آلي بودن كه در اين ميان هندوانه مقام والائي در امر تغذيه در زمان گرم سال دارد. اين ميوه‌ها همگي ادارآور، شستشوي اسيد اوريك، تميز كردن بافت‌هاي كليه بوده كه ايده آل براي بيماران نقرسي و رماتيسمي است.

از آنجا كه اين ميوه‌ها صفرا را به شدت تحريك مي‌كنند نبايد يك بار به مقدار زياد خورده شود، به‌ويژه در مورد خربزه و غيره صادق است. ضمن اين‌كه معده و روده را دچار اختلال مي‌كند. يك يا سه قاچ هندوانه يا خربزه و طالبي باندازه يك پرس استيك گوشت خوك يا گوساله صفرا را تحريك مي‌كند.هندوانه و ديگر ميوه‌هاي همين خانواده، بايد تك و تنها بدون مواد غذايي ديگر خورده شود. هرگز با ساير ميوه مخلوط نخوريد. نفخ شكم، دل درد، كوليت موقت به همراه دارد. افراد در خربزه و طالبي شيرين يا كامبوزه، عسلي مي‌تواند عامل ابتلا به بيماري قند شود.

 

 

سه شنبه یازدهم 7 1391 14:2

خوردن صبحانه,شكلات

 

 خوردن كيك شكلاتي در صبحانه وزن را كاهش مي دهد ...

 

تحقيقات جديد نشان مي دهد كه خوردن يك قطعه كيك شكلاتي در وعده صبحانه به كم شدن وزن بدن كمك مي كند.

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس به نقل از پايگاه علمي مديكال اكسپرس انگليس، پژوهشگران دريافتند كه خوردن كامل صبحانه به همراه يك قطعه كيك مي تواند به موفقيت افراد در كاستن از وزن خود كمك كند.

بر اساس اين يافته، خوردن يك قطعه كيك به عنوان بخشي از صبحانه كه حاوي ۶۰۰كالري انرژي به همراه پروتئين ها و كربوهيدراتها است، مي تواند به افراد رژيمي براي كاستن بيشتر از وزن خود و حفظ اين كاهش وزن به صورت طولاني مدت كمك كند.

تيم پژوهشگران گفتند: رمز اين كاهش وزن در سيري در صبح است زيرا سوخت و ساز بدن به بالاترين درجه خود مي رسد لذا انسان قدرت و توانمندي بيشتري براي كار داشته و مي تواند كالري زيادتري را در طول روز بسوزاند.

پژوهشگران افزودند: تلاش براي خودداري كامل از خوردن شيريني مي تواند نوعي اعتياد رواني به آنها در دراز مدت ايجاد كند و در نتيجه افزودن شيريني به صبحانه مي تواند تمايل فرد را به خوردن در طول روز كنترل كند.

اين پژوهش ۳۲ هفته اي نشان داد افرادي كه شيريني هايي مانند يك قطعه كيك شكلاتي به صبحانه خود اضافه كردند، توانستند چندين كيلو نسبت به كساني كه از خوردن شيريني پرهيز كردند، وزن خود را كاهش دهند و از آن مهمتر اين كاهش وزن را مدت طولاني تري حفظ كنند..... /   خبرگزارى فارس

 

 

پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 15:7

 6 دليل براي اينكه حتما شكلات بخوريد!

 

6 دليل براي اينكه حتما شكلات بخوريد!

 


1-شكلات سرشار از مواد معدني مي باشد.

 

گنجينه اي غني از فوايد است ! گاز گرفتن حتي يك تكه ي كوچك شكلات سياه پر از مواد معدني مانند منيزيم ، فسفر و همينطور پتاسيم ، آهن، زينك و ويتامين هاي ديگر از جمله گروه B مي باشد. همراه با يك رژيم غذايي متنوع، شكلات يك رژيم غذايي متعادل را ترويج مي دهد. در انتخاب خود توجه كنيد: يك شكلات سياه واقعي را انتخاب كنيد و بيسكويئت هاي كاكائويي و ديگر دسرهاي خيلي شيرين را فراموش كنيد زيرا ارزش غذايي ندارند...

