معرفی وبلاگ
حضرت آیت الله خامنه ای در نشست اندیشه های راهبردی ؛ نقش و سهم بانوان را در نظام اسلامی ممتاز و بی بدیل دانستند و خاطر نشان کردند : " نقش بانوان در دوران مبارزه پیروزی انقلاب اسلامی ، بعداز انقلاب بویژه دوره بسیار سخت دفاع مقدس و در عرصه های مختلف ، نقش مؤثر ، ممتاز و بی جایگزینی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست ." از نگاه رهبر انقلاب اسلامی ، اولین کسی که نقش و جایگاه ممتاز بانوان را درک کرد و زمینه ساز نقش افرینی برجسته زنان در عرصه های مختلف شد ، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود.
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
لينك دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 889311
تعداد نوشته ها : 1937
تعداد نظرات : 211
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

افسران - يكي از بارزترين ويژگي اخلاقي و رفتاري حضرت زهرا (س) توجه به عفاف و حجاب بود

 

استاد حوزه علميه، توجه به حجاب و عفاف را يكي ديگر از بارزترين ويژگي هايي اخلاقي و رفتاري حضرت فاطمه زهرا(س) دانست و گفت: ارادتمندان به آن حضرت بايد توجه داشته باشند كه صرف حضور در مجالس عزاداري در سالروز شهادت اين بانوي بزرگوار كافي نيست.

 

 

دسته ها :
سه شنبه بیست و هفتم 1 1392 14:24

 

اقدام آل‌سعود براي توسعه مسجد النبي

بر اساس اين طرح در اطراف مسجد النبي فضايي به مساحت 23 هزار متر مربع ايجاد خواهد شد تا ظرفيت مسجد به 650 هزار نماز گزار برسد

SHIA-NEWS.COM شيعه نيوز:

به گزارش «شيعه نيوز»، مرحله اول بزرگ ترين طرح توسعه مسجد النبي در مدينه منوره، با خريد 200 هتل اطراف مسجد و تخريب اين هتل ها آغاز شده است.در بيانيه اي مطبوعاتي در عربستان از آغاز رسمي اين طرح خبر داده شد و آمده است با تخريب اين هتل ها، فضاي اطراف به مسجد النبي افزوده مي شود و فضاي مسجد به 82 هزار مترمربع خواهد رسيد و در حال حاضر يك هتل شانزده طبقه تخريب و آوار برداري شده است.
 
بر اساس اين طرح در اطراف مسجد النبي فضايي به مساحت 23 هزار متر مربع ايجاد خواهد شد تا ظرفيت مسجد به 650 هزار نماز گزار برسد.مكان استراحت زائران، پاركينگ زير زميني خودرو و وضوخانه از ديگر بخش هاي طرح  توسعه مسجد النبي اعلام شده است.

 

منبع: واحد مركزي خبر به نقل از خبرگزاري رسمي مصر

 

دسته ها :
سه شنبه بیست و هفتم 1 1392 14:15

 

مسلمانان جهان و ملت هاي غير اسلامي اين روزها شاهد اوج گيري حملات ددمنشانه دشمنان جنايت كار وهابيت تكفيري كه از سوي استكبار جهاني به رهبري آمريكا، صهيونيزم و كشورهاي اروپائي حمايت مي شوند، برعليه مسلمانان و شيعيان مظلوم به ويژه شيعيان پاكستان هستند. در اين جنايات مردم بي دفاع در كوچه و بازار و محل كار هدف قرار مي گيرند و به خاك و خون كشيده مي شوند!؟.

دشمنان اسلام كه در كشته شدن يك شهروند عادي در بعضي كشورها فرياد اعتراض گونه و حقوق بشري آن ها به آسمان ها مي رسد و گوش ها را كَر مي كند! در برابر اين حوادث نه تنها هيچ عكس العملي از خود نشان نمي دهند، بلكه با كمال بي شرمي و جسارت از عاملان اين جنايت ها هم دفاع مي كنند!؟. با توجه به اين حوادث، جهت روشن تر شدن عوامل اين رخدادها و افشاي چهره ننگين و رسواي فرقه ي وهابيت تكفيري كه از سوي استكبار و دولت هاي دست نشانده آن ها در منطقه مانند عربستان سعودي، قطر و... حمايت تسليحاتي و مالي و سياسي مي شوند .

