معرفی وبلاگ
حضرت آیت الله خامنه ای در نشست اندیشه های راهبردی ؛ نقش و سهم بانوان را در نظام اسلامی ممتاز و بی بدیل دانستند و خاطر نشان کردند : " نقش بانوان در دوران مبارزه پیروزی انقلاب اسلامی ، بعداز انقلاب بویژه دوره بسیار سخت دفاع مقدس و در عرصه های مختلف ، نقش مؤثر ، ممتاز و بی جایگزینی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست ." از نگاه رهبر انقلاب اسلامی ، اولین کسی که نقش و جایگاه ممتاز بانوان را درک کرد و زمینه ساز نقش افرینی برجسته زنان در عرصه های مختلف شد ، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود.
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
لينك دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 889205
تعداد نوشته ها : 1937
تعداد نظرات : 211
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

 

 

رژيمي براي كاهش وزن گناهان

 

 

خيلي از ما هنگامي كه حس مي كنيم كمي چاق شده ايم و اضافه وزن داريم سريعا به فكر چاره مي افتيم تا وزن خود را كاهش دهيم . اما شايد هرگز فكر نكنيم كه گناهان ما چقدر وزن دارد؟ تا چه وزني نرمال است؟ و چه وزني از آن ها ما را در بحران قرار خواهد داد؟

 

ما بايد كمي به فكر اين گناهان چاق شده مان باشيم اگر كمي بنشينيم و حساب كتاب كنيم تا حدودي مي توانيم وزنشان را تخمين بزنيم ، نبايد بگذاريم اينقدر رشد كند و چاق شود كه نتوانيم تحملش كنيم و كمر انسانيتمان را بشكند .

 

خوب هم مي دانيم كه دير يا زود بايد برداريمش بر كولمان بگذاريم و راهي سفري پر خوف و خطر شويم ، حالا چطور ممكن است بتوانيم با اين غول بي شاخ و دم كه سوارمان شده از پلي كه به اندازه مو باريك است و به اندازه شمشير برنده گذشت؟ اين امكان ندارد با هيچ محاسبه رياضي هم جور در نمي آيد اين سقوط حتمي است. پس هر چه سريعتر بايد يا خود ، درماني برايش پيدا كنيم يا به يك متخصص مراجعه كرده و بخواهيم كمكمان كند .

 


اولين چيزي كه لازم است بدان ملتزم شود اين است كه از افسار گسيختگي خود جلوگيري كند و بدون هيچ قيد و شرطي سرگرم لذتهاي جسمي و شهوات بدني نباشد و خود را بزرگتر از آن بداند كه زندگي مادي را هدف بپندارد

 

اما چيزي كه حتما بايد در دست داشته باشيم ترازوئيست كه عملكردمان را با آن ارزيابي كنيم ببينيم در يك زمان مشخص مثلا چقدر كاهش وزن گناه داشته ايم كه آن هم مشخص است كتاب خدا و سيره اولياي دينش بهترين سنجش و ميزان است.

 

و يك نكته اي كه در اين موازين به آن اشاره شده . بسيار هم مورد تأكيد است روزه است كه در كم كردن قامت نتراشيده گناهان حكم چاقويي تيز را دارد كه سريعا آن ها را كنده و جدا مي كند .

 

فايده ي روزه، تقواست و آن خود سودي است كه عايد خود شما مي شود و فايده ي داشتن تقوا مطلبي است كه احدي در آن شك ندارد چون هر انساني به فطرت خود اين معنا را درك مي كند كه اگر بخواهد به عالم طهارت و رفعت متصل شود و به مقام بلند كمال و روحانيت ارتقاء يابد. اولين چيزي كه لازم است بدان ملتزم شود اين است كه از افسار گسيختگي خود جلوگيري كند و بدون هيچ قيد و شرطي سرگرم لذتهاي جسمي و شهوات بدني نباشد و خود را بزرگتر از آن بداند كه زندگي مادي را هدف بپندارد.

 

سخن كوتاه آنكه از هر چيزي كه او را از پروردگار تبارك و تعالي مشغول سازد بپرهيزد و اين تقوا تنها از راه روزه و خودداري از شهوات به دست مي آيد و نزديكترين راه و مؤثرترين رژيم معنوي و عمومي ترين آن بطوري كه همه ي مردم و همه ي اعصار بتوانند از آن بهره مند شوند و نيز هم اهل آخرت از آن رژيم سود ببرد و هم شكم بارگان اهل دنيا عبارت است از خود داري از شهوتي كه همه ي مردم در همه ي اعصار متبلوي بدانند و آن عبارت است از شهوت شكم از خوردن و آشاميدن و شهوت جنسي كه اگر مدتي از اين سه چيز پرهيز كنند و اين ورزش را تمرين نمايند به تدريج نيروي خويشتن داري از گناهان در آنان قوت مي گيرد و نيز به تدريج بر اراده ي خود مسلط مي شوند آنوقت در برابر هر گناهي عنان اختيار از كف نمي دهند و نيز در تقرب به خداي سبحان دچار سستي نمي گردند . چون پر واضح است كسي كه خدا را در دعوتش به اجتناب از خوردن و نوشيدن و عمل جنسي كه امري مباح است اجابت مي كند قهرا ً در اجابت دعوت به اجتناب از گناهان و نا فرمانيها شنواتر و مطيع تر خواهد بود ] (1)

 

وقتي انسان يك ماه كارهاي مباح را به فرمان حق تعالي به راحتي ترك مي كند پس اين قدرت را دارد كه حرام را كنار بگذارد؛ هر چه اجتناب از معاصي بيشتر شود و اغيار از خانه ي دل بيرون روند صاحب اصلي كه همان پروردگار باشد در آن مسكن مي گزيند . القلب حرم الله فلا تسكن في حرم الله الا الله وقتي دل جايگاه رب شد آنگاه تنها در راستاي رضاي خالقش گام بر مي دارد و اين اطاعت محض او را به لقاء الله خواهد رساند .

