معرفی وبلاگ
حضرت آیت الله خامنه ای در نشست اندیشه های راهبردی ؛ نقش و سهم بانوان را در نظام اسلامی ممتاز و بی بدیل دانستند و خاطر نشان کردند : " نقش بانوان در دوران مبارزه پیروزی انقلاب اسلامی ، بعداز انقلاب بویژه دوره بسیار سخت دفاع مقدس و در عرصه های مختلف ، نقش مؤثر ، ممتاز و بی جایگزینی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست ." از نگاه رهبر انقلاب اسلامی ، اولین کسی که نقش و جایگاه ممتاز بانوان را درک کرد و زمینه ساز نقش افرینی برجسته زنان در عرصه های مختلف شد ، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود.
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
لينك دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 889145
تعداد نوشته ها : 1937
تعداد نظرات : 211
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

 

 

اين هم يك دسته بندي تصويري كه نشون ميده هر ماده غذايي را چند وقت ميشه توي فريزر نگه داشت و كدوم ها را همينجوري توي كابينت.

امروز وقت خونه تكوني آشپزخونه است خانوما! يه سر به يخچال فريزر و كابينت ها بزنيد و تاريخ مصرف گذشته ها را سريع دور بريزيد. 

 

 

شنبه بیست و ششم 12 1391 10:54

اگر خسته هستيد، بخوانيد!

 


شما با چند راهكار ساده اما كارآمد آشنا خواهيد شد كه با رعايت آن‌ها مي‌توانيد انرژي بيشتري داشته باشيد و كمتر خسته شويد.


 

 
خستگيبدن ما با تبديل كردن انواع غذاها به گلوكز (قند ساده)، انرژي مورد نياز روزانه‌اش را كسب مي‌كند. به همين خاطر، بعد از مدتي گرسنگي يا تشنگي شديد، خسته و بي‌رمق مي‌شويم و حس مي‌كنيم كه قند خون مان كاهش يافته است.

بدن ما از طريق جذب انواع مواد مغذي (چربي‌ها، پروتئين‌ها و كربوهيدرات‌ها يا قندها)، سوخت مورد نيازش را تأمين مي‌كند و اگر ما درست غذا بخوريم و بدانيم كه داريم چه مي‌خوريم، مي‌توانيم اين سوخت را به تدريج وارد بدن كنيم تا سطح قندخون مان ظرف مدت كوتاهي بعد از غذا خوردن، دوباره پايين نيايد و مجبور نشويم غذاي ديگري بخوريم و دچار اضافه وزن شويم.

شما با چند راهكار ساده اما كارآمد آشنا خواهيد شد كه با رعايت آن‌ها مي‌توانيد سوخت كمتري را وارد بدن تان كنيد و در عوض، انرژي بيشتري داشته باشيد.

 

»» تعادل را در دريافت انرژي رعايت كنيد

اصلاً لازم نيست براي افزايش انرژي يا جلوگيري از اضافه شدن وزن تان، يك برنامه غذايي سخت و عجيب و غريب را ترتيب دهيد. فقط كافي است همان مواد غذايي مفيدي را كه تا حالا مي‌خورديد، در زماني مناسب و به اندازه مصرف كنيد.

اگر قرار است امروز در خانه بمانيد و كار زيادي هم نداريد و در نتيجه بدن تان به انرژي بالايي نياز ندارد، حجم ناهارتان را كم كنيد و به جاي شير و بيسكوييت در ميان وعده، يك يا دو وعده ميوه يا يك ليوان دوغ كم نمك بخوريد.

بدن شما ماشين نيست كه برنامه‌اي از پيش نوشته شده، به او بدهيد؛ پس شما مي‌توانيد با توجه به نياز و فعاليت روزانه‌تان، حجم وعده‌هاي غذايي‌تان را نيز كم يا زياد كنيد.

»»‌ هيچ وعده‌اي را حذف نكنيد

خيلي‌ها به خصوص آن‌هايي كه قصد لاغر شدن دارند، به راحتي مصرف صبحانه، ناهار يا حتي ميان‌وعده‌هايشان را حذف مي‌كنند و نمي‌دانند كه اين كار نه تنها آن‌ها را لاغر نمي‌كند، بلكه باعث افزايش وزن شان هم مي‌شود!

كساني كه مدام خسته‌اند و ضعف دارند، بايد يك آزمايش خون بدهند و اگر ديدند ضعف شان به خاطر كم‌خوني است، به جاي پرخوري، يك رژيم متناسب با وضعيتشان بگيرند و مصرف آهن را در رژيم روزانه‌شان بيشتر كنند.

وقتي شما يك وعده غذايي يا ميان وعده را حذف مي‌كنيد، ميل و اشتهايتان به غذاهاي چرب و شيرين در وعده بعدي بيشتر مي‌شود و بدون هيچ كنترلي در وعده‌هاي بعدي، غذا مي‌خوريد. به همين دليل، متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند روزي 5 وعده غذا (اصلي و ميان وعده) بخوريد؛ حتي اگر يكي، دو تا از اين وعده‌ها سالاد بدون سس يا انواع ميوه يا يك ليوان شير كم‌چرب باشد.

 

»» كالري دريافتيتان را بين وعده‌ها تقسيم كنيد

كالري مورد نياز بدن، با توجه به سن، جنس و فعاليت روزانه بدن تعيين مي‌شود كه اين كالري بايد به تدريج و به صورت متناسب از صبح تا شب وارد بدن شود. اگر فرض كنيم كه نياز روزانه بدن ما 1400 كيلوكالري در روز است، بهتر است در هر يك از وعده‌هاي صبحانه، ناهار و شام، 400 كيلوكالري (روي هم 1200 كيلوكالري) و در ميان وعده‌ها هر كدام 100 كيلوكالري (روي هم 200 كيلوكالري) دريافت كنيم.

 

چاقي

 

اگر اضافه‌وزن داريد، توقعتان را پايين بياوريد

بيشتر افرادي كه اضافه وزن دارند و تصميم مي‌گيرند لاغر شوند، دوست دارند كه يك‌شبه، ره صد ساله را بپيمايند و به همين خاطر، حجم زيادي از كالري دريافتي روزانه‌شان را پايين مي‌آورند.

كم كردن ناگهاني انرژي دريافتي روزانه، باعث خستگي، بي‌حوصلگي و عصبي شدن افراد مي‌شود. به همين خاطر، اغلب متخصصان رژيم درماني توصيه مي‌كنند كه بيشتر از يك درصد از وزن تان را در هفته كم نكنيد تا انرژي‌تان تحليل نرود و برنامه رژيم تان را نيمه‌كاره رها نكنيد. هميشه يادتان باشد كه بايد به اندازه نياز بدن تان انرژي دريافت كنيد تا سالم بمانيد.

 

»»‌ آب پرتقال بنوشيد

نوشيدن مقادير مناسبي از آب مركبات، به خصوص آب پرتقال، باعث دريافت ميزان قابل‌قبولي از ويتامين C مي‌شود. از آنجا كه يكي از وظايف ارزشمند ويتامين C در بدن، سوزاندن چربي‌ها و تبديل آن‌ها به انرژي است، شما مي‌توانيد با نوشيدن يك ليوان آب پرتقال به عنوان ميان وعده، هم انرژي لازم را از ميان‌وعده‌تان كسب كنيد و هم جلوي تجمع چربي‌ها را بگيريد. فقط حواستان باشد كه به اين آب‌ميوه طبيعي، شكر و نمك اضافه نكنيد. توت‌فرنگي، كيوي و طالبي هم از ديگر منابع خوب ويتامين C هستند كه مي‌توانيد آن‌ها را جايگزين آب پرتقال كنيد.