 

 

دسته ها :
سه شنبه بیست و هفتم 1 1392 12:59

افسران - مردم از نظر دعا كردن برسه گروهند

 

مردم از نظر دعا كردن بر سه  گروهند :

1. گروهى اعتقاد به دعا ندارند و دعا نمودن را عملى لغو و بيهوده مى پندارند.

2. افرادى اعتقاد به دعا دارند، ولى هنگام برخورد با مشكلات و سختى ها دعا مى كنند.

مثلا وقتى كه دانستند گرفتار بيمارى صعب العلاج و يا لاعلاج شدند، دست نياز به سوى قادر على الاطلاق بر مى دارند ولي  وقتى نجات و رهايى يافتند ديگر با خدا سر و كارى ندارند. چنان كه در قرآن مجيد آمده :

(فَإِذا رَكِبُوا فِي الْفُلْكِ دَعَوُا اللَّهَ مُخْلِصينَ لَهُ الدِّينَ فَلَمَّا نَجَّاهُمْ إِلَى الْبَرِّ إِذا هُمْ يُشْرِكُونَ )زمانى كه در كشتى مى نشينند، خدا را با اخلاص مى خوانند، ولى وقتى نجات يافتند و به ساحل نجات رسيدند، باز به حالت شرك بر مى گردند.(العنكبوت : 65)

و يا در آيه ديگر مى خوانيم :  (وَ إِذا مَسَّ الْإِنْسانَ الضُّرُّ دَعانا لِجَنْبِهِ أَوْ قاعِداً أَوْ قائِماً فَلَمَّا كَشَفْنا عَنْهُ ضُرَّهُ مَرَّ كَأَنْ لَمْ يَدْعُنا إِلى‏ ضُرٍّ مَسَّهُ كَذلِكَ زُيِّنَ لِلْمُسْرِفينَ ما كانُوا يَعْمَلُونَ )(يونس : 12)

وقتى كه به انسان آسيبى مى رسد، از هر جهت ما را مى خواند (خوابيده و نشسته و ايستاده ) اما زمانى كه آسيب و ناراحتى را از وى بر طرف كرديم ، مى رود، مثل آنكه اصلا درباره ى گرفتارى اش با ما تماس نگرفته است .

3. افرادى كه پيوسته در دعا هستند و دعا را اسلحه خود در مبارزه با طاغوت و برقرارى قسط و عدالت مى دانند و به دعا عشق مى ورزند.

(...يا سَريعَ الرِّضا اِغْفِرْ لِمَنْ لا يَمْلِكُ اِلا الدُّعاَّءَ فَاِنَّكَ فَعّالٌ لِما تَشاَّءُ يا مَنِ اسْمُهُ دَوآءٌ وَ ذِكْرُهُ شِفاَّءٌ وَ طاعَتُهُ غِنىً اِرْحَمْ مَنْ رَأسُ مالِهِ الرَّجاَّءُ وَ سِلاحُهُ الْبُكاَّءُ ...)

اى‏ خدايى كه زود از بنده ه‏ات خشنود مى ‏شوى،بيامرز آن را كه جز دعا چيزى ندارد،همانا تو هرچه بخواهى انجام مى‏ دهى،اى آن‏كه نامش دوا و يادش‏ شفا و طاعتش توانگرى است،رحم كن به كسى‏ كه سرمايه ‏اش اميد؛ و سازوبرگش اشك‏ريزان است.(بند آخر دعاي شريف كميل)

و خداوند متعال هم به آنها وعده ى استجابت دعا داده است ، آن جا كه مى فرمايد:

(وَ قالَ رَبُّكُمُ ادْعُوني‏ أَسْتَجِبْ لَكُم )دعا كنيد، تا مستجاب كنم .(غافر/60)

 

 

دسته ها :
دوشنبه بیست و ششم 1 1392 15:1

 

به مناسبت سالگرد عروج فرمانده لشكر 27 محمد رسول الله

روايت شهيد همت از شهادت«رضا چراغي»نويد شاهد:

شهيد همت درباره لحظه عروج شهيد چراغي اينگونه روايت مي كند: چند ساعت بعد از رفتن برادر چراغي به خط با بي سيم او را صدا زدم؛ چند بار گفتم «رضا، رضا، همت... رضا، رضا، همت» ناگهان يك نفر از آن سر خط گفت «حاجي جان ديگر رضا را صدا نزنيد، رضا رفته موقعيت كربلا!».