 

 

2-شكلات واقعي ضد افسردگي است.

 

شكلات براي روحيه خيلي خوب است و بگذاريد اينطور باشد! چرا؟ اولاً به دليل اين كه يك ماده ي معدني شناخته شده به نام منيزيوم و آرامش بخش در آن وجود دارد و براي انتقال تكانه هاي عصبي در مغز مهم است. همچنين به دليل آن كه غني از تئوبرومين است، كه يك محرك است، اما تيرامين و فنيلتيلامين، دو ماده ي نزديك به آمفتامين ها در مغز كه به افزايش اثرات انتقال دهنده هاي عصبي اقدام مي كنند. داشتن اين خصوصيات شكلات را به يك داروي ضد افسردگي طبيعي بدل كرده است.

 

 

3-شكلات به از بين رفتن چين و چروك كمك مي كند.

 

شكلات سياه جزو 10 تا از بهترين غذاهاي جواني است ! كاكائو در واقع يكي از غني ترين منابع غذايي از فلاونوئيدها و بخصوص در كاتشين ها ست، كه خواص آنتي اكسيداني خوبي براي آن ها شناخته شده است. براي درو كردن اين فوايد بي شمار ، بدون احساس گناه خودتان را از گاز زدن به شكلاتي سرشار از كاكائو محروم نكنيد ، زيرا به شما كمك مي كند بدني جوانترو پويا تر در طولاني مدت داشته باشيد، مراقب باشيد كه اگرشكلات شيري يا شكلات سفيد باشد كاكائو حاوي آن مقدار خيلي كمي فلاونوئيدها دارا است.

 

 

4-شكلات درجلوگيري از بيماري هاي قلبي كمك مي كند.

 

فلاونوئيدها در كاكائو و شكلات سياه نقش سودمندي در حمايت از بيماري هاي قلبي و عروقي دارد. در واقع كلسترول بد خون را پايين مي آورن دو از كشش ديواره هاي رگ هاي خون بدن محافظت مي كنند . اين هم دليل ديگري براي اين كه شكلات بيشتري بخوريد !

 

 

5-شكلات مانع از فشار خون بالا مي شود.

 

اين ماده ي غذايي مانع از بالا رفتن فشار خون مي شود. غني از فلاونوئيدهاست ، در واقع به طور قابل توجهي فشار خون را پايين مي آورد و به ثبات فشار خون كمك مي كند. شكلات سياه از ديابت نوع دوم جلوگيري مي كند .

 

 

6-شكلات چاق نمي كند.

 

سرشار از چربي و كربوهيدرات است ، شكلات به طور متوسط حاوي 500 كالري در هر 100 گرم مي باشد. كالري بسياري دارد ولي نبايد از رژيم غذايي تان حذفش كنيد. شكلات سياه ويتامين هاي بسيار قوي دارد. هر روز گاز زدن به شكلات باعث مي شود مواد غذايي بي فايده و پر كالري نخوريد و با اين كار هم كالري لازم را بدست آورده ايد و هم همراه آن از ساير فوايد شكلات بهره برده ايد و در ضمن، ديگر سراغ ساير خوردني هاي چاق كننده نمي رويد.

 

 

دسته ها : دانستني ها
پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 15:2

علت دير بيدار شدن , نحوه زود بيدار شدن

 

چرا بيدار شدن از خواب سخت ترين كار جهان است ؟

 

همه ما براي بيدار شدن در هنگام صبح احتياج به كمك داريم. براي بعضي‌ها صداي بلند زنگ ساعت مي‌تواند مفيد باشد و بعضي ديگر هم تا يك فنجان بزرگ چاي يا فهوه غليظ ننوشند نمي‌توانند خود را از بستر گرم و نرم رختخواب رها كنند. حدود 62 درصد از مردم بين 15 دقيقه تا يك ساعت زمان احتياج دارند تا به طور كامل هوشياري خود را به دست بياورند و آماده انجام كارهاي روزانه خود شوند. اما چرا اين‌گونه است؟ تعدادي از متخصصان علوم خواب به اين سوال پاسخ داده‌اند.