 

اگر ضعف داريد آزمايش بدهيد

خيلي‌ها، به خصوص بعضي خانم‌ها، پس از كمي كار كردن خسته مي‌شوند و به اصطلاح خودشان، دست و پايشان ديگر جان ندارد! آن‌ها براي به دست آوردن دوباره انرژي، به مصرف خوراكي‌هاي مختلف و شيرين روي مي‌آورند و با اين كارشان، نه تنها انرژي از دست رفته خود را جبران نمي‌كنند؛ بلكه روز به‌روز هم چاق‌تر مي‌شوند.

انرژي بدن شما بعد از 7 تا 8 ساعت خواب، حسابي پايين مي‌آيد و تنها چاره جبران اين كاهش انرژي، خوردن يك صبحانه، آن هم از نوع مفصل است.

 

كساني كه مدام خسته‌اند و ضعف دارند، بايد يك آزمايش خون بدهند و اگر ديدند ضعف شان به خاطر كم‌خوني است، به جاي پرخوري، يك رژيم متناسب با وضعيتشان بگيرند و مصرف آهن را در رژيم روزانه‌شان بيشتر كنند؛ مثلاً به جاي غذاهاي خيلي شيرين، گوشت قرمز، اسفناج يا عدس بخورند.

 

»» صبحانه مفصل بخوريد

انرژي بدن شما بعد از 7 تا 8 ساعت خواب، حسابي پايين مي‌آيد و تنها چاره جبران اين كاهش انرژي، خوردن يك صبحانه، آن هم از نوع مفصل است.

شما مي‌توانيد با خوردن يك صبحانه درست و حسابي مثل تخم‌مرغ آب‌پز با نان سبوس‌دار يا نان سبوس‌دار با عسل و كنجد و چيزهايي شبيه اين‌ها، انرژي‌تان را تا پيش از وعده ناهار تأمين كنيد و با خوردن يك ميان وعده سبك مثل يك ليوان شير كم‌چرب، ميل و ولع خود را براي صرف ناهار بيش ‌از اندازه، كنترل كنيد.

در ضمن، خوردن صبحانه كامل به شما اجازه نمي‌دهد كه وسوسه خوردن انواع هله‌هوله‌هاي پركالري در ميانه روز به سراغتان بيايد و به اين طريق ديگر دچار اضافه وزن هم نمي‌شويد.

 

 

ميان وعده هاي شور

»» در انتخاب ميان ‌وعده‌هايتان دقت كنيد

همان‌طور كه تا اينجا متوجه شديد، مصرف ميان وعده براي كنترل اشتها و جلوگيري از پرخوري در وعده‌هاي اصلي غذا بسيار اهميت دارد، اما مهم‌تر از آن، انتخاب يك خوراكي مناسب و انرژي‌زاست كه بتواند براي بدنمان مفيد باشد.

ما به هيچ‌وجه مصرف خوراكي‌هايي مثل لبنيات پرچرب، چيپس، پفك و ساير تنقلات چرب و شور و پركالري را براي ميان وعده‌ها توصيه نمي‌كنيم و در عوض به شما پيشنهاد مي‌كنيم كه سيب آغشته به كره بادام‌زميني، شير يا دوغ كم‌چرب، سالاد ميوه، سالاد هويج، كلم و گوجه‌فرنگي يا انواع مغزهاي خام را در ميان‌وعده‌هايتان امتحان كنيد. اين‌طوري، مي‌توانيد انرژي مورد نياز روزانه‌تان را از يك راه درست به دست آوريد و نگران اضافه وزن هم نباشيد.

 

»» اگر بعد از ظهرها ورزش مي‌كنيد، عصرانه‌تان را مفصل‌تر بخوريد

خيلي‌ها عادت دارند كه بعد از ظهرها براي پياده‌روي يا دويدن به پارك بروند، يا پس از ساعت كاري‌شان در يك باشگاه ورزشي ثبت‌نام مي‌كنند كه كمي در روز تحرك داشته باشند. بنابراين، امكان گرسنگي اين افراد در اواخر روز و ميلشان به شام بسيار بيشتر از سايرين است. پس ما به همه آن‌هايي كه اهل ورزش بعد از ظهر هستند، پيشنهاد مي‌كنيم كه يك عصرانه مفصل بخورند تا هم انرژي بعد از ظهر تا شب شان را به دست آورند، و هم اينكه شام را سبك‌تر ميل كنند و راحت‌تر بخوابند. اين عصرانه مفصل مي‌تواند انواع نان‌هاي سبوس‌دار همراه يك پياله ماست كم‌چرب اما چكيده، يا يك عدد سيب‌زميني پخته شده با كمي كره بادام‌زميني و نان باشد.

 

 

كوچك كردن شكم در 6 هفته!

 

 


 

هرگاه اسم رژيم مي‌آيد، ممكن است در ابتدا چيز سختي به نظر برسد، در صورتي كه اصلاً اين‌گونه نيست. منظور از رژيم، نخوردن نيست كه كاري سخت باشد بلكه رژيم يعني درست خوردن.

 


 
 
كوچك كردن شكم در 6 هفته!

 

تناسب اندام هم به شما زيبايي مي‌بخشد و هم سلامتي. در اكثر آقايان و خانم‌هايي كه مشكل چربي شكم دارند، كه تعداد آن‌ها بسيار زياد است، يك باور غلط مشترك وجود دارد و آن باور اين است كه فكر مي‌كنند براي از بين بردن چربي‌هاي شكم و پهلو، بايد حركات ورزشي مربوط به اين نواحي را انجام دهند، در حالي كه كاملاً اشتباه است.

شما براي از بين بردن چربي‌هاي شكم و پهلو بايد از تمرينات هوازي استفاده كنيد. مثل تمرينات دويدن، پياده‌روي تند، دوچرخه ثابت، تردميل و … البته انجام ورزش‌هاي شكم نيز لازم است، اما در درجه دوم اهميت قرار دارد. در واقع براي آب كردن چربي‌هاي شكم بايد 3 كار را همزمان انجام داد.

 

»»»  نبردي آسان با چربي‌هاي شكم و پهلو

 

رژيم غذايي، ورزش هوازي و تمرينات براي تقويت عضلات شكم

 

شرط اول: رژيم غذايي

هرگاه اسم رژيم مي‌آيد، ممكن است در ابتدا چيز سختي به نظر برسد در صورتي كه اصلاً اين‌گونه نيست. منظور از رژيم، نخوردن نيست كه كاري سخت باشد بلكه رژيم يعني درست خوردن. لازم نيست خيلي رژيم سفت و سختي را رعايت كنيد، چرا كه در اين برنامه 6 هفته‌اي براي آب كردن شكم، از ورزش هم استفاده مي‌شود. پس صرفاً كارهاي زير را ظرف اين 6 هفته انجام دهيد:

اول: سرخ كردني و روغن را به مدت 6 هفته فراموش كنيد.

دوم: از هر نوع ماده قندي مصنوعي مثل آب نبات، قند و شكلات پرهيز كنيد.