چنين روزي بود كه شهيد «رضا چراغي» فرمانده لشكر 27 محمدرسول الله(ص)، ستاره ديگري از دوكوهه به در آسمان جاي گرفت تا روشني بخش صراط زندگي ما زمينيان باشد؛ متن زير روايت شهيد «محمدابراهيم همت» از لحظات عروج شهيد چراغي است.

رضا چراغي آن شب پيش ما ماند و دو سه ساعتي خوابيد. اذان صبح روز 27 فروردين كه بيدار شد، بعد از خواندن نماز، ديدم شلوار نظامي نويي كه در ساك اش داشت، از آن درآورد و پوشيد. با تعجب پرسيدم «آقا رضا هيچ وقت شلوار نو نمي پوشيدي، چي شده؟» با لب هايي خندان به من گفت «با اجازه شما مي خواهم بروم خط مقدم» گفتم «احتياجي نيست بري اين جلو. همين جا بيشتر به شما نياز داريم». ناراحت شد. به من گفت «حاجي جان مي خوام برم جلو وضعيت فعلي خط رو بررسي كنم الان اونجا بچه هاي لشكر خيلي تحت فشار هستن».

در همين اثنا از طريق بي سيم مركز پيام خبر رسيد كه لشكر يك مكانيزه سپاه چهارم بعثي ها، پاتك سختي را روي خط دفاعي بچه هاي ما انجام داده .

رضا رفت جلو چند ساعت بعد خبر دادند فرمانده لشكر 27 محمد رسول الله (ص) در خط مقدم دارد با خمپاره شصت، كماندوهاي بعثي را مي زند؛ همين خبر نشان مي داد وضعيت آنجا براي بچه هاي ما تا چه حد وخيم شده؛ گوشي بي سيم را برداشتم و شروع كردم به صدا زدن برادر چراغي؛ مدام مي گفتم «رضا، رضا همت... رضا رضا همت» ناگهان يك نفر از آن سر خط گفت «حاجي جان ديگر رضا را صدا نزنيد، رضا رفته موقعيت كربلا»! و من فهميدم رضا شهيد شده.

منبع: ياد ماندگار

 

 

دسته ها :
دوشنبه بیست و ششم 1 1392 14:40

افسران - كشف نسخه قديمي از قرآن در چين +تصوير

 

اين نسخه كشف شده يكي از قديمي‌ترين نسخه‌هاي قرآن در چين به حساب مي‌آيد كه احتمال مي‌رود قدمت آن به قرن ۱۱ ميلادي برگردد.خبرگزاري شينهوا در ادامه اين خبر به نقل از هيات محلي آثار تاريخي چين نوشت، اين نسخه يافت شده به زبان عربي و داراي ۵۳۶ صفحه است در اين قرآن از اوراق سمرقندي كه از شهر سمرقند به چين برده شده بود، استفاده شده است.

نسخه ديگري از قرآن كريم هم در مسجد جيه تسي واقع در شهر شانگهاي در شمال غربي چين وجود دارد كه يكي از قديمي‌ترين نسخه‌هاي قرآني در چين است و تاريخ آن به قرن‌هاي ۸ تا ۱۳ ميلادي برمي‌گردد.بر اساس اين گزارش، تعدادي از قوميت‌هايي كه به دين اسلام گرويدند در مناطق شمال غربي چين به سر مي‌برند .