 

در حديث معراج است كه خداوند فرمود : يا احمد (صلي الله عليه و آله و سلم ) آيا مي داني كه ميراث روزه چيست ؟ عرض كرد : نه . فرمود : ميراث روزه كم خوراكي و كم گويي است سپس فرمود : سكوت مورث حكمت مي شود و حكمت مورث معرفت و معرفت مورث يقين است و چون به مرتبه ي يقين برسد باكي ندارد كه چگونه بر او مي گذرد ! به سختي يا به آساني . براي او متفاوت نيست و اين مقام صاحبان رضاست . (2)


مؤمن براي بهره برداري از ماه مبارك رمضان در دو ماه رجب و شعبان روح خود را جلا داده و آماده ي ايستادن برسكوي پرش ( ماه مبارك رمضان ) مي شود . از يك طرفي عبادات متنوعي كه در ماه مبارك رمضان وارد شده و از طرف ديگر پرهيز از خور و خواب و شهوت ( حتي حلال ) اثر وضعي بسيار مطلوبي بر روح مؤمن مي گذارد كه مهمترين آن اجتناب از گناه است

 

در حديث قدسي در مورد مقام كساني كه به رضاي الهي رسيده اند آمده است : هر كس بر وفق رضاي من عمل كند مداومت و ملازمت بر سه چيز را به او بدهم اول آنكه با شكري آشنايش مي كنم كه ديگر مانند شكر ديگران آميخته با جهل نباشد و قلبش را آنچنان از ياد خودم پر كنم كه ديگر جايي براي نسيان در آن نباشد و آنچنان از محبت خودم پر كنم كه ديگر جايي براي محبت مخلوقها در آن نماند آنوقت است كه وقتي به من محبت مي ورزد به او محبت مي ورزم و چشم دلش را به سوي جلالم باز مي كنم و ديگر هيچ سري از اسرار خلقتم را از او مخفي نمي دارم و در تاريكيهاي شب و روز با او راز مي گويم آنچنان كه ديگر مجالي براي سخن گفتن با مخلوقين و نشست و برخاست با آنان برايش نماند سخن خود و ملائكه ام را به گوشش مي شنوانم و با آن اسرار كه از خلق خود پوشانده ام آشنايش سازم (3)

 

نكته ي مهم ديگري كه بايد به آن توجه كرد تقويت اراده در ماه مبارك رمضان است . اكثر ما بدليل ضعف در عزم و اراده به معصيت گرفتار شده و به همين جهت از حضرت حق دور مي شويم . مؤمن در ماه مبارك رمضان در مي يابد و مي چشد كه نه تنها مي تواند از حرام اجتناب كند بلكه حتي اراده ي او چنان قوي مي شود كه از برخي حلالها نيز چشم پوشي مي كند

 

مؤمن براي بهره برداري از ماه مبارك رمضان در دو ماه رجب و شعبان روح خود را جلا داده و آماده ي ايستادن برسكوي پرش ( ماه مبارك رمضان ) مي شود . از يك طرفي عبادات متنوعي كه در ماه مبارك رمضان وارد شده و از طرف ديگر پرهيز از خور و خواب و شهوت (حتي حلال) اثر وضعي بسيار مطلوبي بر روح مؤمن مي گذارد كه مهمترين آن اجتناب از گناه است؛ لذا وقتي ظرف دل مؤمن از نجاست گناه پاك شود و بر اين امر استقامت كند كم كم محبت خداوند در چنين دلي جاي خواهد گرفت .

 

نكته ي مهم ديگري كه بايد به آن توجه كرد تقويت اراده در ماه مبارك رمضان است . اكثر ما بدليل ضعف در عزم و اراده به معصيت گرفتار شده و به همين جهت از حضرت حق دور مي شويم . مؤمن در ماه مبارك رمضان در مي يابد و مي چشد كه نه تنها مي تواند از حرام اجتناب كند بلكه حتي اراده ي او چنان قوي مي شود كه از برخي حلالها نيز چشم پوشي مي كند . لذا اگر به حركت در اين مسير ادامه دهد و بر قوت اراده ي خويش بيافزايد مي تواند به بهترين مدارج معنوي و مراتب عاليه ي سلوك رسيده و به قرب حق نائل آيد .

 

الهي توفيق عبوديت و بندگي خويش را كه كليد رستگاري است نصيب همه ي ما بفرما .

 

 

دسته ها : راههاي آمرزش
سه شنبه هفدهم 5 1391 14:39
X