سوم: مصرف مواد نشاسته‌اي مثل نان، برنج، سيب زميني و… را در حد توان به حداقل رسانده و مصرف آب را به حداكثر برسانيد.

چهارم: هنگام گرسنگي سعي كنيد بيشتر از ميوه و سبزيجات استفاده كنيد.

شايد بسياري از شما عزيزان از دست دادن چربي شكم و پهلو برايتان بيشتر از جنبه زيبايي مهم باشد، اما چيزي كه اهميت بيشتري دارد مسئله سلامتي است تا زيبايي.

 

 

شرط دوم: ورزش هوازي

 

 

ورزش‌هاي هوازي اثرات بسيار مفيدي در سلامت قلب و عروق دارند و همچنين باعث از بين بردن چربي‌هاي بدن مي‌شوند. ما در اين برنامه 6 هفته‌اي، بيشتر نيازمند اثرات چربي سوزي آن‌ها هستيم.

در اين 6 هفته كافي است شما حداقل هفته‌اي 5 روز و به مدت يك ساعت، ورزش‌هاي هوازي انجام دهيد. اگر در ابتداي كار، روزي يك ساعت برايتان دشوار است از روزي 15 دقيقه شروع كنيد و هر يك تا دو روز يك‌بار، مقدار آن را 5 تا 10 دقيقه افزايش دهيد تا به روزي يك ساعت برسيد. از تمام ورزش‌هاي هوازي به منظور چربي سوزي در اين برنامه 6 هفته‌اي مي‌توان استفاده كرد، اما ورزش‌هايي كه كارايي بهتري براي چربي سوزي شما دارد عبارتند از: پياده روي خيلي تند، دويدن آرام، تردميل و دوچرخه ثابت.

 

كوچك كردن شكم در 6 هفته!

 

 

 

 

 

 

 

شرط سوم: تمرينات شكم

هدف اين قسمت از برنامه اين است كه عضلات شكم شما فرم زيبايي بگيرند و قوام آن‌ها افزايش يابد. بنابراين وقتي چربي‌هاي شكم شما (توسط رژيم غذايي و برنامه ورزشي هوازي) آب شدند، عضلات زير آن‌ها فرم يافته و زيبا مي‌شوند و اين همان چيزي است كه بنام عضلات 6 تكه‌اي شكم ناميده مي‌شود. پس براي قوام گرفتن و زيبا كردن عضلات شكم، هفته‌اي 4 نوبت و در هر نوبت تمرينات زير را انجام دهيد:

دراز و نشست: روي زمين به پشت دراز بكشيد و در حالي كه دست‌هايتان پشت سر است، از كمر خم شده و تا حدي بالا بياييد كه آرنجتان به زانوهايتان كه خم هستند بخورند. اين حركت را هر جلسه 3 نوبت و در هر نوبت، حداقل 20 تكرار انجام دهيد.

پا دوچرخه: روي زمين دراز بكشيد، دست‌ها پشت سر، زانو خم و ساق موازي با سطح زمين باشد. سپس حركاتي شبيه به دوچرخه سواري را در هوا با پاها انجام دهيد. اين حركت را نيز هر جلسه 3 نوبت و هر نوبت 3 دقيقه انجام دهيد.

بالا آوردن پاها در حالت خوابيده: در حالت خوابيده به پشت پاهايتان را به صورت مستقيم بالا بياوريد تا حدي كه استخوان باسن از زمين بلند شود. سپس به آرامي پاها را به موقعيت اول برگردانيد. اين حركت را نيز هر جلسه 3 نوبت و در هر نوبت حداقل 20 تكرار انجام دهيد.

با انجام دقيق برنامه‌هاي بالا مطمئن باشيد كه ظرف 6 هفته و چه بسا كمتر، چربي‌هاي شكم را به ميزان زيادي از دست خواهيد داد و اين موضوع را به وضوح در سايز دور كمر مشاهده خواهيد كرد.

شايد بسياري از شما عزيزان از دست دادن چربي شكم و پهلو برايتان بيشتر از جنبه زيبايي مهم باشد، اما چيزي كه اهميت بيشتري دارد مسئله سلامتي است تا زيبايي. اگر شما چربي‌هايتان را از بين نبريد، رفته رفته و با افزايش سن، نه تنها از بين بردن آن‌ها سخت‌تر مي‌شود، بلكه خطر ابتلا به بيماري‌هاي زيادي مثل ديابت، فشار خون، بيماري قلبي، سرطان و… در شما افزايش مي‌يابد. پس از همين حالا شروع كنيد، اراده به خرج دهيد، مصمم و جدي باشيد تا به نتيجه برسيد.

 

 

سه شنبه پانزدهم 12 1391 10:17

ضررات گوشت قرمز , فوايد گوشت قرمز

 

زياده روي در مصرف گوشت قرمز، عمر را كوتاه مي كند ...

 

پژوهش ها نشان مي دهد: زياده روي در مصرف گوشت قرمز مي تواند عمر انسان را كوتاه كند.

به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه كرمانشاه، تحقيق در خصوص ۳۷ هزار مرد و ۸۳ هزار زن نشان داد كه به طور كلي مصرف يك وعده گوشت قرمز طي روز خطر مرگ را تا ۱۲ درصد افزايش مي دهد، اگر مصرف گوشت قرمز به شكل فراورده باشد اين رقم تا ۲۰ درصد افزايش مي يابد. اين در حالي است كه با خوردن گوشت ماهي تا ۷ درصد، گوشت ماكيان تا ۱۴ درصد، مغزها تا ۱۹ درصد، لبنيات كم چرب ۱۰ درصد و حبوبات تا ۱۴ درصد خطر مرگ كاهش مي يابد.

دكتر «فرانك هيو»، از دانشكده بهداشت عمومي هارواد و نويسنده اصلي پژوهش انجام شده در اين خصوص مي گويد: بايد به سمت رژيم هاي غذايي گياهي پيش برويم، زيرا در پيشگيري از بروز انواع بيماري هاي مزمن و نيز مرگ زودرس نقش دارد.

پژوهشگران با اشاره به يافته هاي پژوهشي اظهار كردند: گوشت قرمز منبع اصلي پروتئين براي بسياري از مصرف كنندگان است، اما بايد توجه داشت كه اين نوع از گوشت بستر را براي ابتلاي مصرف كننده به بيماري هاي قلبي عروقي، ديابت و انواع مختلفي از سرطان آماده مي كند.

در حالي كه گوشت قرمز فرد را براي ابتلا به انواع سرطان و بيماري هاي قلبي آماده مي كند، گوشت ماهي و ماكيان بر طول عمر انسان مي افزايد.

نتايج اين تحقيق در «Archives of Internal Medicine» منتشر شده است.... /

خبرگزارى ايسنا

 

 

سه شنبه شانزدهم 8 1391 11:52

يبوست, تغذيه سالم, كاهش استرس

 

غذاي ضد استرس هم داريم؟!

 

اسباب كشي، كنكور، فوت نزديكان، كار فشرده و تمام مسايلي كه در طول روز باعث استرس و تنيدگي هاي ذهني ما مي شوند، كم نيستند.

در اين ميان، مديريت استرس براي برخي افراد آسان است اما در برخي ديگر عامل بروز بسيار ناراحتي ها ازجمله يبوست، بي اشتهايي و پراشتهايي عصبي مي شود.