 

 

دسته ها :
دوشنبه بیست و ششم 1 1392 14:20

افسران - مادر فرهنگ شيعه  (بزرگداشت مقام پدر)

 

چون اين آيه نازل شد (( صدا زدن و خواندن پيامبر را در ميان خود همانند صدا زن يكديگر قرار ندهيد))

فاطمه (س) فرمود: هيبت پيامبر مانع ميشد تا او را پدر بگويم لذا ميگفتم اي رسول خدا!

ايشان رو به من كرد و فرمود: اي دخترم! اين آيه در حق تو و اهل بيتت از قبل نازل نشده است.

تو از من و من از تو هستم، بلكه اين آيه در حق متكبران و سركشان است.

تو بگو: اي پدرم! زيرا اينگونه خطاب محبوب تر براي قلب من و مورد رضايت پروردگار است.

آنگاه پيامبر پيشاني حضرت را بوسيدند .

 

 

دسته ها :
دوشنبه بیست و ششم 1 1392 12:53

ساختمان كعبه,ساخت ساختمان كعبه

 

 

چرا ساختمان كعبه مكعبي شكل است؟

 

حضرت ابراهيم(ع) به دستور خداوند خانه كعبه را ساخته است؛ از اين‌رو نمي‌توان علت خاصّي براي ساختن آن به شكل مكعب پيدا كرد. اما در روايتي به شرح زير حكمتي معنوي براي آن بيان شده است:

از امام صادق(ع) سؤال شد: براى چه كعبه، كعبه ناميده شده است؟ آن‌حضرت فرمود: «زيرا چهارگوش مي‌باشد». سؤال كننده پرسيد: براى چه چهارگوش مي‌باشد؟ امام(ع) فرمود: «زيرا محاذى و برابر بيت المعمور[1] است و آن چهار گوش مي‌باشد». سائل پرسيد: براى چه بيت المعمور چهار گوش است؟ امام(ع): «زيرا محاذى عرش است و آن چهار گوش مي‌باشد». محضر مباركش عرض شد: چرا عرش مربّع است؟ آن‌حضرت فرمود: «زيرا كلماتى كه اسلام بر آن بنا شده چهار تا است و آنها عبارتند از: «سبحان اللَّه و الحمد للَّه و لا اله الّا اللَّه و اللَّه اكبر».[2]

محمد تقي مجلسي(ره) در شرح اين روايت و ارتباط اين چهار كلمه شريف با چهار گوش خانه كعبه، چنين مي‌گويد:
بيت المعمور مربّع است؛ زيرا برابر عرش است كه مربّع مي‌باشد و چرا عرش مربّع است؛ زيرا كلماتى كه بناى اسلام بر آن نهاده شده، چهار كلمه است كه به آن «تسبيحات اربعه» گويند.

ممكن است مراد از عرش در اين روايت؛ علم باشد و بناى علوم و معارف حقيقي الهي بر اين چهار كلمه بناگزاري شده است؛ به اين بيان: «سبحان اللَّه»؛ يعني اين‌كه ذات مقدس الهى منزّه از آن است كه جسم باشد، يا از قبيل جواهر ممكن الوجود باشد، يا در جهت و يا مكان باشد، يا ديدنى باشد، يا حلول كند در غير خود، يا متحد با غير شود. صفات او بزرگ‌تر از صفات ممكنات است و صفات او جداي از ذات نيست، بلكه صفات او عين ذات او است. و منزّه است از ظلم و از هر چه لايق ذات اقدس او نيست.

«الحمد للّه»؛ به معناى اين است كه جميع ستايش‌ها و سپاس‌ها مخصوص ذات او است. پس لازم است كه جميع كمالات نيز مخصوص ذات او باشد و چنين ذاتى شايسته پرستش است.

«لا اله الا اللَّه»؛ يعني خدا، واجب الوجودي است كه مستجمع جميع كمالات و در ذات و صفات يگانه است و او را شبيهى و نظيرى از مادّيات و مجرّدات نيست.

