معرفی وبلاگ
حضرت آیت الله خامنه ای در نشست اندیشه های راهبردی ؛ نقش و سهم بانوان را در نظام اسلامی ممتاز و بی بدیل دانستند و خاطر نشان کردند : " نقش بانوان در دوران مبارزه پیروزی انقلاب اسلامی ، بعداز انقلاب بویژه دوره بسیار سخت دفاع مقدس و در عرصه های مختلف ، نقش مؤثر ، ممتاز و بی جایگزینی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست ." از نگاه رهبر انقلاب اسلامی ، اولین کسی که نقش و جایگاه ممتاز بانوان را درک کرد و زمینه ساز نقش افرینی برجسته زنان در عرصه های مختلف شد ، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود.
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
لينك دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 889185
تعداد نوشته ها : 1937
تعداد نظرات : 211
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

 

بهداشت دختران در دوران قاعدگي


بروز اولين قاعدگي در دختران جوان نبايد موجب ترس و نگراني آنها شود. اين امر نشان مي‌ دهد كه آنها سالم هستند و آمادگي مادر شدن را در آينده دارند. در ضمن مادر و خواهر بزرگ تر، اولياي مدرسه و معلمان بهداشت مي‌ توانند درباره اين پديده با نوجوانان صحبت كرده و نگراني و ترس آنها را برطرف‌ كنند و به آنها توضيح دهند كه قاعدگي نه تنها بيماري نيست، بلكه امري ضروري و طبيعي براي بدن است، اگرچه ممكن است به ظاهر موجب ناراحتي شود.


دوران قاعدگي يكي از مهم ترين دوره‌هاي زندگي هر خانمي است و از آنجا كه به‌ طور معمول، خانم ها را يك هفته در ماه درگير مي ‌كند، اهميت ويژه‌اي دارد.
بايد بدانيد كه رعايت بهداشت فردي در اين دوران بسيار ضروري است و رعايت نكردن آن ممكن است به ايجاد عفونت و عوارضي مانند نازايي در آينده منجر شود.
اين عوارض مي ‌تواند فرد را از نعمت مادر شدن محروم كند و ممكن است زندگي خانوادگي آينده وي را دچار مشكل گرداند، بنابراين توجه به نكات بهداشتي و رعايت آنها اهميت دارد:


۱- لباس زير مناسب:


از لباس‌هاي نخي استفاده كنيد و آنها را زود به زود عوض كنيد. لباس‌هاي زير را بايد جدا از ساير لباس‌ها بشوييد و در آفتاب خشك كنيد. هيچگاه از لباس زير ديگران استفاده نكنيد.

۲- ورزش:

انجام فعاليت‌ها و ورزش‌هاي عادي و سبك در اين دوران نه تنها هيچ گونه منعي ندارد، بلكه مفيد هم است و به آرامش عضلات كمك مي ‌كند. بايد بدانيد كه بدترين كار، درازكشيدن روي تخت و بي‌حركت ماندن است.

۳- تغذيه:


براي جبران خون از دست رفته در اين دوران مي ‌توانيد از غذاهاي مقوي مانند شير، گوشت، حبوبات، انواع سبزي‌، لبنيات و انواع ميوه‌هاي تازه و… بيشتر استفاده كنيد. توصيه مي‌ شود براي كاهش عوارض اختلالات پيش از قاعدگي، از يك هفته پيش از شروع قاعدگي از رژيم غذايي حاوي ويتامين B۶ و آهن مانند گوشت، ماهي، آجيل بدون نمك و غلات سبوس‌دار مصرف كنيد.
غذاهاي غني از آهن عبارتند از: گوشت ها، تخم مرغ ، جگر، سبزي هاي داراي برگ سبز تيره مثل اسفناج تازه و جعفري، حبوبات مثل عدس و لوبيا، نخود سبز، نان سبوس دار ، آجيل، خشكبار مثل انواع برگه، برگه آلو و هلو و زرد آلو ، توت خشك، انجير خشك و كشمش .
ويتامين B۶ در نان ها و بيسكويت هاي سبوس دار، ماءالشعير، جوانه گندم ، مرغ، ماهي، جگر، ميوه ها مثل موز، آب پرتقال، سيب، سبزيجات مثل هويج، گل كلم، گوجه فرنگي و در مغزها وجود دارد.

۴- حمام كردن:


حمام‌كردن در دوران قاعدگي نه تنها ضرر ندارد، بلكه لازم است. البته بايد از نشستن كف حمام خودداري كرده و تا حد امكان به شكل ايستاده حمام كنيد تا بدن شما به آلودگي‌هاي ميكروبي كف حمام آلوده نشود.
اما لازم است بدانيد كه در اين دوران بايد از رفتن به استخر يا دريا اجتناب كنيد.