شايد برايتان جالب باشد كه بدانيد با تغذيه صحيح مي توان تا حدودي عوارض استرس هاي روزانه را كم كرد. گفت و گو دكتر تيرنگ نيستاني، متخصص تغذيه و رژيم درماني و دانشيار انستيتو تحقيقات تغذيه كشور و دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در اين زمينه بخوانيد:

 

*آقاي دكتر! آيا از طريق تغذيه مي توان استرس را كاهش داد؟


استرس يا تغيير وضعيت رواني فرد چه در جهت مثبت چه در جهت منفي، معمولا در اثر عوامل محيطي بروز مي كند و اگر اين عوامل شديد با شند، نبايد انتظار داشت كه با تمهيدات تغذيه اي فردي ناآرام را به فردي آرام و مدير تبديل كرد. ما هيچ گونه غذاي جادويي نداريم كه فردي را كه در شرايط استرس زا قرار مي گيرد و زندگي اش دچار خدشه و دشواري شده، درمان كند.

 

*يعني تنوع تغذيه تاثيري در حالت هاي رواني ما ندارد؟


البته كه دارد ولي در اين راستا دو مساله قابل توجه را بايد درنظر گرفت؛ اول اينكه عادت بدغذايي و تغذيه نادرست مي تواند توان ذهني را در مواجهه با عوامل استرس زا كاهش دهد و درنتيجه مديريت شرايط استرس زا خدشه دار مي شود و اين مساله به ضرر فرد است. دوم آنكه تغذيه خوب و درست به فرد كمك مي كند از حداكثر توانايي رواني و جسمي خود بهره بگيرد و با شرايط استرس زا بهترين مقابله را داشته باشد.

 

*مهم ترين اصول تغذيه اي كه در اين رابطه بايد رعايت كنيم، كدامند؟


مهم ترين اصل، داشتن نظم غذايي است زيرا بي نظيمي غذايي خود استرس زاست. داشتن تنوع غذايي اصل مهم ديگر است. براي آنكه به كمك مواد غذايي مصرفي بخواهيم توان بالقوه ذهني مان را افزايش دهيم بايد تنوع غذايي مان را رعايت كنيم زيرا توزيع مواد مغذي در خوراكي ها گسترده است.

 

*آيا غير از اين عادت ها، ماده غذايي خاصي بيش از سايرين مي تواند موثر باشد؟


ميوه و سبزي ها به خصوص انواع رنگي شان، منابع غذايي كربوهيدارت هاي پيچيده، املاح معدني و برخي دمنوش ها.

 

*خوردن ميوه و سبزي چه ارتباطي با كاهش استرس دارد؟


ميوه و سبزي ها غني از ويتامين ها، آنتي اكسيدان ها و فيتوكميكال ها (مواد شيميايي حياتي با منشاء حياتي) هستند كه به تقويت سيستم ايمني كمك مي كنند و كاهش استرس ناشي از بيماري و ساير استرس ها را در پي دارند.

 

*از ميان ميوه ها و سبزي ها كدام يك بهترند؟


تمام ميوه ها و سبزي ها مفيد هستند اما آواكادو به دليل تركيبي كه دارد، شادي از اين لحاظ مثال زدني باشد. اين ميوه چرب گرمسيري به دليل داشتن اسيدهاي چرب خاص و پتاسيم به كنترل فشارخون كه در شرايط استرس زا بالا مي رود، كمك مي كند. پتاسيم برخلاف سديم كه عموم مردم آن را به عنوان بالابرنده فشارخون مي شناسند روي قطر رگ ها تاثير مي گذارد و فشار خون را پايين مي آورد.البته ممكن است هركسي از طعم آواكادو به عنوان ميوه خوشش نيايد ولي مي توان در تهيه سالاد از آن استفاده كرد.

درصورتي كه اين ميوه با تركيب استثنايي اش در دسترس نبود، مي توان از موز كه حاوي پتاسيم و روغن زيتون كه سرشار از اسيدهاي چرب ضروري است استفاده كرد.

 

*اشاره اي به كربوهيدارت هاي پيچيده كرديد. اين موضوع درمورد كربوهيدارت هاي ساده هم صدق مي كند؟


نه، درواقع هرچه قندهاي ساده بيشتري صرف كنيم، قند خون سريع بالا و نهايتا پايين مي آيد. با افت قند خون برخي هورمون ها نظير هورمون استرس در بدن ترشح مي شوند تا قند را حفظ كنند و حالتي شبيه شرايط و حالت هاي استرس در ما رخ مي دهد. در اين شرايط معمولا خانم ها تصور مي كنند فشارشان پايين است و سعي مي كنند شيريني بخ ورند تا آرامش خود را بازيابند. به مرور شخصي كه اين رويه را پيش مي گيرد به مواد قندي معتاد مي شود و با آن آرامش مي يابد. اثر اين موضوع به خصوص در كساني كه نمود استرس در آنها به شكل اضطراب است، بيشتر ديده مي شود.

 

*كربوهيدارت هاي پيچيده چطور به كاهش استرس كمك مي كنند؟


اين نوع از كربوهيدرات ها، قند خون را دير بالا مي برند و دير هم پايين مي آورند درنتيجه هورمون هاي استرس در بدن ترشح نمي شوند.

 

*وقتي فرداي با شيريني آرامش مي يابد چه راهكاري توصيه مي كنيد تا اين عادت را ترك كند؟


ميان وعده ها در اين بين نقش مهمي ايفا مي كنند. بهترين ميان وعده باري اين افراد نان است چون هم كربوهيدرات پيچيده دارد و هم اينكه افراد مع مولا تنها در شرايط گرسنه بودن آن را مصرف مي كنند برخلاف شيريني كه فرد از روي هوس آن را مي خورد.

 

* املاح معدني چه نقشي در كاهش استرس دارند؟


املاح به خصوص پتاسيم، روي، مس و آهن در سيستم هاي آنزيماتيك شركت دارند و بودنشان در بيوسنتز ميانجي هاي عصبي ضروري است. كمبود اين املاح به خصوص آهن در كاهش توانايي هاي ذهني موثر است و در ضمن مي تواند توان فرد را در مقابل بسياري از عوامل استرس زا كاهش دهند.

 

* چه مواد غذايي مناسبي بخوريم كه حاوي اين املاح باشند؟


به طور كلي، املاح معدني در گوشت ها، غلات و... موجودند اما مغزدانه ها منحصر به فردترند و در يك بسته بندي خاص حاوي عناصر معدني با برخي ويتامين ها مانند E.B و اسيدهاي چرب ضروري هستند. مغزها، هيچ كدام بر ديگري ارجح نيستند و بايد تنوع را در برنامه غذايي شان رعايت كرد ولي به عنوان پيشنهاد بايد بگويم برخي از مغزها مثل بادام زميني و با دام بيشتر توصيه مي شوند.

 

* از دمنوش ها كداميك بهترند و چرا؟

در طب سنتي گفته مي شود برخي دمنوش ها به خصوص بابونه در تخفيف اضطراب و خواب آرام موثرند. اين موضوع بيشتر از لحاظ تجربي به اثبات رسيده تا اينكه جنبه علمي داشته با شد ولي حتي اگر تركيب هاي آنها به تخفيف حالت هاي تنيدگي كمك نكند، آنتي كاسيدان هايشان در سلامت كامل بدن تاثيرگذار است.