و به «اللَّه أكبر» معارف الهي و خداشناسي تمام و كامل مي‌شود؛ زيرا بيان عظمت او است به مرتبه‌اي كه عقل‌هاي عقلا از معرفت ذات و صفات او عاجزند و نهايت معرفت آن است كه بدانند ممكن نيست به ذات اقدس واجب او برسند. و هر ركنى از اركان كعبه حقيقى كه ذات اقدس او است، مشتمل است بر كلمه‌اي از اين كلمات. پس وقتي بنده روى دل خود را در عبادات متوجه آن كعبه كند، بداند كه معرفت كامل آن ذات ممتنع است و رو به اين اركان اعتقادي نموده او را عبادت كند كه اگر به اين نحو نداند، عبادت او نكرده است، بلكه ساخته خيالى خود را بندگى كرده است.[3]

[1]. بر طبق روايات؛ «بيت معمور» خانه‌اى است در آسمان، كه محل زيارت ملائكه است و فرشتگان آن را به عبادت آباد دارند. طباطبايى، سيد محمد حسين، الميزان فى تفسير القرآن، ج 19، ص 6، دفتر انتشارات اسلامى، قم، چاپ پنجم، 1417ق؛ طبرسى، فضل بن حسن، تفسير جوامع الجامع، ج 4، ص 187، انتشارات دانشگاه تهران، مديريت حوزه علميه قم، چاپ اول، 1377ش.
[2]. شيخ صدوق، علل الشرائع، ج 2، ص 398، كتاب فروشى داورى، قم، چاپ اول، 1385ش.
[3]. مجلسى، محمدتقى، لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه، ج 7، ص 9 – 10، مؤسسه اسماعيليان، قم، چاپ دوم، 1414ق؛ و ر.ك: مجلسى، محمدتقى، روضة المتقين في شرح من لا يحضره الفقيه، محقق و مصحح: موسوى كرمانى، حسين، اشتهاردى، علي پناه‏، ج 4، ص 3، مؤسسه فرهنگى اسلامى كوشانپور، قم، چاپ دوم، 1406ق.

منبع:shafaqna.com

 

دسته ها :
شنبه بیست و چهارم 1 1392 13:8

 

 

خبري مي رسد از راه خبر نزديك است
آب و آيينه بياريد سحر نزديك است

طبق آيات و روايات رسيده اي قوم!
جمعهٔ آمدن او به نظر نزديك است

عاقبت فصل زمستان به سر آيد روزي
باز هم گل دهد اين باغ ثمر نزديك است

قطره چون رود شود راه به جايي ببرد
به دعاي فرج جمع اثر نزديك است

با ظهورش حرم فاطمه را مي سازيم
بار بر بند برادر كه سفر نزديك است

راه دور دل ما تا به در خيمهٔ او
از در خانهٔ زهرا چقدر نزديك است

آه گفتم كه در خانه و يادم آمد
غربت مادر و اندوه پدر نزديك است

گر چه از آتش در سوخته جانم اما
بيشتر روضهٔ كوچه به جگر نزديك است

باز كابوس سراغ پسري آمده است
باز مي لرزد و انگار كه شر نزديك است

مادرت را ببر از رهگذر نامردان
كوچه بند آمده از كينه خطر نزديك است

تا كه افتاد زمين زلزله در عرش افتاد
هاتفي گفت: قيامت به نظر نزديك است

دو قدم رفته نرفته نفسش بند آمد
پسرش گفت بيا، خانه دگر نزديك است

***

داغ مادر به جگر مي رسد اما انگار
اثر داغ برادر به كمر نزديك است 

 

دسته ها :
شنبه بیست و چهارم 1 1392 12:34

 

شهادت حضرت فاطمه,شهادت حضرت زهرا,زندگينامه حضرت فاطمه

 

اگر بخواهيم فاطمه سلام الله عليها را در عبارتي كوتاه معرفي كنيم، خواهيم گفت او همان انسان كاملي است كه قرآن و روايات چهره آن را تصوير كرده اند. زني است كه مي توان گفت مثَل اعلاي نفْس بشري است و مظهر صفات و اسماي الهي. از معدود زناني است كه توانسته است به مرحله كمال انساني دست يابد.