 

چرا براي تعدادي از مردم بيدار شدن از خواب سخت‌ترين كار جهان است؟

 

چرا سخت است از رختخواب بيرون بيايم؟

 

اگر هنگام صبح با سختي از خواب بيدار مي‌شويد و با تمام وجود آرزو مي‌كنيد كه كاش يك ساعت ديگر را مي‌توانستيد در تختخواب خود سپري كنيد، بايد به دنبال دو دليل اصلي باشيد:

 

1- به احتمال بسيار زياد شما دچار كمبود خواب هستيد و در طول شب گذشته كمتر از ميزان توصيه شده توسط كارشناسان يعني بين هفت تا هشت ساعت خوابيده‌ايد.

 

2- شايد هم اين موضوع ناشي از به‌هم‌خوردن ريتم طبيعي بدن شما باشد.

 

بدن انسان به شدت به يكنواختي و برنامه‌ريزي علاقه دارد. علت بسياري از خستگي‌ها در هنگام صبح اين است كه ما براي خواب خود برنامه مشخصي نداريم. يعني در ساعت مشخصي به رختخواب نمي‌رويم و در زمان مشخصي هم از خواب بيدار نمي‌شويم. اين در حالي است كه بدن داراي يك ساعت طبيعي بسيار دقيق است كه از چند ساعت قبل از بيدار شدن به تدريج بدن را براي اين كار آماده مي‌كند. اين حالت را مي‌توان با روشن شدن كامپيوتر مقايسه كرد.

 

زماني‌كه شما دكمه روشن شدن كامپيوتر خود را فشار مي‌دهيد، براي مدتي صداهايي از داخل آن مي‌شنويد. چند صفحه مختلف روي صفحه نمايش نشان داده مي‌شوند و سرانجام زماني‌كه كامپيوتر مراحل آماده‌سازي خود را طي كرد، تصوير روي مانيتور نمايش داده مي‌شود. بدن انسان هم در هنگام بيدار شدن شرايطي مشابه با اين كامپيوتر دارد و اگر مراحل آماده‌سازي به درستي انجام نشود، آن‌گاه كسالت، خستگي، خواب‌آلودگي و حتي بيماري به سراغ فرد مي‌آيد.

 

از چند ساعت قبل از بيدار شدن ،خواب انسان سبك‌تر مي‌شود، دماي بدن به تدريج بالا مي‌رود و هورمون‌هايي در بدن تزريق مي‌شوند كه انرژي لازم را براي بيدار شدن از خواب فراهم مي‌كنند. اما اگر خوابيدن و بيدار شدن شما نظم نداشته باشد، بدن نمي‌تواند زمان بلند شدن را تخمين بزند و مراحل آماده‌سازي به درستي انجام نمي‌شود.

 

به اين ترتيب صداي زنگ ساعت شما در فضاي خانه بلند مي‌شود اما شما هنوز براي بيدار شدن آماده نيستيد و به همين دليل احساس خستگي و خواب‌آلودگي مي‌كنيد. البته اگر تاكنون خواب منظمي نداشتيد، خيلي نگران نباشيد زيرا به راحتي مي‌توان ساعت بدن را تنظيم كرد. اگر هر شب در يك ساعت مشخص به رختخواب برويد و حتي در روزهاي تعطيل در يك ساعت مشخص بيدار شويد بعد از چند هفته، ساعت بدن شما هم تنظيم مي‌شود.

 

به همين دليل است كه بعضي از مردم هميشه پنج دقيقه قبل از به صدا درآمدن زنگ ساعت از خواب بيدار مي‌شوند. فعاليت‌هاي بيولوژيكي در اين افراد به خوبي تنظيم شده است و بدن آنها درست راس ساعت مشخص از خواب بيدار مي‌شود.