۵- نوار بهداشتي:


سعي كنيد در دوران قاعدگي از نوار بهداشتي استفاده كرده و آن را مرتب و زود به زود تعويض كنيد. اهميت اين موضوع به‌خصوص زماني كه خون‌ريزي بيشتر است، روشن مي ‌شود. با اين كار، علاوه بر رعايت بهداشت جسم، از آلوده شدن لباس‌هاي ديگر نيز خودداري مي ‌شود. هنگام تعويض نوار بهداشتي، بايد آن را داخل كاغذ پيچيده و دور بيندازيد.
دقت كنيد نوار بهداشتي را نبايد به طور مستقيم در توالت بيندازيد، زيرا موجب گرفتگي چاه توالت مي ‌شود. چنانچه امكان استفاده از نوار بهداشتي را نداريد، مي ‌توانيد از پارچه‌هاي معمولي و قابل شستشو استفاده كرده و سپس آنها را با آب سرد و صابون شسته و در آفتاب خشك و در صورت امكان اتو كنيد. سعي كنيد تا حد امكان از پنبه يا دستمال كاغذي استفاده نكنيد و در صورت استفاده، يك عدد گاز استريل روي پنبه قرار دهيد، زيرا ممكن است قطعات خرد شده دستمال و پنبه جذب شده و موجب عفونت شود.
با توجه به اينكه در اوايل بلوغ، شروع قاعدگي نامنظم است، مي‌ توان با علامت‌زدن تاريخ شروع قاعدگي در تقويم، آن را به خاطر بسپاريد و نوار بهداشتي را به‌خصوص در مدرسه به همراه داشته باشيد تا مشكلي ايجاد نشود.


۶- استفاده از مسكن:


وجود درد در روزهاي اول قاعدگي، مسئله‌اي طبيعي است. علت اين امر، آزاد شدن موادي در جداره داخلي رحم است كه موجب انقباض رحم و در نتيجه درد مي‌ شود. در صورت شدت درد مي ‌توانيد با تجويز پزشك، از داروهاي تسكين‌دهنده استفاده كنيد. البته بهتر است ۴۸ تا ۷۲ ساعت پيش از شروع قاعدگي از اين داروها استفاده شود. در ضمن، استفاده از حوله يا پارچه گرم در موضع درد هم مفيد است، زيرا گرما موجب شل‌شدن عضلات شده و مي‌ تواند انقباضات را متوقف كند.
استراحت كافي و رژيم غذايي مناسب و اجتناب از مصرف زياد شكر، قهوه و چاي نيز مي ‌تواند در تسكين درد موثر باشد.


۷- بهداشت ناحيه تناسلي:


در خانم‌ها به علت نزديك بودن مقعد به فرج و نيز مجراي خروج ادرار، امكان انتقال انواع ميكروب‌ها به دستگاه تناسلي وجود دارد، بنابراين براي پيشگيري از وقوع عفونت، به هنگام طهارت بايد ابتدا فرج يا قسمت جلويي دستگاه خارجي تناسلي و سپس مقعد شسته شود.
در دوران قاعدگي نيز بايد پس از هر بار دست‌شويي رفتن به‌خصوص پس از اجابت مزاج، شستشو به طريقه فوق صورت گيرد و پس از شستشو، در صورت امكان با دستمال تميز خشك شود.
تا حد امكان سعي كنيد براي طهارت از آب سرد استفاده نكنيد، زيرا ممكن است سبب به‌ وجود آمدن انقباض و درد زير شكم شود. دقت كنيد هيچگاه با دست كثيف يا آلوده طهارت نگيريد.


۸- آكنه:


يكي از عوارض شايع دوران نوجواني آكنه يا جوش غرور است كه علت آن تغييرات هورموني در بدن است و در دختران، به خصوص پيش از شروع عادت ماهيانه شدت مي ‌يابد. آكنه با عواملي مانند پوست چرب و شيوه تغذيه نادرست شدت مي ‌يابد.
بنابراين راه درمان آكنه‌هاي معمولي رعايت بهداشت پوست ، شستشوي مرتب صورت با صابون‌هاي غيرمحرك و پرهيز از دست‌زدن به آنهاست و براي آكنه‌هاي شديد بايد به متخصص پوست مراجعه كرد.

 

منبع : zanashui.blogsky.com  

 

 

دسته ها : بهداشت زنان
پنج شنبه سیزدهم 7 1391 13:3
 
 
لك هاي پوستي تان را با اين گياه درمان كنيد
 
 
لك هاي پوستي تان را با اين گياه درمان كنيد ...
 

بي خطرترين عامل روشن كننده رنگدانه كه داراي كمترين ملانوم است، عصاره شيرين بيان است كه در تركيبات زيبايي به عنوان شفاف كننده پوست به كار مي رود و مي تواند در تركيبات كرم هاي آرايشي صورت به كار رود.

به علاوه عصاره شيرين بيان از لحاظ تئوري به عنوان يك مشتق ضدالتهاب موضعي مطرح است كه مي تواند در كاهش قرمزي پوست و تيرگي پس از التهاب كاربرد داشته باشد.ماده فعال شناخته شده در آ ن فلاونوييد است كه مي تواند با پراكنده كردن ملانين، موجب روشن شدن پوست شود.