 

قاضي بيضاوي در تفسير خود مي نويسد:

 

عن النبي عليه الصلوة و السلام: كمل من الرجال كثير و لم يكمل من النساء الا اربع: آسيه بنت مزاحم، مريم بنت عمران، خديجه بنت خويلد، فاطمه - سلام الله عليها - بنت محمد - صلي الله عليه و آله.(1) رسول خدا كه درود و رحمت خدا بر او باد فرمود:

 

در مراحل رشد و تكامل انساني مردان بسياري به مرحله كمال مقدر خود رسيده اند ولي از زنان جز چهار تن به آن مقام دست نيافته اند و آن چهار آسيه، مريم، خديجه و فاطمه - سلام الله عليها - .

 

او برترين بانوي اسلام و سيده زنان عالم است. گوهري تابناك در منظومه و رشته نسل پيامبر است و فرشه اي است از ملكوت اعلي. او همسر شهيد است و امام شهيدان، تربيت كننده نسل شهيد است و خود زن شهيده، واجد كمالات انساني است و نمونه تربيت محمد - صلي الله عليه و آله - .

 

او تنها زني است كه از همان آغاز حيات و تشكّل، براساس اصول متعالي اسلام و ارزشهاي اسلامي رشد و پرورش يافته و به درجه اي رسيده است كه او را در عالم زنان همتائي و در عالم مردان كفي جز علي - عليه السلام - نبوده است. سرمايه گذاري هاي تربيتي پيامبر - صلي الله عليه و آله - درباره او ثمر داد و كوشش هاي خود او نيز عاملي مهم در رشد او بحساب مي آمده است.

 

فاطمه كيست

فاطمه - سلام الله عليها - را به اوصاف و القابي ستوده اند ، او:

 

ولي خداست، محل اسرار ربٌ العالمين است، دختر ولي خدا، پيامبر است و همسر ولي ديگر خدا، اميرمؤمنان عليه السلام و مادر اولياي خدا از حضرات ائمه و معصومان است.

او ذخيره بزرگ الهي و ذخيره دار حجت خداوند است. نور چشم رسول است، دُردانه خديجه كبري است، معجزه تربيت محمد صلي الله عليه و آله است و پرورنده امامان و حجت هاي الهي، مهدي عليه السلام ذخيره امت و بقيه الله في الارض از فاطمه عليه السلام  پديد آمده، فاطمه - سلام الله عليها - مظهر عفت است، مظهر طهارت نفس، مظهر تقوا، مظهر حلم و متانت، مظهر ادب، مظهر خدمت، مظهر شجاعت، مظهر عصمت، مظهر مظلوميت، مظهر حق طلبي، مظهر مبارزه و سياست، مظهر عبادت، مظهر عشق به خدا، مظهر رحمت و مظهر اشك و آه و ناله، مظهر عصيان عليه ظلم و تجاوز و مظهر قهر عليه دشمنان خدا.

 

 

برتر از فرشتگان و پيامبران

فاطمه - سلام الله عليها - انسان است ولي تعبيرات ديگران، از جمله رسول خدا - صلي الله عليه و آله - درباره او تعبير فرشته اي است در صورت انسان.  رسول خدا - صلي الله عليه و آله - فرمود:

 

فاطمة خلقت حورية في صورة انسية (2) و براساس پاره اي از ديگر روايات او فوق فرشته است و حتي فرشتگان در خدمت او بودند، و از انفاس قدسيه اش بهره مي گرفتند.

 

كدام فرشته است كه خداي را چون فاطمه - سلام الله عليها - با تمام وجود پرستيده باشد؟ و با آن همه علم و ايمان و اخلاص در پيشگاه او به خضوع و خشوع بايستد؟ و كدام فرشته است كه پيك الهي در ورود به آستانش از او اجازه بطلبد؟ روايات و اسناد ما نشان مي دهند كه حتي از فرشتگان مقرّب خداي هم برتر است و حتي فرشته مرگ در زمان رحلت رسول خدا - صلي الله عليه و آله - بايد از او اجازه ورود بطلبد.

 

به نص بسياري از احاديث و روايات فاطمه - سلام الله عليها - از بسياري از انبياي گذشته افضل بود، و حتي روايات ما در اين زمينه استثنائي قائل نشده اند. پاره اي از روايات گويند كه پيامبران حتي همشأن و همتاي فاطمه - سلام الله عليها - در ازدواج نبودند و اگر علي نبود براي فاطمه - سلام الله عليها - كفوي نبود.