 

دوباره نخوابيد

 

اكثريت آدم‌ها بعد از شنيدن صداي زنگ ساعت دكمه روي آن را فشار مي‌دهند تا بين 10 تا 20 دقيقه ديگر بخوابند اما به اعتقاد كارشناسان اين بدترين كاري است كه يك نفر ممكن است در هنگام صبح انجام دهد. علت اين موضوع را بايد در نياز بدن به ساعات قبل از بيداري جست‌وجو كرد كه در آن ما براي بيدار شدن از خواب آماده مي‌شويم. در حين ساعات آماده‌سازي خواب انسان سبك‌تر مي‌شود تا بتواند راحت‌تر از خواب بلند شود.

 

اما اگر شما بعد از بيدار شدن، باز هم بعد از شنيدن صداي زنگ ساعت، آن را خاموش كرده و بخوابيد، ممكن است خواب شما عميق شده و باز هم به مراحل قبل از آماده‌سازي بازگرديد. شما قرار نيست در حين خواب عميق از خواب بيدار شويد، بلكه خواب شما بايد به تدريج سبك شده و سپس در مرحله آخر آماده‌سازي چشمان خود را باز كنيد.

 

نور را به خانه دعوت كنيد

 

بيدار شدن و خوابيدن‌هاي مكرر در هنگام صبح تنظيم بدن را به هم مي‌ريزد و حتي ممكن است باعث شود شما در كل روز احساس كسلي، سرگيجه، ناهوشياري و خواب‌آلودگي داشته باشيد. به همين دليل كارشناسان معتقدند، بهتر است ساعت خود را درست در زماني تنظيم كنيد كه تصميم داريد از خواب بلند شويد و به اين ترتيب ديگر نتوانيد به خودتان وقت اضافه براي خوابيدن بدهيد.

 

همچنين بهتر است به محض بيدار شدن از خواب، پرده‌هاي خانه را كنار بزنيد تا نور آفتاب به داخل اتاق‌تان وارد شود. نور آفتاب به طور طبيعي ساعت داخلي را به كار مي‌اندازد و به بدن اعلام مي‌كند كه هنگام صبح فرا رسيده است.

 

اين يك هشدار است

 

تغيير حالت از خواب به بيداري وضعيت بسيار استرس‌زا و پرفشاري را براي بدن فراهم مي‌كند. با اينكه شما در هنگام خواب كاملا بي‌حركت و آرام هستيد اما تغييرات زيادي در بدن شما در حال رخ دادن است. براي مثال دماي بدن شما به تدريج كاهش پيدا مي‌كند و فشار خون‌تان كم مي‌شود. زماني‌كه فرد بيدار مي‌شود، بدن به طور ناگهاني احتياج به فعاليت بيشتري دارد. به همين دليل قلب بايد شديدتر از قبل شروع به كار كند و جريان خون در بدن سرعت بگيرد.

 

در حقيقت بدن براي آنكه خود را با اين تغييرات وفق دهد احتياج به زمان دارد و درست به همين دليل است كه اكثر حملات قلبي در هنگام صبح رخ مي‌دهند. اگر يك لخته كوچك در رگ‌هاي خوني شما قرار گرفته باشد، افزايش فشار خون بعد از بيداري ممكن است باعث حركت آن به بخش‌هاي حساس شده و خطر ابتلا به سكته مغزي يا حمله قلبي را افزايش دهد.

 

با خورشيد قهر نكنيد

 

تقريبا همه انسان‌ها روز فعال هستند. اين به آن معناست كه آنها در هنگام شب مي‌خوابند و در هنگام روز به كار و فعاليت مي‌پردازند. همه ما داراي يك سيستم تنظيم‌كننده 24 ساعته هستيم كه احساس خواب‌آلودگي يا شادابي و فعاليت را در بدن ما تنظيم مي‌كند. به طور طبيعي اين سيستم بر اساس طلوع و غروب آفتاب تنظيم مي‌شود.