دوز يك گرم در روز براي چهار هفته است تا اثر باليني آن ظاهر شود. عصاره شيرين بيان هنوز در شمال آمريكا در دسترس نيست ولي در بخش هايي از جهان به خصوص در مصر استفاده مي شود. ماده اصلي هيدرو فوبيك آن كه در اثر گرفتن عصاره شيرين بيان به دست مي آيد، گلابريدين است كه روي پوست موثر خواهد بود. خلاصه اينكه آثار درماني شيرين بيان از ديرباز شناخته شده بوده و از آن براي درمان انواع سرفه ها و به عنوان داروي مسكن در پوست استفاده مي كردند.

مردم حتي براي درمان اسپاسم و تورم مفاصل و به عنوان ماده اي ملين از آن بهره مي گرفتند. از عصاره ريشه شيرين بيان هم به عنوان سد مقاوم در برابر برخي ويروس ها مثل هرپس و هپاتيت A يا در برابر عفونت كانديدا استفاده مي شده است. در آخر بايد گفت اگر چه عصاره شيرين بيان كه براي درمان مشكلات پوستي است، گران است ولي با غلظت مورد استفاده در محصولات زيبايي قيمت متوسطي دارد.

 

 

 

دوشنبه بیست و هفتم 6 1391 12:6
پوست تان را با ويتامين A تقويت كنيد!

 

بسياري از مشكلات پوستي در اثر كمبود ويتامين A در بدن تشكيل مي شود؛ ويتاميني كه براي خنثي كردن عناصر مضر پوست نقش آنتي اكسيداني دارد و از تشكيل چين و چروك پوست شما جلوگيري مي كند.


ويتامين A علاوه بر آنكه جلوي خشكي پوست را مي گيرد، پيشرفت چين و چروك را به تأخير انداخته و پوست ما را جوان نگه مي دارد.


به گفته متخصصان پوست و زيبايي، دوسوم ويتامين A مصرفي ما از بتاكاروتن تأمين مي شود كه توليدكننده رنگ زرد و نارنجي در ميوه ها و سبزي هاست و بدن ما بتاكاروتن را به ويتامين A كه براي سلامت پوست الزامي است تبديل كرده و به مصرف مي رساند. سيب زميني، هويج و زردآلو منبع غني بتاكاروتن است.


شما مي توانيد با افزودن بتاكاروتن به سبد غذايي تان شادابي و لطافت را براي پوست بدنتان به ارمغان آوريد؛ براي اين منظور بهتر است توصيه هاي زير را بخوانيد.


1 به شام خود ميوه بيفزاييد. كمپوت هلو و زردآلو يا هلو و زردآلو تازه را در دسترس نگه داريد تا به سالاد ميوه شبانه خود بيفزاييد.


2 برگ تازه اسفناج را به سبزيجات سالاد خود بيفزاييد. اسفناج نسبت به ساير سبزيجات گروه خود بتاكاروتن بيشتري دارد.


3 روزانه يك ماده لبني با طعم ميوه مصرف كنيد، مثل ماست و ميوه تازه. زردآلو، هلو و انبه را به آن بيفزاييد تا ميزان كاروتن غذاي شما افزايش چشمگيري داشته باشد.


4 برش هاي كوچكي از هندوانه را همراه با نعناع به نوشيدني خود بيفزاييد، تأثير بسيار مطلوبي بر پوست شما خواهد گذاشت.منابع غني از ويتامين A عبارتند از: جگر، شير، زرده تخم مرغ، پنير چدار، ماهي، سيب زميني شيرين، هويج، كدو حلوايي، طالبي، زردآلو، هلو، كلم بروكلي، گريپ فروت، اسفناج و ساير سبزيجات سبز تيره و برگي شكل.


5 هميشه برگ كلم تازه داشته باشيد و به عنوان پيش غذا آن را ميل كنيد.


6 هويج رنده شده به سس ماكاروني يا لازانياي خود بيفزاييد. در مزه غذا تأثير چنداني ندارد، اما كاروتن آن پوست شما را تغذيه مي كند.


7 ميوه هاي گرمسيري را انتخاب كنيد. اگر از ميوه هاي عادي خسته شده ايد به ميوه هاي مناطق حاره مانند انبه روي آوريد.


8 گل كلم يا اسفناج تازه را به ماكاروني با سالاد گوجه فرنگي بيفزاييد. موجب شادابي پوست شما خواهد شد.


9 انبه را در سس تند جانشين گوجه فرنگي كنيد كه نه تنها گيرنده هاي چشايي شما به وجد درمي آيند بلكه ميزان زيادي كاروتن نيز به سبد غذايي شما افزوده شده است.


10 آب ميوه هاي غني از كاروتن را بنوشيد، مثل آب طالبي و آب هويج.


يادتان باشد ويتامين A محلول در چربي بوده و به راحتي در بافت بدن ما ذخيره مي شود، در حالي كه قابليت ذخيره شدن در هيچ گياهي را ندارد و مصرف آن بيش از ميزان مجاز روزانه تأثير سمي دارد، بنابراين عاقلانه نيست كه قرص ويتامين A را به غذاي خود بيفزاييد.