 

* چاي چطور؟


گفته مي شود چاي به دليل كافئين و تاثيري كه روي ضربان قلب و قواي دماغي دارد بهتر است در شرايط استرس آور مصرف نشود اما به نظر بنده، مصرف متعادل آن يعني حداكثر 4 فنجان در روز مي تواند آرامش بخش باشد.

 

* آيا مواد غذايي استرس آور يا تشديدكننده اين حالت هم داريم؟


غير از قندهاي ساده و كافئين زياد كه به آن اشاره كرديم، الكل هم برخلاف حس آرام بخشي ابتدايي اي كه دارد، محرك دستگاه عصبي و قلب و عروق است.

 

* از مواد غذايي كه بگذريم، استرس گاهي باعث يبوست مي شود! با اين مشكل چه كنيم؟

درست است. البته بايد از 2 بعد به اين موضوع نگاه كرد؛ گاهي حالت رواني فرد روي سيستم عصبي و حركت هاي روده تاثير مي گذارد و باعث يبوست مي شود ولي در برخي شرايط، حالت رواني روي الگوي غذايي و نظم غذايي فرد تاثير مي گذارد. در حالت دوم با تنظيم برنامه غذايي و مصرف بيشتر ميوه و سبزي مي توان از اين مساله پيشگيري يا آن را برطرف كرد اما در حالت اول فرد بايد روش هاي مديريت مواجهه با شرايط استرس زا را بياموزد.

 

* براي افرادي كه در اين شرايط دچار بي اشتهايي يا پراشتهايي عصبي مي شوند چه توصيه اي داريد؟

اين دو موضوع به درمان هاي رواين نياز دارند. بعد از آنكه فرد از سوي روان پزشك تحت درمان قرار گرفت مي توان برنامه غذايي او را اصلاح كرد.


منبع : Salamatnews.com  

 

 

 

دسته ها : بهداشت تغذيه
پنج شنبه بیستم 7 1391 12:1

مواد غذايي براي افزايش بهره هوشي

 
بهره هوشي افراد به عوامل متعددي وابسته است و يكي از همين عوامل به خورد و خوراك روزانه افراد باز مي گردد. به اين معني است كه خوردن مواد غذايي خاص مي تواند باعث كاهش يا افزايش بهره هوشي شود. همانطور كه قبلا در سالم زي خوانديد، برخي از مواد غذايي منجر به كاهش راندمان مغز مي گردند. در اين مطلب قصد داريم تا شما را با مواد غذايي آشنا كنيم كه باعث مي شوند تا فردي باهوش تر باشيد.

 

تقويت حافظه, اسيد چرب, غذاهاي دريايي

 

۱- غلات سبوس دار


مواد غذايي تهيه شده از غلات سبوس دار كه به آرامي هضم مي شوند، سوخت مورد نياز براي مغز شما را تامين مي كنند. با اينكه مغز شما تنها سه درصد از وزن بدنتان را شامل مي شود، بيش از ۲۰ درصد انرژي شما را مصرف مي كند. منابع غني انرژي را مي توان در آرد گندم سبوس دار، برنج قهوه اي و ديگر غلاتي كه به همراه سبوس پخت مي شوند يافت.

 

تقويت حافظه, اسيد چرب, غذاهاي دريايي

 

۲- انواع توت

آنتي اكسيدان هاي موجود در توت ها موجب مي شوند تا شما حافظه اي قوي تر و قدرت هماهنگي بالاتري را در اختيار داشته باشيد.

 

تقويت حافظه, اسيد چرب, غذاهاي دريايي

 

۳- شكلات تلخ و قهوه 


 در كل به خاطر داشته باشيد كه مواد حاوي آنتي اكسيدان به جز خاصيت ضد سرطاني شان، جزو مواد مفيد براي مغز شما محسوب مي شوند. شكلات و قهوه هم از اين قاعده مستثني نيستند و مصرف آنها به سلامت بيشتر مغز كمك مي كند.

 

تقويت حافظه, اسيد چرب, غذاهاي دريايي

 

۴- غذاهاي دريايي 


 حتما امگا۳ را ميشناسيد. اسيد چربي اي كه يكي از اركان اصلي سلامت قلب و عروقي به شمار مي رود. امگا۳ موجب مي شود تا سلول هاي مغز شما بهتر حفاظت شوند. شما مي توانيد با خوردن غذاهاي دريايي چرب، سلامت مغز خود را تامين كنيد. البته به خاطر داشته باشيد كه مصرف بيش از حد غذاي دريايي ممكن است منجر به مسموم شدن به واسطه جيوه موجود در بدن ماهي گردد.

 

 

دسته ها : بهداشت تغذيه
دوشنبه هفدهم 7 1391 15:43

ترفندهايي براي رهايي از چربي‌هاي پهلو

 

با ترفندهاي ساده براي مصرف (سوزاندن) ۱۰۰ كالري در روز، مي توان در سال حدود ۴.۵ كيلو، لاغر شد. كاهش وزن به راحتي با سوزاندن حدود ۱۰۰ كالري در روز انجام مي شود.

 

متخصصان تغذيه بر اين باورند كه براي موفقيت در اين راه، لازم نيست از رژيم هاي غذايي سفت و سخت استفاده كنيد. بلكه با اندكي تغيير در روند زندگي، مي توان در طول عمر، از داشتن اندامي زيبا ،لذت ببريد.

تنها يك مانع وجود دارد. شما براي رسيدن به اين موفقيت، فقط لازم است به اين تغييرات پايبند باشيد. اگر يك روز از آن پيروي نكرديد، مهم نيست. اما حتماً توجه داشته باشيد كه روز دوم ادامه آن را از سر بگيريد. قبل از آنكه زمان از دست برود، بايد آن را جبران كنيد. تغييرات كوچك خود بخود ،ايجاد مي گردند.

يك فرمول ساده

اگر روزانه ۱۰۰ كالري از دست بدهيد. با كم خوردن غذا و يا به روش سوزاندن كالري، آنگاه در پايان يك سال بايد ۵ كيلوگرم لاغر شويد. اين يك فرمول ساده رياضي است. در صورتي كه كالري بيشتري بسوزانيد ، در آن صورت لاغر مي شويد.

بياييد يك محاسبه ساده انجام دهيم. ۴۳۰گرم چربي، معادل ۳،۵۰۰ كالري دارد. از دست دادن ۱۰۰ كالري روزانه در طول يك سال، برابر ۳۶،۵۰۰ كالري مي شود كه معادل ۵كيلوگرم چربي خالص است. شما مي توانيد كاهش وزن خود را تا ۱۰كيلوگرم در سال، با از دست دادن ۱۰۰ كالري بيشتر از طريق رژيم غذايي، انجام دهيد.

پيروي از تغذيه مناسب و كم كالري، به شما كمك مي كند احساس بهتري داشته باشيد و سلامتي شما را تضمين مي كند. انتخاب غذاي مناسب به همراه استفاده از سبزيجات و ميوه جات، حبوبات، غلات سبوس دار، پروتئين بدون چربي، محصولات لبني كم چرب، انرژي كافي در طول روز را به بدن رسانده و باعث مي شود بر گرسنگي خود غلبه كنيد و در نتيجه كمتر ميل به غذا خوردن خواهيد داشت. اين قدم ديگري در جهت كاهش وزن است. ابتدا وزن كم خواهيد كرد و همين شرايط را ادامه خواهيد داد.