 

گيرنده‌هاي حساس نوري كه در داخل چشم انسان قرار گرفته‌اند، به طور مرتب پيام‌هايي را به مغز و ساعت بدن مي‌فرستند تا آن را تنظيم كنند. اگر شما هم مانند بسياري ديگر از مردم در هنگام خوابيدن يا بيدار شدن مشكل داريد، ضروري است كه زماني از روز خود را در بيرون از خانه سپري كنيد.

 

زماني‌كه شما به نور خورشيد نگاه مي‌كنيد، درست مانند آن است كه بدن‌تان به يك ساعت ديواري نگاه مي‌كند تا كارهاي روزانه خود را تنظيم كند. در حقيقت ساعت بدن مي‌تواند با نگاه كردن به نور آفتاب خود را با وقت محلي منطقه‌اي كه شما در آن به سر مي‌بريد تنظيم كند. حال مي‌توان توضيح داد كه چرا بدن شما بعد از وارد شدن به يك كشور ديگر به راحتي خود را با ساعت آنجا تنظيم مي‌كند و حتي با وجود اختلاف ساعت، شما در آن كشور هم راس ساعتي كه به آن عادت كرده‌ايد، از خواب بيدار مي‌شويد؟

 

يكي از مشكلات زندگي امروزي اين است كه بسياري از ما به اندازه كافي از نور خورشيد بهره نمي‌گيريم. خصوصا در فصل زمستان شما مجبوريد در تاريكي از خواب بيدار شده و به سركار برويد. تعداد زيادي از ما با مترو به سر كار مي‌رويم و در محيط كار نيز تا تاريك شدن هوا در يك اتاق به سر مي‌بريم. در هنگام شب هم در تاريكي به خانه باز مي‌گرديم و به اين ترتيب فقط چند دقيقه در معرض نور خورشيد قرار مي‌گيريم.

 

ژنتيك خودتان را بشناسيد

 

تقريبا 10 درصد از مردم خوابي مشابه با مرغ و خروس دارند. آنها خيلي زود به رختخواب مي‌روند و صبح‌ها هم زود از خواب بيدار مي‌شوند. بعضي ديگر هم مانند جغدها زندگي مي‌كنند كه دوست دارند تا ساعت‌ها بعد از نيمه شب بيدار بمانند و صبح روز بعد با ساعت زندگي خانه خود كلنجار بروند. بقيه مردم هم حالتي بينابين دارند و رفتارهايي مشابه با هر دو گروه از خود نشان مي‌دهند. بعضي از مردم اصولا براي زندگي صبح آفريده نشده‌اند.

 

آنها در هنگام صبح احساس گيجي، كندي، بداخلاقي و كم‌تحركي دارند كه اين حالت‌ها مي‌تواند تا دو ساعت و حتي بيشتر ادامه پيدا كند. اما بعضي ديگر مانند فنر از رختخواب خود بلند مي‌شوند و سراغ كارهاي خود مي‌روند. دانشمندان معتقدند اين تفاوت‌ها كاملا ژنتيكي است و شما مي‌توانيد مشابه آنها را در بين پدر و مادرها و فرزندان آنها ببينيد. ايده‌آل‌ترين حالت براي هر شخص اين است كه بتواند زندگي و كار خود را با اين خصوصيات ژنتيكي تنظيم كند. براي مثال افرادي كه خواب‌شان مانند جغدهاست در مشاغلي مانند نگهباني در شب، پرستاري، پذيرش هتل‌ها و مانند آنها موفق‌تر هستند و در عوض گروه ديگر بايد به دنبال مشاغلي باشند كه در صبح زود آغاز مي‌شود.