 

 

شنبه یازدهم 6 1391 12:12

قبل از ازدواج چگونه بفهميم ناباروريم؟

 

چگونه قبل از ازدواج بفهميم ناباروريم؟

 

شايد يكي از دغدغه‌هاي ذهني زوج‌هاي ناباروري كه وقت و هزينه زيادي را صرف بچه‌دار شدن كرده‌اند اين باشد كه نمي‌شود قبل از ازدواج از قدرت باروري‌ مطلع شد؟


 پاسخ به اين پرسش آنقدرها هم ساده نيست زيرا بچه‌دار شدن پديده‌اي چندعلتي است و مثلا نمي‌توان ناتواني جنسي يك مرد را قبل از ازدواج او سنجيد يا متوجه بسته بودن لوله‌هاي رحم يك خانم قبل از ازدواج شد...

شايد يكي از دغدغه‌هاي ذهني زوج‌هاي ناباروري كه وقت و هزينه زيادي را صرف بچه‌دار شدن كرده‌اند اين باشد كه نمي‌شود قبل از ازدواج از قدرت باروري‌ مطلع شد؟ پاسخ به اين پرسش آنقدرها هم ساده نيست زيرا بچه‌دار شدن پديده‌اي چندعلتي است و مثلا نمي‌توان ناتواني جنسي يك مرد را قبل از ازدواج او سنجيد يا متوجه بسته بودن لوله‌هاي رحم يك خانم قبل از ازدواج شد. مي‌پرسيد چرا؟ چون نمي‌شود از رحم يك دخترخانم عكس گرفت و با سونوگرافي هم باز يا بسته بودن لوله‌ها معلوم نمي‌شود. بايد منتظر بمانيم تا او ازدواج كند و بعد از رحم او عكسبرداري كنيم. اما تا حدودي مي‌توان گفت خانم يا آقا قدرت باروري دارد يا نه.

از آنجا كه نيمي از مشكلات ناباروري به مردان و نيمي به خانم‌ها مربوط است، يك آقا مي‌تواند قبل از ازدواج آزمايش اسپرموگرام بدهد تا معلوم شود در مايع مني او اسپرم (سلول جنسي نر) وجود دارد يا نه و آيا اسپرم‌ها قدرت حركتي مناسب براي بارور كردن تخمك دارند يا ندارند؟ اما بسياري از آقايان تمايلي ندارند اين بررسي را انجام دهند. اين آقايان بايد بدانند همان اندازه كه قدرت باروري خانم مهم است، سلامت سلول‌هاي جنسي آنها هم اهميت دارد. معمولا آقايان سلامت عمومي و قدرت مردانه و ظاهري خود را ملاك قرار مي‌دهند، به همين دليل از اين نكته غفلت مي‌كنند و به انجام بررسي مردانه تن نمي‌دهند. يك خانم هم با سونوگرافي از تخمدان و رحم مي‌تواند سلامت قدرت باروري خود را بسنجد و متوجه شود تخمدان‌هاي او سالم‌اند يا نه. البته قاعدگي مرتب يك خانم هم تا حدي مي‌تواند تاييدي بر سلامت دستگاه تناسلي او باشد. البته مبتلايان به تخمدان پلي‌كيستيك هم مي‌توانند با دارو تحت?كنترل قرار گيرند و بچه‌دار شوند. پس 80 درصد ماجرا را قبل از ازدواج مي‌توانيم بفهميم ولي از 20 درصد باقي نه شما اطلاع داريد، نه پزشكتان. توصيه من به زوج‌هاي ناباروري كه استفاده از روش‌هاي كمك باروري هم برايشان بي‌نتيجه بوده اين است كه به جاي تلف كردن وقت با قوانين سخت و گاهي آزاردهنده پذيرش فرزندخوانده در ايران و طي مراحل اداري آن، از جنين اهدايي استفاده كنند و سريع‌تر، ارزان‌تر و آسان‌تر صاحب فرزند شوند. حتي اگر رحمشان مشكل دارد، از رحم اجاره‌اي كمك بگيرند.

دلم مي‌خواست به جاي چنين توصيه‌اي مي‌توانستم بگويم مانند بسياري از كساني كه قدرت باروري و خودشان هم يك يا دو بچه دارند و كودكي را هم به فرزندي مي‌پذيرند، عمل كنيد؛ اما چه كنم كه مي‌دانم قوانين سخت و كاغذبازي‌هاي پذيرش فرزندخوانده در ايران ممكن است خيلي‌ها را پشيمان كند و باعث شود عطاي اين كار را به لقايش ببخشند. كاش ماجرا ساده‌تر از اين بود تا نه تنها زوج‌هاي نابارور، بلكه افراد مسن‌تر كه بچه‌هايشان را سروسامان داده‌اند و حالا تنها هستند هم بتوانند اين بچه‌هاي بي‌سرپرست يا بدسرپرست را تحت تكفل بگيرند.