راههاي ساده براي سوزاندن ۱۰۰ كالري

در اينجا به معرفي چند راه ساده و سريع، براي سوزاندن ۱۰۰ كالري انرژي در روز، مي پردازيم.

 

۱- يك دستگاه قدم شمار بخريد و در روز بيشتر از ۲۰۰۰ بار، گام برداريد، تقريباً يك مايل ، در اين صورت، ۱۰۰ كالري انرژي مي سوزانيد.

۲- هنگامي كه به گردش مي رويد، ۲۰ دقيقه بيشتر پياده روي كنيد.

۳- ۱۰ دقيقه در روز، آرام بدويد.

۴- روزانه براي فعاليت هاي خانه داري، ۳۰ دقيقه بيشتر وقت بگذاريد.

۵- زماني در حدود ۲۰ دقيقه را براي هرس كردن علف هاي هرز يا گلكاري در باغچه اختصاص دهيد.

۶- روزانه ۱۳ دقيقه دوچرخه سواري كنيد.

۷- در روز ۱۸ دقيقه پله ها را بالا و پايين برويد.

۸- حدود ۱۵ دقيقه طناب بزنيد.

۹- روزانه در حدود ۱۵ دقيقه، شنا كنيد.

چگونه مي توان ۱۰۰ كالري را از برنامه غذايي روزانه كم كرد؟

و در اينجا چند ترفند براي حذف كالري اضافه از غذاهايي كه مصرف مي كنيد، ارائه مي شود.

۱۴- براي صبحانه از خانواده غلات با فيبر زياد، به جاي شيريني هاي گرانولا استفاده كنيد.

۱۵- از خردل يا سس مايونز كم چرب، براي ساندويچ هاي خود استفاده كنيد.

۱۶- به جاي شيريني و چيپس ، ميوه تازه بخوريد.

۱۷- از سودا و نوشابه هاي بدون قند استفاده كنيد.

۱۸- شربت ، بستني ميوه اي يا بستني هاي كم چرب به جاي بستني هاي پر چرب و حجيم مصرف كنيد.

۱۹- به جاي روغن هاي خوراكي معمولي، از دو قاشق غذا خوري مارگارين يا كره كم چرب استفاده كنيد.

۲۰- پاستاي خود را با سس گوجه فرنگي، مزه دار كنيد.

۲۱- سعي كنيد روي سالاد خود، از پنيرهاي كپك زده (blue cheese) استفاده نكنيد.

۲۲- به جاي ليوان هاي بزرگ نوشيدني ، نوشابه هاي كوچكتر را سفارش دهيد.

۲۳- از كنسروهاي تن ماهي با نگهدارنده آب به جاي كنسروهاي مملو از روغن استفاده كنيد.

۲۴- بسته هاي كوچك شكلات را ، بجاي قطعات بزرگ شكلات ، مصرف كنيد.

۲۵- پيتزاي سبزيجات را ، به جاي پيتزاي مخصوص پر از گوشت، سفارش دهيد.

۲۶- به جاي غذاي اصلي كامل و پرچرب از ميان وعده هاي سبك، استفاده كنيد.

۲۷- روي پاپكورن ، كره اضافه نريزيد.

۲۸- براي تهيه ساندويج خود، از نان هاي سبوس دار ، استفاده كنيد.

۲۹- از مزه رويه خشك و برشته پاي و شيريني ها لذت ببريد.

۳۰- حداقل ۳تا۴ قاشق از غذاي داخل بشقاب را، نخورده باقي بگذاريد.

۳۱- از ريختن آب گوشت بر روي پوره سيب زميني، خودداري كنيد.

۳۲- در ساندويچ هاي خود ، تنها يك طرف نان را نوش جان كنيد.

۳۳- از ريختن پنير بر روي ساندويج و همبرگر خود خودداري كنيد.

۳۴- براي مزه دار كردن سالاد، به جاي چاشني هاي معمولي از چاشني هاي كم چرب استفاده كنيد.

۳۵- تنها نيمي از چاشني موجود در بسته را، بر روي سالاد بريزيد.

۳۶- به جاي نان هاي شيرين از نان جو سبوس دار استفاده كنيد.

۳۷- به جاي كره و يا مارگارين، بر روي نان خود، مربا بماليد.

۳۸- به جاي سيب زميني سرخ كرده، از سالاد در كنار غذاي خود، به عنوان مخلفات غذا، استفاده كنيد.

۳۹- شيرهاي كم چرب را به جاي شيرهاي پرچرب بنوشيد.

۴۰- نيم پيمانه كمتر از هميشه، پاستا يا برنج بخوريد

۴۱- پوست مرغ را قبل از مصرف ، جدا كنيد.

۴۲- از گوشت راسته بدون چربي ، به جاي گوشت هاي پرچرب استفاده كنيد.

۴۳- دسر خود را با ديگران قسمت كنيد.

۴۴- به جاي شربت آب ميوه هاي طبيعي بنوشيد.

۴۵- هنگام سرخ كردن تخم مرغ يا گريل كردن ساندويج، از كمترين ميزان كره يا مارگارين استفاده كنيد.

 

 

دسته ها : بهداشت تغذيه
دوشنبه هفدهم 7 1391 15:43

 ميوه و سبزي حمله قلبي را در زنان كاهش مي‌دهد

 

 ميوه و سبزي حمله قلبي را در زنان كاهش مي‌دهد ...!
 

تحقيقات جديد در سوئد نشان مي‌دهد كه مصرف ميوه و سبزي احتمال حملات قلبي را در زنان كاهش مي‌دهد.


به گزارش راسخون به نقل از فارس، گروهي از محققان دانشگاه سوئد در تحقيقات علمي تازه خود به اطلاعات جديدي درباره ميوه‌ها و سبزيها و نقش آنها در كاهش ابتلا به برخي از بيماريهاي خطرناك دست يافتند.


محققان گفتند: مصرف مواد غذايي سرشار از آنتي اكسيدان كه بارزترين آنها ميوه‌ها و سبزيها هستند، تا حد زيادي از احتمال ابتلا به "Myocardial Infarction" يا همان سكته قلبي به ويژه در زنان مي‌كاهد.در اين تحقيقات بيش از ۳۲ هزار زن سوئدي 49 تا 83 سال در طول يك دوره تقريباً 11 ساله از سال 1997 تا 2007 ميلادي مورد بررسي قرار گرفتند.

نتايج اين تحقيقات در نشريه  "The American Journal of Medicine"به چاپ رسيده است.تحقيقات جديد در آمريكا نيز نشان ‌داده است كه گروهي از سبزيها ضد سرطان هستند و مي‌توانند سلولهاي سرطاني را از بين ببرند.

محققان آمريكايي در اين تحقيقات خود دريافته‌اند كه كلم بروكلي، كلم و لوبيا سبز حاوي تركيبات طبيعي سولفورافين هستند كه درچارچوب يك مكانيزم كاري ژني، تومورهاي سرطاني سينه را مهار كرده و از گسترش آن جلوگيري مي‌كند.در همين حال، محققان انگليسي نيز در پژوهش خود به اين نتيجه رسيده‌اند كه مصرف ميوه و سبزي‌ها خطر ابتلا به ديابت نوع دوم در افراد را كاهش مي‌دهد. 