 

 

 

دسته ها : دانستني ها
پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 14:56

تفاوت زن و مرد در ادارك از منظر قرآن

 

براي اثبات تفاوت ادراكي زن و مرد، به آيه (أَوَ مَن يُنَشَّأُ فِي الْحِلْيَةِ وَ هُوَ فِي الْخِصَامِ غَيْرُ مُبِين) (زخرف: 18) (آيا كسي ]را شريك خدا قرار مي دهند[ كه در زر و زيور پرورش يافته و در مجادله بيانش روشن نيست)استدلال شده است.اين يكي ازآياتي است كه درباره ميل و علاقه شديد زن به زينت مورد استدلال و بحث واقع شده.

علّامه طباطبائي در تفسير اين آيه، مي نويسد: خداوند متعال اين دو صفت (پرورش در زينت و عدم توانايي بر استدلال و محاجّه) را براي زن ذكر كرده; زيرا جنس زن طبيعتاً از احساسات و عواطف سرشاري برخوردار و نيروي تعقّل او در قياس با مرد ضعيف تر است و جنس مرد به عكس اين است. از روشن ترين نشانه هاي عواطف سرشار زن، ميل و گرايش او به زيور و زينت و عدم توانايي و ضعف او در مقام بيان دليل و حجّت است كه مبتني بر نيروي عقلاني است. 21

وي از اين آيه وابستگي زياد زن به زيور و زينت را استفاده مي كند و همين را نشانه فزوني عواطف و احساسات در زنان مي داند. او ويژگي اصلي زنان را برخورداري از عواطف و احساسات سرشار و ضعف تعقّل در مقايسه با مرد دانسته و بر اين باور است كه دو صفت در زنان مظهر اين ويژگي هستند: نخست علاقه شديد به زيور و زينت كه از جمله (أَوَ مَن يُنَشَّأُ فِي الْحِلْيَةِ)استفاده مي شود و دوم عدم توانايي بر بيان مقصود خويش در استدلال و برهان كه جمله (وَ هُوَ فِي الْخِصَامِ غَيْرُ مُبِين) بر آن دلالت دارد. وي علت ويژگي دوم را چنين بيان مي كند: «استدلال و برهان نيازمند نيروي عقلاني زياد است كه زنان در مقايسه با مردان، در اين امر ضعيف ترند.»

زن نمي تواند مكنونات خويش ر ا در منازعه ها و مجادله ها بيان و اظهار كند. نه اينكه زن توان احتجاج ندارد يا نيروي استدلالش كم است، بلكه زن منطق و استدلال را به كار مي گيرد، اما قدرت اظهار ندارد. آنچه باعث مي شود زنان نتوانند مكنونات خود را در مقام استدلال و محاجّه بيان كنند و مانع حرف زدن آن ها مي شود، شدت احساسات و عواطف آنان است. احساسات و عواطف شديد زن از ادامه سخن گفتن وي مانع مي شوند. زن با شروع به سخن در مجادله، شديداً دچار احساس شده، گريه مي كند يا سخن در گلويش مي ماند و توان بيان آن را ندارد. بنابراين، با اين تفسير و معنا هماهنگي خوبي بين جمله صدر (أَوَ مَن يُنَشَّأُ فِي الْحِلْيَةِ) و جمله ذيل (وَ هُوَ فِي الْخِصَامِ غَيْرُ مُبِين) برقرار مي شود. در اين صورت، معناي آيه اين است كه شما كساني را شريك خداوند مي پنداريد كه از احساسات و عواطف زيادي برخوردارند و قادر بر بيان مكنونات و مطالب خويش نيستند. اگر «خصام» به معناي «پيكار» باشد، معنا چنين مي شود كه شما كساني را شريك خدا قرار مي دهيد كه داراي احساسات و عواطف شديد هستند، در جنگ و كشمكش هم نمي توانند شركت كنند; چرا كه عاطفه و احساسات زياد با كشتن و دعوا كردن، كه لازمه نزاع است، سازگار نيست.

در نتيجه مي توان گفت:

الف. زنان عواطف و احساسات بيشتري در مقايسه با مردان دارند.