 

در كشورهاي ديگر به جنبه‌هاي انساني و اخلاقي فرزندخواندگي آنچنان توجه دارند و مثلا افراد مشهور و متمولي مانند تام‌كروز و وودي‌آلن در ليست انتظار مي‌مانند تا نوبتشان شود و بتوانند سرپرستي كودكي را بگيرند اما در ايران متأسفانه اينگونه نيست.
كاش به جاي اين همه سختگيري، دولت اين بچه‌هاي بي‌سرپرست و حتي بدسرپرست را كه تحت آزار جسمي و رواني والدين خود هستند، ساماندهي مي‌كرد و به افراد اصلح مي‌داد تا از حق در سلامت بزرگ شدن، لذت ببرند. يادم است قديم‌ترها در همين ايران خودمان صاحبخانه ثروتمند، سرپرستي يكي از بچه‌هاي كارگر، آشپز يا كلفت‌ خانه را به عهده مي‌گرفت و بين او و بچه‌هاي خودش فرق نمي‌گذاشت، به او مي‌رسيد، غذا و لباسش را تامين مي‌كرد و حتي او را به دانشگاه مي‌فرستاد. شايد حرف‌هاي من در اين يادداشت كوتاه و بحث فشرده نگنجد اما واقعا بايد رابطه مستقيم بين حقوق كودكان و فرزندخواندگي را شناخت و كاري كرد كه از ظرفيت موجود، به بهترين نحو استفاده شود و كيفيت زندگي انسان‌هايي كه به دنيا آمده‌اند اما كسي آنها را نمي‌خواهد يا كسي براي رشد و پرورش آنها هدف و برنامه‌اي ندارد، بالا رود. چه بسيارند خانواده‌هاي ايراني كه يك يا دو بچه دارند اما قادرند تا 6 بچه را به درستي، با بهترين شرايط زندگي و تربيتي بزرگ كنند تا اين بچه‌ها مجبور نباشند هر روز از پدر و مادر معتاد خود كتك بخورند، در خيابان مورد آزار قرار بگيرند و زندگي‌شان نابود شود.

 

گردآوري : گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health

منبع : Salamtnews.com

 
 
سه شنبه سی یکم 5 1391 9:42

سفيد كننده دندان

سفيد كننده دندان,انواع سفيد كننده دندان,سفيد كننده هاي دندان,پودر سفيد كننده دندان


استفاده از سفيدكننده‌هاي دندان در خانه

سفيد كننده دندان-داروخانه‌ها اين روزها انواع محصولات خانگي سفيد كننده دندان، مانند چسب‌ها يا ژل‌هاي سفيد كننده دندان را به شما ارائه مي‌كنند، ولي آيا شما با خريد اين محصولات سفيد كننده دندان مي‌توانيد دندان‌هايتان را سفيد كنيد و لبخندي زيباتر داشته باشيد؟ جواب مثبت است، ولي اين محصولات سفيد كننده دندان محدوديت‌هايي نيز دارند.

 

اگر شما از داروخانه يك چسب يا نوار يا ژل‌هاي سفيد كننده دندان را خريداري كرديد و آن را در منزل براي سفيد كردن دندان‌هايتان به كار برديد، ولي در نهايت دندان‌هايتان سفيد نشدند، بايد با دندانپزشك‌تان مشورت كنيد.بهتر است پيش از خريد محصولات خانگي سفيد كننده دندان اين كار را انجام دهيد، چون دندانپزشك پس از معاينه‌اي كوتاه به شما خواهد گفت كه تغيير رنگ دندا‌ن‌هايتان چه علتي دارد و شما بهتر است از چه روش و چه محصولاتي براي سفيد كردن دندان‌هايتان استفاده كنيد. شايد اين محصولات خانگي سفيد كننده دندان كه غلظت و قدرت سفيدكنندگي كمتري دارند، براي شما موثر نباشند،در اين صورت فقط وقت و هزينه‌تان را هدر داده‌ايد.

 

1- درد و حساسيت:

تقريبا نيمي‌از افرادي كه از محصولات سفيد كننده دندان استفاده مي‌كنند،درجاتي از حساسيت دنداني و التهاب لثه را پس از آن تجربه مي‌كنند.اگر شما هنگام استفاده از محصولات سفيد كننده دندان دچار حساسيت دنداني شديد و در اثر نوشيدن مايعات گرم و سرد دندان‌هايتان دچار دردهاي گذرايي شد و يا لثه‌هايتان قرمز شد،بايد غلظت اين محصولات سفيد كننده دندان خانگي را كمتر انتخاب كنيد.به طور معمول، اين عوارض در عرض چند روز از بين مي‌روند، اما اگر اين درد و التهاب ادامه پيدا كرد حتما با دندانپزشك‌تان تماس بگيريد.