 

كوشش و تلاش انسان ها زمينه ساز اوجهاست و انسان در سايه آن تلاش ها مي تواند قدرت توان گيرد. به پرواز در آيد در آدمي قدرت سيري است از منهاي بي نهايت تا به اضافه بي نهايت. آنجا كه جاي رشد است اگر آدمي در آن گام نهد تا اعلي عليين به پيش مي رود، و به جائي مي رسد كه فرشته وحي گويد: «لو دنوت انملة لاحترقت»؛ اگر به ميزان گام مورچه اي قدم فراتر گذارم خواهم سوخت، به جايگاه بلند «ثمّ دني فتدلي فكان قاب قوسين اوادني» (نجم/ 8) برسد.

 

و آنجا كه جاي سقوط است اگر در آن افتند تا اسفل سافلين سقوط خواهند كرد (ثم رددناه اسفل سافلين) و در گزينش دو مسير حق انتخاب با خود انسان است. فاطمه - سلام الله عليها - راه اول را برگزيد و همسر نوح طريق دوم را و ديگر انسانها هم در بين دو مسيرند يا به اين نزديكترند و يا به آن.

 

جايگاه ستودني

فاطمه - سلام الله عليها - را نزد پيامبر احترامي عظيم بود بسي فراتر از احترام پدري به دخترش و اين بگونه اي بود كه حيرت ديگران را بر مي انگيخت. او با آن همه شأن و عظمت دست دخترش را مي بوسيد و به گفته عايشه هرگاه كه فاطمه - سلام الله عليها - بر پيامبر وارد مي شد رسول خدا به احترامش از جاي بر مي خاست و پيشاني او را مي بوسيد.(3) و يا در حين ورود از او جداً استقبال مي كرد و يا در حين خروج از محضرش مشايعتش مي فرمود.

 

در شأن وصف فاطمه - سلام الله عليها - و در انتساب او به خودش پيامبر كلمات والا و عجيب بكار مي برد. گاهي مي فرمود فاطمه - سلام الله عليها - يك شاخه گل است (ريحانه) ؛ زماني مي فرمود فاطمه - سلام الله عليها - پاره تن من است (بضعه مِنّي) ، و گاهي مي فرمود فاطمه - سلام الله عليها - عزيزترين مردم به نزد من است.(4)

 

يا مي فرمود هر كه فاطمه - سلام الله عليها - را شادان كند مرا شادان كرده است، و هر كه فاطمه - سلام الله عليها - را بيازارد مرا آزرده است، با اين اضافه كه شادي و غضب من، يا محبت و آزارم ، همانند محبت و آزار خداوند است.

 

حتي در پاسخ به سؤال فاطمه و علي- سلام الله عليهما -  از پيامبر كه كدام محبوبتر و عزيزترند فرمود:

 

«فاطمه احبُّ الي منك و انت يا علي اعزّ علي منها»؛ فاطمه از تو نزد من محبوبتر است و تو اي علي! از فاطمه نزد من عزيزتري.

 

و اين گونه سخنان از يك سو شأن فاطمه - سلام الله عليها - را نشان مي دهد و از سوئي ديگر درس تربيتي است براي پدران و مادران در رابطه با دخترشان كه او را بحساب آورند و وزن و قدر او را كمتر از پسر ندانند، تعصبهاي ناروا را درباره دختران ناديده گيرند و... ضمن اينكه اين سخن انسان مي تواند نوعي پيشگيري از جرأت خصم بر فاطمه - سلام الله عليها - باشد تا به او جسارتي نكنند.

پي نوشت:

1) انوارالتنزيل - آيات آخر سوره تحريم.

2) بحارالانوار، ج 43، ص 91.

3) ذخائرالعقبي، ص 41.

4) منتهي الامال، ص 132.

بخش تاريخ و سيره معصومين تبيان

منبع: در مكتب فاطمه سلام الله عليها، دكتر علي قائمي.

 

دسته ها :
شنبه بیست و چهارم 1 1392 12:18
X