ب. در نزاع هاي لفظي و فيزيكي ضعيف هستند كه اين از عواطف و احساسات بيشتر آنان ناشي شده است.

2. براي استدلال به فزوني درك عقلاني مردان، بسياري از مفسّران به آيه (الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَي النِّسَاء بِمَا فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلَي بَعْض وَبِمَا أَنفَقُواْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ)(نساء: 34)، كه بيانگر نقش مديريتي مرد در خانواده است، تمسّك كرده اند. با توجه به اينكه انجام نقش مديريتي در خانواده نيازمند نگرشي منطقي و خردمندانه به قضايا در امور زندگي است، گذاشتن چنين مسئوليتي در كانون خانواده بر عهده مرد، از رجحان نوع مردان در برخورداري از اين نگرش حكايت مي كند.

خلاصه آنكه مفسّران زيادي جمله (بِمَا فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلَي بَعْض)را، كه بر وجود تفاوت بين زن و مرد دلالت مي كند، بر همين نكته حمل نموده اند. با تكيه بر تحليل حكم مديريت مردان در خانواده، مي توان گفت: از ديدگاه قرآن، بين زن و مرد نوعي تفاوت ادراكي وجود دارد.

در تبيين منشأ اين اختلاف، برخي اصرار دارند كه اين تفاوت از ضعف و كاستي در قدرت ادراكي زنان ناشي مي شود و برخي عوامل ديگري را در آن مؤثر مي دانند.

آيت الله مصباح اين تبيين را مي پذيرند كه تسلّط بر خود، ضبط و مهار عواطف و احساسات، شرط اول تفكر صحيح و سنجش و داوري درست است و زن در اين زمينه آسيب پذيرتر و ناتوان تر است; زيرا شدت عاطفه در زنان مانعي جدّي از نگرش عقلاني به مسئله است، اما مرد چون عواطف ضعيف تري دارد، با سهولت بيشتري مي تواند بر خود تسلّط يابد و با فرو نشاندن گرد و غباري كه عواطف و احساسات برمي انگيزند، به روشني و وضوح واقعيات را ببيند و از سر واقع بيني حكم و داوري كند. به تعبير ديگر، تفكر واقع بينانه و ژرف نگرانه و درست فقط در فضاي خالي از عواطف و احساسات روي مي نمايد. بنابراين، پيش از هر كار، بايد اين عوامل مزاحم را از صحنه خارج كرد. در زن، اين طرد و اخراج با دشواري بسيار صورت مي پذيرد و در مرد، با صعوبت كمتر. اينكه قدرت تعقّل در مرد بيشتر است ناشي از قوّت خود مرد نيست، بلكه معلول صفت دشمنان تعقّل در اوست. 22

در واقع، مي توان گفت: قدرت تعقّل در هر دو جنس وجود دارد، ولي در مرد به لحاظ اينكه مانع كمتر مي باشد، اقتضاي تعقّل بيشتر است. مطالب به دست آمده در علوم جديد نيز اين توجيه را تأييد مي كنند. اين علوم عوامل متعددي را در تفاوت ادراك مؤثر مي دانند. از جمله اين عوامل، علاقه و رغبت هاي شخص ادراك كننده است. 23

گرايش قوي تر زنان به امور عاطفي و احساس سبب مي شود از ميان محرّك هاي گوناگون، كه در برابرشان ايجاد مي شود و پديده ادراك در واقع پاسخ گويي به آن محرّك هاست، به محرّكي پاسخ گويند كه تناسب و سنخيت بيشتري با روح حساس و عاطفي شان دارد. در نتيجه، عاطفي بودن جنس مؤنث موجب مي گردد كانون توجه وي به امور مناسب و همسو با عواطف جلب گردد، در حالي كه مردان كمتر عاطفي اند و تأثيرگذاري اين عامل در آنان ضعيف تر است. تأثير اين تفاوت، گوناگوني ادراك مرد و زن را در پي دارد.

  

شنبه یازدهم 6 1391 12:3
X