2- سرطان:

بعضي‌ها تصور مي‌كنند ماده "پراكسيد" كه در سفيد كننده‌هاي دندان خانگي وجود دارد موجب سرطان مخاط دهان مي‌شود، ولي اين نگراني بي دليل است.مقدار پراكسيدي كه هر فرد در روز هنگام استفاده از سفيدكننده‌هاي دندان خانگي دريافت مي‌كند، 10 درصد مقداري از اين ماده است كه هر روز در بدن توليد مي‌شود.در عين حال، بزاق دهان اين ماده را بي‌اثر و خنثي مي‌كند. پس خيالتان آسوده باشد كه سفيد كننده دندان موجب سرطان نمي‌شوند.

 

سفيد كننده دندان,انواع سفيد كننده دندان,سفيد كننده هاي دندان,پودر سفيد كننده دندان

سفيد كننده دندان

 

3- در بارداري ممنوع:

اگر شما باردار هستيد، بايد سفيد كردن دندان‌هايتان را به بعد از زايمان موكول كنيد،چون  مواد سفيد كننده دندان مي‌توانند بلعيده شوند و براي جنين خطرآفرين باشند.به هر حال شما بايد تلاش كنيد، جنين را در اين 9 ماه از مواد شيميايي مصون نگه داريد.

 

4- ترميم‌ها را سفيد نمي‌كند:

بعضي‌ها دندان‌هايشان را از پيش با مواد ترميمي هم ‌رنگ دندان ترميم كرده‌اند،ولي به مرور زمان اين ترميم‌ها بد رنگ شده‌اند و يا حاشيه‌هاي آن رنگ گرفته‌اند.اگر شما هم چنين مشكلي داريد، بايد به شما توصيه كنيم كه خيال سفيد كردن دندان‌هايتان را از سر بيرون كنيد. مواد سفيدكننده دندان روي اين ترميم‌ها اثر چنداني ندارند و بد رنگي آنها را برطرف نمي‌كنند. بهتر است اين ترميم‌ها را تعويض كنيد.

 

5- اگر پوسيدگي و يا لكه‌هاي سفيد روي دندان‌هايتان داريد:

بعضي‌ها وقتي مقابل آيينه مي‌خندند، لكه‌هاي سفيدي روي دندان‌هايشان به چشم مي‌آيد. فراموش نكنيد اين لكه‌ها با سفيد كننده دندان محو نمي‌شوند. از طرف ديگر، پوسيدگي و عفونت‌هاي لثه هم از مواردي هستند كه شما را از سفيد كردن دندان‌هايتان باز مي دارند. ابتدا بايد پوسيدگي‌هاي دندان‌هايتان ترميم شود، بيماري‌هاي لثه‌اي بهبود يابند و پس از آن به سراغ سفيد كردن دندا‌ن‌هايتان برويد.

 

6- بي‌اثر سفيد كننده دندان روي روكش‌ها:

ممكن است دندانتان را روكش كرده باشيد، ولي اين روكش رنگش زردتر از دندان‌هاي طبيعي شما باشد.در اين صورت نبايد انتظار داشته باشيد،استفاده از محصولات سفيد كننده خانگي دندان، دندانتان را سفيدتر كند.اگر دوست داريد رنگ روكش شما سفيد شود و با رنگ بقيه دندان‌هايتان هماهنگ باشد،بايد روكش دندانتان را عوض كنيد و از دندانپزشك بخواهيد روكشي با رنگ روشن تر براي دندان شما به كار ببرد.

 

7- دندان‌هاي زرد بهتر از خاكستري:

فراموش نكنيد كه دندان‌هاي با ته ‌رنگ خاكستري دشوارتر از دندان‌هاي با ته ‌رنگ زرد با سفيدكننده‌هاي خانگي سفيد مي‌شوند.

منبع: هفته نامه سلامت

 

چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 11:54

 

 

  

   آنچه كه درباره پوست خود بايد بدانيد...

دكتر رضا نادري را بايد يكي از نخبگان و سرآمدان خانواده بزرگ شاهد و ايثار گران به شمار آورد.نادري متولد بيست خرداد 1350 شهرستان همدان است كه بعد از پشت سرگذاران دوره دبيرستان و بعد از شهادت پدر « ابوالقاسم نادري» به جبهه هاي جنگ شتافت و در عمليات كربلاي چهار مجروح شد.وي بعد از آن يعني سال شصت و شش دوباره ادامه تحصيل رو آورد و توانست در سال 73 در رشته پزشكي عمومي در دانشگاه تهران پذيرفته شود.دكتر نادري بعد از فارغ التحصيلي در سال سال بعد در رشته تخصصي پوست وارد دانشگاه ايران شد و در سال 87 توانست فارغ التحصيل شود.از جمله فعاليت هاي وي نگارش چندين مقاله تخصصي با همكاري اساتيد دانشگاه در باره بيماري هاي پوستي چون شيوع قارچ ها بوده است.