 

 

يکشنبه دوم 7 1391 16:19

كدام غلات صبحانه براي شما مناسب تر است؟

 

كدام غلات صبحانه براي شما مناسب تر است؟
 
 

غلات صبحانه كه بيشتر ما آن را با نام كورن فلكس يا برشتوك مي شناسيم، شكل حجيم شده غلاتي مانند ذرت، گندم، برنج يا جو هستند. يعني با چرخ و خمير كردن بلغور غلات مختلف و تحت فشار قرار دادن آن ها، محصولي حجيم، هوادار و شكننده توليد مي شود

غلات صبحانه انواع مختلفي دارند و نوع مصرف آن هم در بين مردم متفاوت است. به همين دليل در اين بخش سعي كرده ايم شما را با انواع اين محصول آشنا كنيم و بگوييم كه كدام محصول برايتان مناسب تر است.

بهتر است تمام افراد هنگام خريدن غلات صبحانه به جدول ارزش غذايي و مواد تشكيل دهنده آن ها نگاهي بيندازند و از خريد محصولاتي كه چربي ترانس يا اشباع دارند، خودداري كنند. غلات صبحانه غني شده با انواع ريزمغذي ها از جمله آهن و ويتامين هاي مختلف هم به ساير محصولات مشابه، برتري دارند.

در ضمن، هر چقدر شكر غلات صبحانه بيشتر باشد، انرژي آن هم بالاتر و فيبرش پايين تر است، بنابراين خريد محصولات كم شيرين از انواع پر از شكر و كالري آن ها بهتر است. اين ها توصيه هايي كلي بودند، توصيه هاي جزيي تر را در ادامه با هم مرور مي كنيم.

غلات فيبردار براي چاق ها

معمولاً غلات صبحانه به دو دليل از يك وعده صبحانه معمولي كالري بالاتري دارند؛ اول اينكه خوردنشان بسيار ساده است و افراد حجم بيشتري از آن ها را در يك وعده غذايي مصرف مي كنند و دوم اينكه شكر موجود در اين محصولات باعث بالاتر رفتن كالري مي شود.

ضمن اينكه بيشتر افراد عادت دارند غلات صبحانه را با شير بخورند و اگر اين شير هم از نوع پرچرب باشد، صبحانه تبديل به يك بمب انرژي خواهد شد، بنابراين بهتر است افرادي كه از اضافه وزن و چاقي رنج مي برند، غلات صبحانه رژيمي كه شكر كمتري دارند يا اصلاً شكر ندارند انتخاب كنند. غلات غني شده با فيبر خوراكي هم كه بهترين گزينه براي اين گروه افراد محسوب مي شوند.

استفاده از انواع ميوه ها و سبزي هاي خشك در غلات فيبردار باعث مي شود عملكرد دستگاه گوارش بهبود يابد و به همين دليل مصرف اين محصولات به افراد مبتلا به يبوست هم توصيه مي شود. شيرهاي كم چرب يا حتي بدون چرب يا آب ساده جوشيده و خنك شده هم مي توانند همراهان خوبي براي غلات فيبردار باشند. در اين صورت ديگر نگراني اي از مصرف چنين محصولاتي براي افراد چاق وجود نخواهد داشت.

البته فراموش نكنيد كه حتي مصرف يك وعده از كم كالري ترين غلات صبحانه هم حدود 170 تا 200 كيلوكالري انرژي به بدن مي رساند. بنابراين در خوردن انواع رژيمي اين محصولات هم نبايد زياده روي كرد.

غلات شكلاتي براي كودكان

معمولاً بچه ها عادت و تمايل چنداني به خوردن صبحانه ندارند و اين هنر والدين است كه چطور بتوانند فرزندان خود را به خوردن صبحانه تشويق كنند. غلات صبحانه شكلاتي يكي از جذاب ترين و خوشمزه ترين صبحانه هايي هستند كه مي توانند بچه ها را سر ميز غذا بكشانند.

اگر غلات شكلاتي نداريد، انواع ساده آن ها را با شيركاكائو مخلوط كنيد و جلوي فرزندتان بگذاريد.

اگر فرزندتان لاغر است، مي توانيد مقداري غلات شكلاتي را با مقداري از انواع حاوي مغز آن مخلوط كنيد و آن را با شير نيم چرب به فرزندتان بدهيد.

اگر كودكتان چاق است هم بايد غلات رژيمي را با غلات حاوي كشمش يا انواع ميوه هاي خشك مخلوط كنيد و آن را با شيركاكائوي بسيار كم شيرين و كم چربي كه خودتان از پيش آماده كرده ايد، به او بدهيد. تركيب غلات صبحانه با شيركاكائو باعث مي شود بچه هاي چاق متوجه ساده يا شكلاتي بودن دانه هاي غلات نشوند.

غلات مغزدار براي لاغرها

در بين انواع غلات صبحانه، تعدادي از آن ها با انواع مغزها از جمله فندق و گردو تركيب شده اند. برخي از اين محصولات، علاوه بر مغزها، حاوي عسل هم هستند يا با ريزمغذي هاي مختلفي غني شده اند. مصرف اين گروه محصولات به افرادي كه لاغر هستند و دوست دارند كمي وزنشان را بالا ببرند، توصيه مي شود.

چنين افرادي مي توانند شيري كه قرار است به غلات صبحانه اضافه كنند، با خرما و موز له شده تركيب كنند تا كالري دريافتيشان از وعده صبحانه تا حد ممكن افزايش يابد.

به طور كلي انواع غلات صبحانه سرشار از پروتئين و كربوهيدرات هستند بنابراين اگر افراد لاغر تمايلي به خوردن صبحانه يا ميان وعده ندارند، مي توانند اين محصولات را در برنامه غذايي خود بگنجانند تا هم كالري و هم مواد مغذي بيشتري دريافت كنند.

غلات بدون مغز براي سالمندان

بهتر است سالمندان براي آسان شدن جويدن غلات صبحانه، آن ها را حداقل 15 دقيقه پيش از مصرف با حجم مناسبي از شير مخلوط كنند. اين كار باعث مي شود بتوانند صبحانه نرم و باب دنداني را به سرعت براي خودشان مهيا كنند.

البته غلات صبحانه حاوي انواع مغزها كه جويدنشان با دندان مصنوعي سخت است يا محصولاتي كه حاوي مواد چسبنده اي مانند كشمش هستند، براي اين گروه توصيه نمي شود. در عوض خوردن غلاتي كه با آهن و انواع ويتامين ها غني شده اند و به جاي شكر، عسل دارند، براي اين عزيزان مناسب است.

 

 

دوشنبه بیست و هفتم 6 1391 14:50
۷ عادت غذايي غلط كه بايد آنها را ترك كنيد

 

۷ عادت غذايي غلط كه بايد آنها را ترك كنيد ...

 

افراط در مصرف كربوهيدرات ها، مصرف نكردن ميوه و سبزي، مصرف فست فودها، مصرف گوشت خام و نخوردن صبحانه از عادات نامناسب غذايي است.

تغذيه در سالم زيستن انسان نقش مهمي دارد و عادت هاي بد غذايي، مي توانند بر سلامت تمام ارگان هاي بدن تأثير منفي بگذارند؛ بنابراين تمام افراد بايد براي حفظ سلامت خود، مجموعه اي از انواع گروه هاي غذايي را به تناسب در رژيم روزانه شان قرر دهند. در غير اين صورت و در اثر مصرف نامناسب اين گروه ها، بدن با آسيب هايي جدي مواجه خواهد شد. در ادامه به بررسي برخي از عادت هاي غذايي اشتباه و تأثير منفي آن ها بر دستگاه گوارش مي پردازيم.