 

بدون شك نگهداري درست از پوست بدن، خصوصاً صورت دغدغه اغلب جوانان است. اينكه براي داشتن پوستي لطيف، شفاف و البته بدون لك و جوش چه بايد كرد.چه بسا اين موضوع آنقدر برايتان حائز اهميت بوده كه حتي پاي تان را به مطب يك متخصص پوست هم كشانده باشد.با تمام اين حرف ها ما نيز به دليل اهميت اين موضوع اين بار گفت و گويي ترتيب داده ايم با يك متخصص پوست.تا به اين ترتيب پاسخ گوي سوالات شما در باره چگونگي نگهداري مناسب از پوست شويم.دراين مقاله پزشكي سعي كرده ايم به مهم ترين سوالاتي كه در باره بيروني ترين لايه بدن در ذهن تان به وجود آمده پاسخ مناسبي دهيم.پس بدون هر گونه مقدمه چيني ديگري پاي صحبت هاي «دكتر رضا نادري» مي نشينيم.

 

در نگهداري از پوست سه نكته مهم وجود دارد كه بايد به آنها توجه بسياري داشت.آفتاب، عوامل فيزيكي و نگهداري در برابر تغييرات سن.بنابراين براي داشتن پوستي سلامت بهتر است درباره هريك از اين عوامل و تاثيرات آنها بر روي اطلاعات لازم را كسب و راهكارهاي مناسبي را انديشيد.

 

نور خورشيد
 

يكي از مهم ترين عللي كه مي تواند به پوست آسيب برساند اشعه هاي آفتاب است.سوختگي به وسيله نور خورشيد حتي در روزهاي برفي نيز بسيار شايع است در اين باره بايد گفت انعكاس آفتاب از سطح سفيد برف حتي بسيار شديدتر از يك روز آفتابي است.و از اين نظر بايد بسيار مراقب بود.بنابراين براي پيشگيري از هرنوع برخورد اشعه هاي مضر نور خورشيد در هر شرايط جوي بايد از كرم هاي ضد آفتاب استفاده كرد.درباره استفاده از كرم هاي ضد آفتاب خوب است كه به اين موارد توجه داشته باشيم.بالاتربودن ميزان SPF پانزده SPF ميزان صد بسيار ناچيز است.كرم هاي ضد آفتاب نيز چند نوع هستند.ضد آفتاب هاي فيزيكي در فرمول ساخت شان ملكول هاي درشت با تركيبات روي (زينك)استفاده مي شود.درباره كيفيت و اثر بخش بيشتري نسبت به كرم هاي ضد آفتاب هستند و اثر بخش بيشتري نسبت به كرم هاي ضد آفتاب شيميايي دارند. آنها عيب اين نوع ضد آفتاب رنگ سفيد آنهاست كه چندان از لحاظ زيبايي برروي پوست با ذائقه استفاده كنندگان از كرم هاي ضد آفتاب,مناسب نيست.عكس اين نوع ضد آفتاب، كرم هاي ضد آفتاب شيميايي اند كه از نظر زيبايي برروي پوست قابل قبول ترند و اغلب به رنگ طبيعي پوست توليد مي شوند.درحال حاضر نوع ديگري از كرم هاي ضد آفتاب كه به تازگي به بازار آمده تركيبي از نوع اول و دوم است.يعني با ميزان اثر بخشي بيشتري نسبت به ضدآفتاب هاي شيميايي و رنگي مناسب تر نسبت به ضد آفتاب هاي فيزيكي بهتر است بدانيد كرم هاي ضد آفتاب فيزيكي در بازار با نام زينك اكسايد نيز شناخته شده اند و توصيه مي شود در صعود از ارتفاعات و روزهاي برفي از اين نوع ضد آفتاب كه فوق العاده است استفاده شود.و اما نكته ديگر درباره كرم هاي ضد آفتاب توصيه به استفاده از آنها در فضاي خانه و يا محل كار است، همچنين شب ها مواقعي كه در زير نور لامپ هاي مهتابي و سفيد هستيم.چرا كه مقدار جزيي اشعه UV كه براي پوست مضر است در اين قبيل لامپ ها وجود دارد.و بالاخره اينكه با وجود تبليغات گسترده برخي شركت هاي توليد كننده ضد آفتاب مبني بر ماندگاري كرم هاي ضد آفتاب برروي پوست,اما توصيه مي شود چنانچه در طول روز بار نور مستقيم خورشيد سر و كار داريد هردو ساعت يك بار ضد آفتاب خود را تجربه كنيد.در صورتي كه اغلب در خانه و يا فضاي بسته محيط كار خود هستيد بهتر است از كرم ضد آفتاب در دو نوبت صبح و ظهر استفاده شود.استفاده از عينك آفتابي و كلاه هاي نقاب دار دو عامل مهم ديگر براي مقابله با نور خورشيد است كه به ميزان قابل توجهي در محافظت پوست در برابر اين عامل بسيار تاثير گذار است.خصوصاً پوست دور چشم كه نسبت به قسمت هاي ديگر صورت حساس تر و شكننده تر است.

 

عوامل فيزيكي
 

يكي ديگر از عللي كه در ايجاد چين و چروك و به اصطلاح پير شدن زود هنگام پوست تاثير دارد عوامل فيزيكي است.عواملي چون سردي هوا، باد، عوامل شغلي، مواد شيميايي، اگزما يا حساسيت پوستي و ... براي مقابله با چنين عواملي كه در محيط زندگي ناگزير از انها هستيم بايد مراقبت هاي ويژه اي را به عمل آورد. در اين باره استفاده از مرطوب كننده و لوسيون هاي بدن، پرهيز از شست و شوي مدام پوست,استفاده از دستكش هاي مناسب را پيشنهاد مي كنيم، خصوصاً به افرادي كه داراي پوست خشك هستند.نبايد فراموش كرد كه پوست هاي خشك در صورت عدم محافظت مناسب خيلي بيشتر از پوست هاي چرب و معمولي چروك و دچار آسيب مي شوند.به هرحال خشكي پوست نوعي اگزما يا حساسيت پوستي محسوب ميشود و اين مسئله با سردتر شدن هوا در نيمه دوم سال تشديد ميشود.بنابراين چنين افرادي بايد محافظت بيشتري از پوست خود به عمل آورند.استفاده از لوسيون هاي بدن بعد از هراستحمام و يا شنا را فراموش نكنيد.

 

نگهداري در برابر تغييرات
 

سومين عاملي كه مي تواند نوعي آسيب رساننده به پوست باشد تغييراتي است كه در اثر افزايش سن وسال ايجاد مي شود.در اين باره مهم ترين اقدام پيشگيري است.چرا كه با افزايش سن و عميق شدن چين و چروك برروي پوست شايد نتوان چاره ي براي رفع آن انديشيد.در اين مورد بهتر است در مين سنين جواني پيشگيري هاي لازم به عمل آورد.مهم ترين اقدام استفاده از كرم هاي لايه برداري مناسب است كه داراي تركيبات AHA هستند همچنين ويتامين A.اين تركيبات به دليل تحريك پوست كلاژن سازي را فعال كرده و از چين هاي پوستي تا حدي جلوگيري مي كند افراد داراي رنج سني 18-19 سال به بالا مي توانند با هفته اي دو بار استفاده از كرم هاي لايه بردار مناسب چروك شدن پوست شان را در آينده,به تاخير بيشتري بيندازند و به نوعي از آن جلوگيري به عمل آورند.خوب است بدانيد اين كرم هاي لايه بردار براي پوست هاي چرب و آكنه اي حالتي درماني نيز دارد.و اما يك نكته حائز اهميت اينكه براي تمامي كرم هاي ياد شه از ضد آفتاب ها تا مرطوب كننده هاي پوست نوع مخصوص آنها براي محافظت از پوست حساس دور چشم نيز در بازار موجود است كه با همان خاصيت از پوست دور چشم در برابر تماس عوامل آسيب رساننده پوست به خوبي محافظت مي كنند.

 

وقت اضافه
 

جدا از سه عامل مهمي كه هريك به نوعي در ايجاد چين و چروك، لك و آكنه برروي پوست سهم قابل توجهي دارند و بنابراين بايد توجه لازم را در جلوگيري از آنها به عمل آورد چند توصيه ديگر نيز داريم كه بهتراست نسبت به آنها با آگاهي بيشتري توجه كرد:موضوع نخست استفاده از اپيلاسيون براي برطرف كردن موي پوست است.مسئله اي كه استفاده از آن از سوي بسياري از افراد ديده مي شود.از نظر پزشكي اپيلاسيون به هيچ عنوان راهكار مناسبي براي برطرف كردن موهاي زائد پوست نيست.چرا كه اين عمل,در اثر التهاب پوست كه منجر به ايجاد فوليكول هاي كاذب در پوست مي شود به مرور ممكن است برروي پوست ايجاد لك كند. همچنين به دليل اينكه مو از مقطع و ريشه كنده مي شود ممكن است رشد مجدد آن حالت زيرپوستي به خود بگيرد و باعث ايجاد مشكلاتي در فرد شود.پس با اين حساب استفاده از اپيلاسيون توصيه نمي شود و استفاده از شيو (تيغ ها)و يا ليزر براي رفع موهاي زائد جايگزين مناسب تري در اين رابطه است.و اما نكته ديگر استفاده از ماسك هاي صورت است كه مدتي است تبليغات آن دربازار مواد آرايشي و بهداشتي حسابي داغ است درصورتي كه بايد دانست تاثير ماسك ها برروي پوست بسيار زود گذر است و در كل جذب مواد مغيزي طريق پوست بسيار كم انجام مي گيرد.در اين باره مي توان گفت تأثيري كه ماسك ها برروي پوست صورت مي گذارند درحدهيدراته كردن (آب رساني)به منافذ پوست است و تنها براي مدت كوتاهي خوب و اثر گذار است.به نوعي چنانچه فرد از يك دستمال مرطوب برروي پوست استفاده و سپس بلافاصله پوست خود را چرب كند تأثير اين عمل چندان تفاوتي با استفاده از ماسك نخواهد داشت.

 

دسته ها : بهداشت زنان
پنج شنبه دوازدهم 5 1391 14:19
X