 

 

كربوهيدرات

عادت اول : افراط در مصرف كربوهيدرات و ابتلا به كبد چرب

 

متأسفانه برخي از افراد، تمايل زيادي به مصرف انواع كربوهيدرات ها مانند نان و برنج دارند و در طول روز هم به اندازه كافي ميوه يا سبزي نمي خورند، در حالي كه گنجاندن حجم بالايي از كربوهيدرات ها در رژيم غذايي روزانه، باعث بروز چاقي مفرط مي شود.

از آنجا كه افراد چاق و پرخور، در كنار كربوهيدرات ها به مصرف غذاهاي چرب هم علاقه دارند، ابتلا به بيماري كبد چرب و عوارض ناشي از آن برايشان دور از انتظار نخواهد بود.

پس بد نيست كه با اندكي تغيير در سبك خورد و خوراك و كم كردن مصرف كربوهيدرات و چربي ها، احتمال ابتلا به كبد چرب را در خود كاهش دهيد.

 

 

عادت دوم : مصرف نكردن ميوه و سبزي و ابتلا به يبوست

 

در حالت عادي، خوردن ۳ وعده غذاي اصلي همراه ۲ ميان وعده، به تمام افراد سالم توصيه مي شود. نتايج مطالعه هاي مختلف نشان مي دهد كه مصرف ۵ وعده ميوه و سبزي در طول روز، خطر ابتلا به انواع سرطان ها از جمله سرطان هاي دستگاه گوارش را تا حد قابل قبولي كاهش مي دهد. پس اگر تا امروز اهل خوردن ميوه ها و سبزي ها نبوده ايد، بهتر است سبزي ها را در كنار وعده هاي اصلي غذايي و ميوه ها را هم در ميان وعده هايتان جاي دهيد.

نكته ديگر اين است كه شما مي توانيد با مصرف به اندازه فيبر غذايي كه به وفور در سبزي ها و ميوه ها وجود دارد، تحرك طبيعي دستگاه گوارش را حفظ كنيد.

كساني كه علاقه چنداني به خوردن ميوه ها و سبزي ها نشان نمي دهند، با كاهش دريافت فيبر غذايي، دچار كاهش تحرك طبيعي دستگاه گوارش و در نتيجه ابتلا به عوارض ناشي از آن مانند يبوست خواهند شد.

 

 

اعتياد به فست فود

عادت سوم : مصرف فست فود و ابتلا به ريفلاكس

 

متأسفانه گرايش به مصرف فست فودها و غذاهاي آماده، از بدترين ارمغان هاي زندگي ماشيني است. چربي بيش از اندازه و افزودني هايي مانند انواع سس يا پنيرهاي چربي كه به فست فودها اضافه مي شوند، از مهم ترين دلايل چاق شدن نسل امروز نسبت به نسل هاي گذشته است.

از طرف ديگر، افزودني ها، نگه دارنده ها و مواد تشكيل دهنده فست فودها با تأثير منفي بر دستگاه گوارش، باعث بالا رفتن احتمال ريفلاكس معده به مري مي شوند.

به عبارت ساده تر، كساني كه به اصطلاح دچار ترش كردن يا همان برگشت اسيد از معده به مري مي شوند، بايد مصرف فست فودها و غذاهاي حاضري را كنار بگذارند.

 

 

عادت چهارم : مصرف غذاهاي سرخ كردني و ابتلا به سرطان

 

برخي اوقات روغني كه قرار است غذا در آن سرخ شود، بيش از اندازه حرارت مي بيند كه باعث ايجاد تغييرات شيميايي در ساختمان روغن خواهد شد.

از طرف ديگر، امكان سوختن بخشي از قسمت هاي سطحي ماده خوراكي در طول فرآيند سرخ كردن وجود دارد. حرارت ديدن بيش از اندازه روغن و مصرف غذاهاي سرخ كرده اي كه كمي هم گوشه و كنار آن ها سوخته است، باعث آزاد شدن تركيب هاي سرطان زا در بدن خواهد شد و دستگاه گوارش هم از زيان اين تركيب ها در امان نخواهد ماند. ضمن اينكه با سرخ كردن و حرارت دادن بيش از حد برخي خوراكي ها مانند سبزي ها، حجم قابل توجهي از ويتامين هاي آن ها هم از بين خواهند رفت و ديگر نبايد از آن ها انتظار عملكرد ضدسرطاني داشت.

 

 

عادت پنجم : مصرف گوشت خام و ابتلا به اسهال

 

حتماً شما هم تا به حال با افرادي كه عادت به خوردن گوشت يا جگر نيمه پخته يا به تعبير خودشان «آبدار» دارند، مواجه شده ايد. در حالي كه اگر گوشت به طور كامل و صحيح پخته نشود، احتمال باقي ماندن و تكثير برخي از ميكروب ها و عوامل بيماري زا در آن بالا مي رود، بنابراين كساني كه به خوردن گوشت هاي آبدار علاقه دارند، بايد در انتظار ابتلا به انواع بيماري هاي گوارشي مانند مسموميت، اسهال و استفراغ هم باشند.

 

 

عادت ششم : خوردن غذاي مانده و ابتلا به مسموميت

 

گاهي از روي تنبلي يا شايد سهل انگاري، يادمان مي رود باقي مانده غذاها را داخل يخچال بگذاريم، ولي احتمال تكثير ميكروب ها در غذاهايي كه حاوي مواد فاسدشدني مانند گوشت و چربي هستند، زياد است.

اگر دوست نداريد به علت مسموميت غذايي ناشي از مصرف غذاهايي كه بيشتر از ۲-۱ ساعت خارج از يخچال مانده اند، راهي بيمارستان شويد، بهتر است از خير خوردن اين غذاها بگذريد.

دستگاه گوارش بچه ها، سالمندان و كساني كه سيستم ايمني بدنشان ضعيف است، به ميكروب ها و سموم غذاهاي مانده، واكنش شديدتري نشان مي دهد.

 

 

صبحانه

عادت هفتم : نخوردن صبحانه و ابتلا به چاقي

 

برخي از افراد عادت دارند بدون خوردن صبحانه، خانه را ترك كنند در حالي كه صبحانه يكي از مهم ترين وعده هاي غذايي است و مصرف آن نقش مهمي در حفظ سلامت بدن دارد. افرادي كه صبحشان را با خوردن صبحانه آغاز مي كنند، انرژي كافي براي انجام تمام فعاليت هاي فكري و جسميشان در طول روز دارند.

كساني كه عادت به خوردن صبحانه ندارند، دچار اختلال در كاركرد طبيعي بدن مي شوند و قدرت كافي براي انجام كارهاي فكري و حتي جسمي به خصوص در ساعت هاي اوليه صبح ندارند.

از طرف ديگر، اين افراد به علت نرسيدن قند خون كافي به مغزشان در ساعت هاي اوليه روز دچار گرسنگي و اشتهاي كاذب مي شوند. اين اشتهاي كاذب مي تواند آن ها را به سمت مصرف خوراكي هاي چرب، شيرين و پركالري بكشاند و همين مسئله باعث چاق شدن، ابتلا به كبد چرب و عوارض ناشي از اين ناراحتي ها خواهد شد.

 

 

دوشنبه بیست و هفتم 6 1391 13:10
X